Jestli se český tým na někoho na probíhajícím mistrovství světa může stoprocentně spolehnout, je to Dominik Kubalík. Kanonýr Detroitu zatím na turnaji válí a po základních skupinách vládne produktivitě o dva body před druhým Američanem T. J. Tynanem a třetím Švédem Henrikem Tömmernesem. Pokud by pozici udržel, stal by se pátým členem národního celku, který dokázal ovládnout na šampionátu kanadské bodování.
Stane se Kubalík pátým českým králem bodovování? Opora národního týmu vládne i střelcům
Kubalík si v osmi zápasech připsal 12 bodů a s osmi brankami vede i tabulku střelců o dva góly před Američanem Cutterem Gauthierem. O sedmé místo se dělí s Kanaďanem MacKenziem Weegarem český kapitán Roman Červenka, který nasbíral devět bodů za tři góly a šest přihrávek. Sedmatřicetiletý útočník loni v Tampere a Helsinkách vyhrál jako čtvrtý český hokejista v historii produktivitu šampionátu, když si připsal 17 bodů za pět branek a 12 asistencí z deseti utkání.
Zařadil se po bok Vladimíra Martince, Vladimíra Vůjtka a Martina Procházky. Martinec vyhrál produktivitu v dobách Československa v roce 1976 v Katovicích, kde se podílel na zisku zlata 20 body za devět branek a 11 přihrávek v deseti zápasech. Vůjtek s Procházkou společně kralovali kanadskému bodování v roce 1997 na šampionátu hraném také v Helsinkách, Tampere a Turku, kde nasbírali po 14 bodech za sedm gólů a stejný počet asistencí. Vůjtek to zvládl v osmi zápasech, Procházka v devíti.
Teď by je mohl napodobit Kubalík, který už se stal s osmi trefami nejlepším střelcem na jednom MS za dobu samostatné české reprezentace. Překonal autory sedmi gólů Procházku, Vůjtka (oba 1997), Michaela Frolíka (2019) a Davida Pastrňáka (2022).
Nejlepším nahrávačem i nejproduktivnějším obráncem je Tömmernes, jenž nasbíral v sedmi duelech 10 bodů vesměs za asistence. Čtvrtý je mezi obránce Michal Kempný, jenž má na kontě sedm bodů za dvě trefy a pět přihrávek. Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech mají s 10 kladnými body dva Američané – obránce Nick Perbix a Gauthier. Nejtrestanějším hráčem MS je s 33 minutami slovenský útočník Libor Hudáček, působící v Třinci.
Brankářské statistiky zcela ovládá Švýcar Leonardo Genoni s úspěšností zákroků 96,61 procenta, průměrem 0,67 obdržené branky na zápas a stejně jako Švéd Lars Johansson dokázal dvakrát udržet čisté konto. Český gólman Karel Vejmelka je s úspěšností 95,56 a s průměrem 1,34 sedmý.