Volejbalový magazín

Mrázkovi se premiéra povedla, poprvé skóroval Červenka

St. Louis - Český hokejový brankář Petr Mrázek uspěl při své premiéře v NHL, když díky 26 zákrokům vychytal výhru Detroitu na ledě St. Louis 5:1. Svůj první gól v zámořské kariéře vstřelil Roman Červenka a přispěl k vítězství Calgary v Columbusu 4:3 v prodloužení.

Mrázek likviduje střelu Tarasenka
zdroj: ČTK/AP autor: Jeff Roberson

St. Louis - Detroit 1:5

Dvacetiletý Mrázek, kterého Red Wings počátkem týdne povolali z farmy v Grand Rapids, byl za svůj výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Inkasoval pouze jednou, když ve 36. minutě v oslabení nestačil na dorážku Alexe Pietrangela, jenž snížil na 2:1. Detroit ale ještě do druhé přestávky přidal dvě branky a ve třetí třetině už nepřipustil žádné drama. Svým prvním gólem v sezoně přispěl k vítězství obránce Jakub Kindl, po jehož tečované střele vedli hosté od 12. minuty 2:0.

"Bylo to neuvěřitelné, prostě sen. Jako kluk jsem na NHL myslel. A teď v ní opravdu chytám, takže jsem hrozně šťastný. Vzal jsem si puk na památku, na vždycky ho budu mít schovaný," rozplýval se Mrázek po vydařeném debutu. "Nikdy nebývám nervózní, takže jsem se snažil užít si každou minutu na ledě. Spoluhráči mi ohromně pomohli, zblokovali spoustu střel."

Mrázka po utkání všichni chválili, hlavně ocenili jeho klid a rozvahu. "Ať se děje, co se děje, nikdy nezpanikaří. Měl puk pořád pod kontrolou, hlídal si dorážky, vypadal opravdu velmi dobře," řekl zkušený obránce Niklas Kronwall. "Chytal skvěle. Navíc dobře ovládá puk hokejkou, čímž výrazně pomáhá obráncům," uvedl trenér Mike Babcock.

Columbus - Calgary 3:4 P

Červenka se dočkal prvního gólu ve svém pátém utkání v NHL. Sedmadvacetiletý útočník otevřel v duelu s Columbusem skóre poté, co v 5. minutě tečoval střelu Dennise Widemana od modré čáry. Dvěma asistencemi se na výhře Calgary podílel Jiří Hudler, Václav Prospal v dresu Columbusu zaznamenal gól a přihrávku.

Hokejisté Flames si připsali druhé vítězství v řadě poté, co prohráli pět z úvodních šesti zápasů, z toho pět bylo na domácím ledě. "Celý tým se zlepšuje. Snad v tom budeme pokračovat a poroste nám jak sebevědomí, tak počet výher," řekl Alex Tanguay, který zápas rozhodl svým gólem po 67 sekundách prodloužení.

New Jersey - Tampa Bay 4:2

Další tříbodový večer prožil Patrik Eliáš, který třetím gólem v sezoně a dvěma asistencemi přispěl k výhře New Jersey nad Tampou Bay 4:2. Klíčem k úspěchu byla skvělá hra v oslabení, Devils ubránili všechny čtyři přesilovky Tampy, která byla dosud v proměňování početních výhod druhá nejlepší z celé NHL.

New Jersey naopak jeden gól ve vlastním oslabení vstřelilo a proměnilo dvě přesilovky. "Náš brankář nás dokáže v pravý čas podržet, my zase ve správný čas dokážeme zbolokovat některé střely a všichni prostě odvádějí dobře svou práci," popsal Eliáš, proč jeho tým ubránil posledních 19 přesilových her soupeře a v oslabení neinkasoval už ve čtyřech utkáních v řadě.

Buffalo - Montreal 5:4 SN

Hned dvakrát se ve čtvrtek trefil Tomáš Plekanec, Montreal ale ve třetí třetině ztratil vedení 4:2 a podlehl Buffalu 4:5 po samostatných nájezdech. Obě branky Sabres v závěrečné dvacetiminutovce vstřelil Thomas Vanek, jenž potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče ligy - v 10 utkáních posbíral 21 bodů za 10 branek a 11 asistencí. Rakouský kanonýr připravil hosty o vítězství gólem dvě sekundy před koncem základní hrací doby, když při závaru v brankovišti dotlačil puk za záda Petera Budaje.

