Play-off mistrovství světa juniorů nemine Německo, Švédsko a USA

Hokejisté Německa zdolali na světovém šampionátu hráčů do 20 let v Edmontonu ambiciózní Švýcarsko 3:2 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Ve skupině B už mají jistou účast ve vyřazovací části také Spojené státy americké, které deklasovaly Rakousko 7:0, a Švédové. V "české" skupině A si místenku ve čtvrtfinále zajistili zatím Kanaďané a Finové.

Utkání Německo U20 - Švýcarsko U20
zdroj: AP autor: JASON FRANSON

Němci po úvodní porážce s USA (1:5) navázali na vítězství nad Rakouskem (4:2) a polepšili si na šest bodů ze dvou zápasů. Švýcaři zůstávají bez zisku a v pondělí je čeká přímý souboj o play-off s Rakouskem, které rovněž ve třech duelech nebodovalo.

V měření sil se Švýcarskem se Němci ujali vedení v čase 5:37 díky brance Benneta Rossmyho, útočníka Eisbärenu Berlín, který má za sebou působení v mládežnických týmech Liberce a v sezonách 2019/20 a 2020/21 stihl dohromady čtyři zápasy i v první lize za Benátky nad Jizerou.

V 8. minutě zvýšil Thomas Heigl, ale devět sekund před koncem první třetiny zkorigoval stav Simon Knak. V 37. minutě vrátil Německu dvoubrankový náskok Haakon Hänelt a v čase 51:40 dostal Švýcary zpět na kontakt Jonas Taibel, ale více už se spoluhráči nestihl.

V dresu USA se proti Rakousku zapsali dvakrát mezi střelce Wyatt Kaiser a Carter Mazur. Jediným gólmanem s připsaným čistým kontem na turnaji zůstává Švéd Calle Clang, protože Andrewa Okeho vystřídal na třetí třetinu v americkém brankovišti Remington Keopple.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu (Kanada):

Skupina A:
Slovensko - Lotyšsko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky:
18. A. Sýkora (Demek, Nátny), 30. Dvorský (L. Nemec, Faith), rozhodující sam. nájezd Kašlík - 10. Ločmelis (Lavinš, Bergmanis), 33. Fenenko (Andersons, Bergmanis). Rozhodčí: Bloski (Kan.), Fernandez (USA) - Cattaneo (Švýc.), Huseby (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 489.

Skupina B:
Německo - Švýcarsko 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
6. Rossmy (Proske, Heigl), 9. Heigl (Proske, Rossmy), 37. Hänelt (Proske) - 20. Knak (Allenspach, Fahrni), 52. Taibel (Ritzmann, Alge). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Kowalski (Kan.) - Hofer (Něm.), Rey (USA). Vyloučení: 2:5. Diváci: 642.

Rakousko - USA 0:7 (0:4, 0:2, 0:1)
1. Kaiser (Coronato), 3. Coronato (Cooley, Knies), 12. Kaiser (Savage, Duran), 19. Savage (Moore, Duran), 28. Mazur (Pastujov, Bordeleau), 28. Mazur (Bordeleau, Samoskevich), 60. Pastujov (Stramel, Peart). Rozhodčí: Hennessey (USA), Hiff - Oliver (oba Kan.), Špůr (ČR). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 702.