Mrázek inkasoval od Islanders pět gólů, Pastrňák se proti Tampě neprosadil

I díky asistenci Jakuba Voráčka smazala Philadelphia ve třetí třetině tříbrankou ztrátu, ale nakonec na ledě New Yorku Islanders prohrála 4:5. Všech pět gólů pustil Petr Mrázek, který kryl dalších 32 střel. V souboji dvou nejlepších týmů Východní konference porazila Tampa Bay doma Boston 4:0 a oba mají nyní 110 bodů. Hostující útočník David Pastrňák, který v předchozích šesti zápasech bodoval, vyšel naprázdno.

Gólman Petr Mrázek v dresu Philadelphie
zdroj: ČTK/AP

Voráček ukázal, proč je s 64 asistencemi třetí v lize mezi nahrávači. Kladenský odchovanec vyslal v přesilové hře střílenou přihrávku přesně na hokejku Nolana Patricka, který usměrnil puk z hranice brankoviště do sítě.

Philadelphia ve třetí části upravila v rozmezí 44. až 54. minuty skóre z 1:4 na 4:4, ale 28 sekund po vyrovnávací brance rozhodl Mathew Barzal, který překonal Mrázka bekhendovou kličkou.

Český brankář, který si v předchozích dvou startech připsal výhru, inkasoval jako první v osmé minutě, v níž ho John Tavares prostřelil z levého kruhu mezi betony.

Ostravského rodáka poté Islanders zasypali ve druhé třetině sedmnácti střelami a Mrázek třikrát neodolal. Anthony Beauvillier se trefil přesně nad vyrážečku z mezikruží, Tavares uspěl z dorážky a Barzal našel střelou z levého kruhu místo nad lapačkou.

"Na začátku zápasu to vypadalo, jako bychom neměli energii. Byli jsme pomalí, ospalí. Ani jsme nedodržovali náš systém. To je v této fázi sezony nepřijatelné," řekl Patrick.

Philadelphia, která v minulých osmi zápasech vždy bodovala, je pořád v dobré pozici. Drží poslední postupové místo do play-off a před Floridou má čtyřbodový náskok.

Tampa Bay, která hrála bez lídra Stevena Stamkose, rozhodla třemi góly v prostředním dějství. Postupně se střelecky prosadili Brayden Point, Victor Hedman a Chris Kunitz.

Boston umí otáčet zápasy, ale jakoukoli snahu hostů utnul brzy po přestávce čtvrtým gólem J. T. Miller. Bezchybný Andrej Vasilevskij zastavil 33 střel a vytvořil nový klubový rekord v počtu vychytaných nul (8).

Ruský gólman zneškodnil v úvodu druhé třetiny za stavu 0:0 sólový únik Pastrňáka, kterému ale v lepším zakončení zabránil vracející se bek. Poté převzala Tampa Bay kontrolu nad zápasem.

"Chceme skončit první," řekl obránce Hedman. "První dvě třetiny byly nejlepší z celé naší sezony. Moc mě těší, jak jsme hráli," dodal.

Boston i Tampa Bay ztrácejí v posledním týdnu základní části NHL tři body na vedoucí Nashville. Lídr soutěže prohrál na ledě Floridy 1:2 a cítil se poškozený, že mu rozhodčí odvolali gól 0,6 sekundy před koncem třetí třetiny.

Podle názoru sudího u videa ale útočník Victor Arvidsson rozhodil gólmana Roberta Luonga, kterému proto puk vyklouzl zpod chráničů.

Dallas i díky hattricku Jamieho Benna otočil zápas v San Jose z 0:2 na konečných 4:2. Hosté vstřelili poslední tři góly v závěrečných pěti minutách a vítězná branka padla po chybě Tomáše Hertla.

Český útočník přišel na obranné modré čáře při pokusu o kličku o puk a Benn následný únik zakončil bekhendovým blafákem. Hertl si v utkání připsal přihrávku u úvodní branky.

