Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR ve skateboardingu

Musím být víc na nohou, méně slajdovat, vštěpuje si Pařík. Proti USA nahradí Dostála

Poctivě se připravoval a teď dostal šanci. Nejvýše postavený český hokejista při posledním draftu do NHL brankář Lukáš Pařík kryje záda Lukáši Dostálovi na domácím mistrovství světa juniorů. V zámořské juniorské soutěži dělá v celku Spokane Chiefs pokroky a při zranění české opory si vysloužil místo v brankovišti pro třetí duel skupiny B s USA. Přímý přenos utkání sledujte od 19:00 na programu ČT sport či webu ctsport.cz.

Brankář Lukáš Pařík na MS juniorů v Ostravě
zdroj: ČTK autor: Pavel Paprskář

Dvacítku čeká zámořský dvojboj ve dvou dnech. Svěřenci Václava Varadi vědí, že proti Američanům nebo Kanaďanům musí bodovat, aby udrželi naděje na postup do čtvrtfinále. Ideální šance pro namotivovaného Paříka.

S Dostálem, který vynechal den před utkáním dobrovolný trénink i rozbruslení v den zápasu, má férový vztah. "Nikdo nechce být dvojka, to je přirozené, menší rivalita tam je. Ale rozhodně si nepodrážíme nohy. Jsme kamarádi, kteří bojují o místo," pousmál se Pařík.

Stejně jako jeho spoluhráči si v zamotané skupině věří i na zámořské favority. "Každý může porazit každého. Vždyť Rusové dali Kanadě 6:0. Když budeme držet systém a nepoddáme se hře soupeře, máme šanci zvítězit. Je to jen na nás," burcuje osmnáctiletý brankář.

Předchozí české zápasy na turnaji:

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Česko - Německo

Českému hokeji roste další kvalitní muž s maskou. Odchovanec Letňan prošel červencovým draftem jako první český hráč, z 87. pozice ve třetím kole na něj ukázalo Los Angeles Kings. Až za ním se dočkal třeba útočník Michal Teplý.

"Pořád to je pro mě překvapení, ale snažím se na to nemyslet. Můžu být draftovaný v prvním kole, ale stále se nemusím do NHL dostat. Je jen na mně, jak budu pracovat. Cesta je pořád strašně dlouhá a trnitá," uvědomuje si Pařík.

Těšit ho může i draft do juniorských soutěží. Tým Spokane Chiefs hrající WHL si nemůže vynachválit. "Jsem tam neskutečně spokojený. Ze zranění jsem se už dávno dostal. Po návratu jsem pak asi z jedenácti zápasů chytal osm a prohrál dva, z toho jeden v prodloužení. Takže jsem měl celkem dobrou formu. Tým a systémové věci máme skvělé."

Lukáš Pařík

- 18 let, brankář
- výška: 193 centimetrů, váha: 84 kilogramů
- Klub: Spokane Chiefs (WHL), předchozí: Letňany, Bílí Tygři Liberec, Benátky nad Jizerou
- Statistiky: 13 utkání ve WHL - úspěšnost zákroků 91,4 % / 2,59 gólu na zápas
- Draft: 87. místo, 3. kolo, Los Angeles Kings

K domluvě na kontraktu se Spokane ho nalákalo i renomé této organizace. "Týmem prošel Jaret Anderson-Dolan nebo Jared Spurgeon, kteří už hrají NHL. A těch hráčů je víc. Spokane už má nějaké jméno a jsem jen rád, že tam můžu být," prohlásil český gólman. 

Úspěšnost zákroků si udržuje nad 91 procenty, k dobré bilanci přispívá i kvalitní obrana. "Měl jsem jednu dobu asi šest výher v řadě. Kluci mi hodně pomáhají, což nemůžu opomenout. V obraně máme Ty Smitha (nynější člen výběru Kanady na MS - pozn. red.), který je šikovný, a Filipa Krále. Oba jsou schopní beci, kteří umí tým zezadu podpořit. Dovednostmi jsou trochu na jiné úrovni. Nechci zapomenout na další, ale tito dva vyčnívají," chválí Pařík své kolegy.