Vanek se pak trefil i v první sérii penaltového rozstřelu, o výhře Sabres ale nakonec rozhodl Jason Pominville. "Před nájezdy jsem na papírek napsal Vanekovo číslo 26 třikrát pod sebe, ale pak jsem to samozřejmě musel přepsat," žertoval po utkání trenér Buffala Lindy Ruff, vědom si Vanekovy střelecké formy. V kabině Montrealu nikomu do smíchu nebylo, Canadiens přišli ve třetí třetině o vítězství i v předchozím duelu s Bostonem. "Musíme najít způsob, jak tyhle zápasy neztrácet a vyhrávat," posteskl si Plekanec.

Pittsburgh - Washington 5:2

Hořký večer prožil brankář Michal Neuvirth z Washingtonu, který nedochytal duel v Pittsburghu, jenž zvítězil 5:2. Penguins rozhodli ve druhé třetině, v níž vstřelili všech pět gólů. Trenér Capitals Adam Oates vystřídal českého gólmana ve 33. minutě poté, co Pascal Dupuis dostal domácí do vedení 2:1. Taktický tah mu ale vůbec nevyšel, Braden Holtby totiž ve zbylých sedmi minutách druhé třetiny inkasoval hned třikrát, přičemž kapituloval dvakrát v rozmezí pouhých 11 sekund. "Se mnou v brance to bylo ještě horší," přiznal lakonicky Holtby.

Washingtonu, který zůstává nejhorším týmem celé NHL, nebyl nic platný gól Alexandra Ovečkina v polovině třetí třetiny a ruský kanonýr po utkání neskrýval rozčarování. Když se ho novináři ptali, jak moc je naštvaný, odpověděl, že dost. A co bylo špatně? "Druhá třetina... Žádné emoce... Že jsme nehráli," vyjmenoval Ovečkin, který v jedenácti zápasech vstřelil pouhé tři branky a zůstává dlužen pověsti kanonýra.

NHL:

Buffalo - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0) Branky: 48. a 60. Vanek, 5. Ott, 34. Ennis, rozhodující nájezd Pominville - 5. a 41. Plekanec, 33. Gallagher, 39. Subban. Střely na branku: 40:32. Diváci: 18 866.

New Jersey - Tampa Bay 4:2 (0:0, 2:1, 2:1) Branky: 24. Henrique (Eliáš), 38. Kovalčuk, 56. Greene (Eliáš), 56. Eliáš - 34. Thompson, 58. Carle. Střely na branku: 27:19. Diváci: 14 802.

New York Rangers - NY Islanders 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) Branky: 2. a 39. Miller, 15. Gáborík, 58. McDonagh - 32. Tavares. Střely na branku: 25:28. Diváci: 17 200.

Philadelphia - Florida 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0) Branky: 12. Voráček, 23. Read - 11. Skille, 49. Weiss (Fleischmann), rozhodující nájezd Huberdeau. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19 616.

Pittsburgh - Washington 5:2 (0:1, 5:0, 0:1) Branky: 27. Malkin, 33. Dupuis, 37. Neal, 37. Cooke, 40. Crosby - 5. Ribeiro, 49. Ovečkin. Michal Neuvirth odchytal za Washington 33 minut, z 11 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18 650.

Phoenix - Chicago 2:6 (0:4, 1:2, 1:0) Branky: 26. Hanzal (Vrbata), 59. Torres - 15. a 19. P. Kane, 9. Stalberg, 18. Bolland, 33. Toews, 36. Bickell. Střely na branku: 24:33. Diváci: 15 096.

Ottawa - Carolina 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1) Branky: 19. Karlsson, 37. Alfredsson - 33. Larose, 53. Sjomin, 63. Harrison. Střely na branku: 47:26. Diváci: 17 337.

Winnipeg - Toronto 2:3 (0:0, 1:1, 1:2) Branky: 24. Redmond, 44. Ladd - 27. Bozak, 55. Frattin, 56. Kessel. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 18 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 25:18. Diváci: 15 004.

St. Louis - Detroit 1:5 (0:2, 1:2, 0:1) Branky: 36. Pietrangelo - 6. Cleary, 12. Kindl, 38. Emmerton, 40. Brunner, 54. Filppula. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17 699.

Nashville - Los Angeles 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) Branky: 28. a 34. Wilson, 3. G. Bourque. Střely na branku: 14:32. Diváci: 17 113.

Minnesota - Vancouver 1:4 (0:2, 0:2, 1:0) Branky: 48. Gilbert - 10. D. Sedin, 15. Higgins, 38. Raymond, 39. Hansen. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18 352.

Columbus - Calgary 3:4 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1) Branky: 5. Calvert (Prospal), 10. Letestu, 52. Prospal - 5. Červenka (Hudler), 34. Bäcklund (Hudler), 49. Stempniak, 62. Tanguay. Střely na branku: 29:30. Diváci: 10 484.