Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Pilsner Dragons CUP

Manažer Jihlavy: Uzavření extraligy by zničilo podhoubí českého hokeje

Praha - Českým hokejem již několik týdnů hýbe zásadní otázka, kterou nastolila Asociace profesionálních klubů – má se uzavřít hokejová extraliga, nejvyšší česká soutež? Fanoušci mají v názoru jasno: v neoficiálních internetových průzkumech jich je přes devadesát procent proti. Pro je však většina zástupců extraligových klubů. Jejich hlavním argumentem je finanční stránka celé věci. "V případě uzavření extraliga ušetří 200 – 250 milionů korun," argumentoval například generální manažer Vítkovic Petr Husička v pořadu České televize Kamelot, který se tématu věnoval.

Český svaz ledního hokeje
zdroj: ČT24

Uzavření extraligy se logicky nemůže líbit klubům z nižších soutěží. "Usnesení APK bylo jasné, soutěž se od sezony 2012/2013 uzavírá. Usnesení je v platnosti, s námi žádná diskuse neproběhla, diskuse, která přichází, je až na nátlak médií a odborníků. Pokud by k uzavření došlo tak, jak se o něm uvažuje, znamená zborcení celého ekonomického systému, který doteď fungoval. Extraligové kluby se tím ekonomicky stabilizují na úkor všech ostatních," je přesvědčen Bedřich Ščerban, generální manažer prvoligové Dukly Jihlava.

Zástupci uzavření extraligy však v Kamelotu přišli s tvrzením, že prvoligové kluby budou mít přesto možnost se k extralize připojit, jak naznačil právní zástupce třineckých Ocelářů Prokop Beneš. "Uzavření extraligy znamená, že od sezony 2012/13 nebude z extraligy sestupovat žádný tým. To ovšem neznamená, že se upře možnost dalšímu týmu se připojit k extralize." Podle něj je zde prostor k tomu, že by sice z extraligy nikdo nesestoupil, prvoligové týmy splňující licenční podmínky by se k ní však mohli připojit a rozšířit tak počet účastníků nejvyšší soutěže.

Beneš dále opakovaně argumentuje snížením finanční náročnosti extraligy. "Otevřená soutěž nutí kluby maximalizovat své sportovní výsledky na úkor ekonomické situace. Hráči jsou v důsledku přepláceni." S tím souhlasí i Husička. "Jediný prostor pro ušetření financí jsou náklady na hráče. Kterýkoliv klub, který se v současnosti dostane do ohrožení, dělá vše pro to, aby soutěž udržel. To se kolikrát žene až k hranici insolvence," zdůrazňuje.

Ščerban naopak upozorňuje, že rozšíření a uzavření extraligy soutěž naopak prodraží. "Musíme si uvědomit, že hokej je produkt, který dáváme na trh, a fanoušek je náš zákazník. Podle toho bychom se měli chovat. Eventuální rozšíření extraligy soutěž jenom zdraží." Podle něj by měly být soutěže naopak zeštíhleny a mezi nimi by měla být rozšířená baráž.

APK zároveň vypověděla smlouvu Českému svazu ledního hokeje (ČSLH). Připravila si přepracovanou verzi, ze které ale Ščerban nemá dobrý pocit. Zejména z důvodu, že by APK měla zcela převzít extraligové otěže. "V případě, že by ČSLH předal řízení extraligy v plném rozsahu APK, znamená to, že usnesení o uzavření extraligy může nabýt okamžité platnosti. Zde je všechno připravené tak, že tu čtrnáct klubů bude mít absolutní jistotu, nasměruje si všechny finanční toky směrem k sobě, a zruší tabulkové hodnoty, za které kluby z nižších soutěží dostávají alespoň nějaké peníze za hráče, které vychovají pro extraligu. To je ekonomická katastrofa pro celé podhoubí českého hokeje."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články