Právě bývalý bek Komety Brno Král uvítal svého krajana ve Spokane. "Na začátku mi hodně pomohl, na nováčkovském kempu. Jinak ale s angličtinou nemám problém. Jsem člověk, který se domluví všude. Už první den, co jsem přijel na zimák, jsem mluvil s trenéry a generálním manažerem," sdělil rodák z Neratovic.

Reprezentační brankář Lukáš Pařík
zdroj: ČTK autor: Vladimír Pryček

Kromě vedení ve Spokane na něj dohlíží i trenéři Los Angeles Kings, od nichž dostává pravidelné reporty. "Týden před tím, než jsem odletěl na dvacítky, jsem tam měl trenéra, který se stará o vývoj brankářů Kings. Pracuje pro farmu v Ontariu Reign, Matt Millar. Sledoval mě celý týden a pak mi řekl, co se mu líbí a nelíbí. Hned potom, co se vrátím ze šampionátu, přiletí znovu i s hlavním skautem Kings," nastiňuje Pařík. 

Paříkova inspirace v týmu "Králů" je jasná – Jonathan Quick. "Hodně jsem ho sledoval, když jsem byl mladší. Miloval jsem jeho styl, byl pružný, dělal zákroky, které v životě nikdo nedokázal. Postupem času si ten styl ale musím měnit a okoukávat jiný. Hra je rychlejší, musím být víc na nohou a nemůžu se tolik roztahovat. Hodně pozoruju třeba Bradena Holtbyho z Washingtonu, který víc statický a snaží se držet nohy při sobě."

Brankář, který prošel i mládeží Bílých Tygrů z Liberce, měří 193 centimetrů. Výška u gólmanů je samozřejmě pro skauty NHL plusový bod. A teď záludnější otázka, jak by se Pařík typologicky popsal?

Povedený Paříkův zákrok 3. prosince proti Seattlu Thunderbirds:

"Jsem výbušný gólman. Dokážu udělat rychlý pohyb, když to potřebuju, a pružnost tam taky je. Dokážu se roztáhnout, když je prázdná brána. Snažím se to řešit hlavně přes nohy. Když jsem přišel do Kanady, kde je menší hřiště a vše je rychlejší, slajdovat se vůbec nemůže. Vím, že udělám jeden slajd a nestíhám další přesun," povídá Pařík.

Ke zmíněným plusům přidává i fakt, že si Pařík rozumí ve hře s holí. "Když gólman umí hokejkou, vyjede za branku a umí nahrát na druhou modrou do brejku, každý hráč je za to rád. Je to prostě něco navíc. Neumí to úplně každý. Občas mi to ujede, když se snažím nahrát do brejku, hráči to letí na tělo. Nejsou zrovna rádi, když to pak chytají před tělem rukou," usmíval se vytáhlý brankář.

Při bagu nasadil kolegovi dvojité housle

Dovednosti prokázal už na nedělním tréninku, kdy při klasickém bagu dvakrát nasadil "housle" spoluhráči. "Byl to Ondra Pavel, už jsem se mu vysmál. Do kasičky nic dávat nemusí, to by se nedoplatil. Měl jsem z toho na ledě druhé Vánoce, nechci ho naštvat," smál se Pařík.

Všechny tyto aspekty mu mohou pomoct i směrem k příštímu šampionátu dvacítek. Tam by s Janem Bednářem měl zabojovat o post jedničky. "Je tady v týmu hodně kluků ročníku 2001, snažím se s nimi a prostředím sžít do příštího mistrovství, které se hraje v Edmontonu a Red Deeru. Když se udržíme, budou to určitě zajímavá dvě města, v kterých chcete hrát. Sbírám teď zkušenosti i v tréninku," dodává Pařík.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články