Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Mills po devatenácti letech končí v reprezentaci. Cesta ženského hokeje stále začíná, říká

Alena Mills už nebude pokračovat v ženské hokejové reprezentaci, kterou jako kapitánka vedla na olympijských hrách i mistrovství světa. Mills stála jako jedna z hlavních postav týmu u historických úspěchů české ženské reprezentace, kde působila pravidelně devatenáct sezon. Kapitánkou byla od roku 2009.

Alena Mills na olympijském turnaji 2022
zdroj: Reuters

"Rozhodnutá jsem byla už při posledním mistrovství světa. Cítila jsem, že už reprezentaci nemohu předat o moc navíc. Je tu spoustu šikovných mladých hráček, které si místo v týmu zaslouží. A právě ty by teď měly dostávat prostor," říká Alena Mills, která v reprezentačním dresu debutovala v roce 2004 jako čtrnáctiletá hráčka.

V roce 2009 poprvé nastoupila jako kapitánka ženské reprezentace. Ve stejném roce však národní tým zažil smolnou sezonu a sestup do třetí výkonnostní divize. Posledních osm let pak národní tým patřil na světových šampionátech do elitní divize a pravidelně zlepšoval své výsledky. V roce 2021 se hráčky kvalifikovaly na olympijský turnaj, v posledních dvou letech pak slavily na mistrovství světa dvakrát bronzové medaile.

"Nejsilnějším momentem mé kariéry je rozhodně účast na olympijských hrách. Pro ženské hokejistky je to jako pro muže finále Stanley Cupu. Šestnáct let jsme se o to snažily, a když se to pak podařilo, byl to sen. Ještě umocněný tím, že jsem mohla být vlajkonoškou celého českého olympijského týmu. Mám husí kůži, jen si na to vzpomenu, byl to krásný zážitek," vzpomíná na moment z roku 2022.

V českém národním dresu odehrála během devatenácti let 260 zápasů, ve kterých zaznamenala 102 branek a 133 asistencí. Patnáctkrát si zahrála mistrovství světa. Za hokejovou kariérou odešla už v patnácti letech do zámoří, kde se jí podařilo skloubit sport a vzdělání, a to jako vůbec první česká hokejistka, jejíž cestu později následovaly další. K hokejové kariéře tak získala i prestižní diplom na Brown University. 

Z hokejového prostředí Alena Mills neodchází, aktuálně jedná o novém angažmá poté, co jí skončila jednoletá smlouva ve švédském klubu Brynas. Postupně se chce věnovat i trenérské kariéře. "Chtěla bych předávat to, co jsem se za devatenáct let u reprezentace jako hokejistka naučila, inspirovat mladé hráčky v tom, že se dá uspět v tomto sportu i v naší malé zemi. Náš tým má na to porazit Američanky i Kanaďanky, příští generace to bude dokazovat pravidelně," uvádí.

"Těší mě, že kapitánské 'céčko' předávám nové generaci talentovaných a odhodlaných hokejistek. Věřím, že cesta českého ženského hokeje stále teprve začíná a že nová generace dokáže dosáhnout toho, co se nám před lety zdálo nemožné. Že dokáže v naší zemi ještě více rozšířit a posílit ženský hokej. A že si sáhnou na úspěchy, které jsou stále ještě před námi," dodala.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články