Asistenci zaznamenal v úterním programu rovněž Filip Chytil, který s New Yorkem Rangers prohrál v New Jersey 2:5.

Ani Michael Frolík neměl svůj den. Kladenský odchovanec si připsal ve statistice +/- tři záporné body a s Calgary podlehl doma Arizoně 1:4.

Český útočník korunoval smolný večer vlastní brankou, když se od jeho brusle odrazila střela Dylana Stromea za záda brankáře Jona Gilliese. Hosté touto trefou stanovili konečné skóre.

Navíc v první třetině Frolík fauloval obránce Jakoba Chychruna, kterému při dojíždění k mantinelu zezadu podrazil nohu. Byl za to vyloučen na dvě minuty a po utkání se do něj opřel trenér Arizony Rick Tocchet.

"Vím, že to není špinavý hráč, ale tohle špinavost byla," řekl. Chychrun se odbelhal z ledu a do hry už se nevrátil. "Musíme počkat na vyšetření. Není to dobré. Doufáme, že to nebude nic vážného," uvedl kouč Arizony.

Výsledky úterních zápasů NHL:

New Jersey - NY Rangers 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)
Branky: 4. a 36. T. Hall, 11. a 27. Butcher, 1. Zajac - 18. Spooner (Chytil), 55. K. Hayes. Střely na branku: 44:24. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. T. Hall, 2. Butcher, 3. Zajac (všichni New Jersey).

NY Islanders - Philadelphia 5:4 (1:1, 3:0, 1:3)
Branky: 8. a 32. Tavares, 37. a 54. Barzal, 24. Beauvillier - 45. a 49. Patrick (na druhou Voráček), 20. Simmonds, 54. Giroux. Střely na branku: 37:31. Brankář Mrázek odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval pět branek z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 86,49 procenta. Diváci: 37:31. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Beauvillier, 3. Tavares (všichni Islanders).

Columbus - Detroit 5:4 v prodloužení (1:3, 1:1, 2:0 - 1:0)
Branky: 7. a 31. Atkinson, 50. Milano, 58. Panarin, 63. Dubois - 4. a 19. Bertuzzi, 12. Helm, 21. Nyquist. Střely na branku: 41:27. Diváci: 18 477. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Dubois, 3. Atkinson (všichni Columbus).

Montreal - Winnipeg 4:5 v prodloužení (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)
Branky: 39. Lehkonen, 44. Byron, 51. Rychel, 59. Galchenyuk - 13. Laine, 15. Ehlers, 36. Roslovic, 51. Niku, 63. Connor. Střely na branku: 40:32. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Connor (Winnipeg), 2. Byron, 3. Petry (oba Montreal).

Tampa Bay - Boston 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky: 26. Point, 31. Hedman, 35. Kunitz, 43. J.T. Miller. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Coburn, 3. Callahan (všichni Tampa Bay).

Florida - Nashville 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 19. Huberdeau, 51. Sceviour - 57. Josi. Střely na branku: 33:46. Diváci: 12 147. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Huberdeau, 3. Sceviour (všichni Florida).

Calgary - Arizona 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Shore - 4. Pánik, 17. Connauton, 23. Fischer, 53. Strome. Střely na branku: 43:21. Diváci: 18 677. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Connauton (oba Arizona), 3. Foo (Calgary).

Vancouver - Vegas 4:5 po nájezdech (1:1, 0:2, 3:1 - 0:0)
Branky: 20. a 51. Goldobin, 45. Horvat, 49. Sutter - 5. a 24. Pirri, 28. Tatar, 43. W. Karlsson, rozhodující nájezd Theodore. Střely na branku: 25:39. Hvězdy zápasu: 1. Goldobin (Vancouver), 2. W. Karlsson, 3. Theodore (oba Vegas).

San Jose - Dallas 2:4 (2:0, 0:1, 0:3)
Branky: 10. Couture (Hertl), 16. Meier - 40., 57. a 60. Jamie Benn, 55. G. Smith. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17 451. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. McKenna (oba Dallas), 3. Burns (San Jose).