Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Mandát si po rozhodnutí disciplinární komise nezahraje dva roky

Pardubický útočník Jan Mandát dostal od disciplinární komise extraligy dvouletý trest zastavení činnosti za doping. Zákaz platí do ledna 2023. Pětadvacetiletý hráč, který v této sezoně debutoval v seniorské reprezentaci, byl 13. prosince po zápase v Liberci pozitivně testován na kokain.

Pardubický Jan Mandát dělá rozruch před brankou Sparty
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Mandát má zastavenou činnost do 12. ledna 2023, vedení Dynama oznámilo, že s hráčem ukončilo smlouvu.

"Disciplinární komise dospěla k závěru, že užitím zakázané látky došlo k porušení antidopingových pravidel s tím, že nebylo prokázáno, že by hráč látku užil s cílem dosáhnout vyššího sportovního výkonu," uvedli zástupci Českého svazu ledního hokeje.

Je nám líto, video expirovalo.
Mandát dostal dvouletý trest za doping, v Pardubicích skončil

Vedení Východočechů v reakci na to oznámilo, že odchovanec Jihlavy v klubu s okamžitou platností končí. "Jan Mandát svým jednáním poškodil klub, spoluhráče, český hokej a nejvíc sebe. Už jsme avizovali, že proti těmto prohřeškům budeme nekompromisní a budeme je tvrdě trestat. Kauza Mandát je uzavřena a víc se k tomu nebudeme vyjadřovat," uvedl člen představenstva Dušan Salfický.

Mandát není prvním hráčem Dynama, jenž měl v aktuální sezoně problémy s dopingem. V listopadu byl z kádru dočasně vyřazen útočník Robert Kousal, který měl mít údajně při policejní kontrole pozitivní orientační test na kokain. Krevní rozbor to nepotvrdil, pozitivně ale vyšel na látku THC, kanabinoid nacházející se v konopí. Celý tým pak podstoupil interní kontrolu na přítomnost dopingu a zakázaných látek, ale všechny testy byly negativní.

Začátkem prosince se proto jeden z lídrů připojil zpátky k pardubickému mužstvu. Posléze bylo s Kousalem ukončeno správní řízení, protože se podezření z řízení pod vlivem omamných látek nepotvrdilo. Dostal jen pokutu 500 korun za dopravní přestupek, kvůli němuž ho policejní hlídka původně zastavila, protože nerespektoval přikázaný směr jízdy při výjezdu od čerpací stanice.

"Navzdory opatřením, která jsme zavedli, s vědomím hrozby tvrdého trestu, je to pro mě nepochopitelný faul. Považuji to za obrovské selhání Jana Mandáta. Facka pro všechny, kteří se snažíme klub posouvat a měnit k lepšímu. Neomluvitelná chyba a zklamání. Minulost. Konec," uvedl dnes majitel klubu Petr Dědek na Twitteru.

Podle webu Dynama byli hráči i členové realizačního týmu v únoru opět podrobeni namátkové kontrole na doping a výsledky všech byly negativní. Mandátovi hrozil až čtyřletý trest. Proti rozhodnutí disciplinární komise se může odvolat k Arbitrážní komisi Národní sportovní agentury.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy