Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Míčové hry 2019

Lener: Trenér bude zkoušet mladíky z NHL

Praha – Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik má podle slov generálního manažera Slavomíra Lenera před nominací na finský Karjala Cup plné ruce práce. Extraliga nabrala slušné obrátky a nezáří jen hráči z NHL. Kolik bude nakonec hráčů ze zámoří, počet krajánků z evropských soutěží i KHL nebo úplných nováčků a brankářský rébus jsou hlavní otazníky nominace před vstupem národního týmu do sezony. Jak bude vypadat konečná soupiska na první zápas se Švédskem, který se odehraje 7. listopadu v Liberci, se veřejnost dozví zítra.

Alois Hadamczik a Slavomír Lener
zdroj: ČTK autor: Miachal Doležal

Hattrick Jaromíra Jágra z posledního kola extzraligy Hadamczikovi hlavu zřejmě nezamotal. Co se "výlukových" posil týče, chce na Karjale vyzkoušet mladší hráče, kteří národní dres zatím neoblékli. Využije tak šanci, kterou by před mistrovstvím světa už nemusel mít a zároveň by přišel test pro případnou nominaci na olympiádu v Soči.

Zároveň však plánuje postavit nesilnější možný výběr. Z Kladna by připadl v úvahu obránce Židlický nebo odchovanec Plekanec. Z mladíků především Jiří Tlustý. Ten se prosazuje právě s Plekancem a Jágrem v už tak úderné formaci Rytířů. Čtyřiadvacetiletý útočník v patnácti zápasech v extralize dokázal nastřílet devět gólů. "Se staršími hráči komunikujeme neustále. Pro mistrovství světa mají všichni dveře otevřené, ale teď chceme opravdu vyzkoušet mladší hráče," prohlásil Lener.

V reprezentaci věk nerozhoduje, výkonnost ano

Nejlepší extraligový střelec Martin Růžička z Třince by chybět neměl. V reprezentačním dresu není vyloučena spolupráce z útoku, která funguje v klubu. Zkušený centr Radek Bonk je zdrojem síly, ze které vedoucí střelec soutěže těží. "Výkonnost při nominaci vždy rozhoduje. Radek je ve výborné kondici, shodil nějaká kila a je vidět, že i ve čtyřiceti letech na to má," řekl Lener v pořadu Hokej den poté.

Problémy s pojistkami hráčů z NHL a jejich financováním se budou řešit až po oznámení nominace. "Stoprocentně platí pojistky z klubů, využití hráčů bude zhruba týden. Tato poměrná část bude věcí následné diskuze." Zápas Kladna se Spartou navštívil manažer aktuálního Jágrova zaměstnavatele z Dallasu Joe Nieuwendyk. Jestli agenti tlačí na to, aby někteří hráči zámořských klubů na reprezentační akce nejezdili, Lener vyvrátil: "Žádné tlaky jsme nezaznamenali, jestli hráči mají hrát, nebo ne, o tom jsme nic neslyšeli," odmítl Lener.   K návštěvě bývalého hráče Calgary, kde ho Lener sám trénoval, přidal komentář o sezoně, kdy společně výluku zažili. "To čekání je velmi nepříjemné, my jsme začali až po novém roce a stihli jsme 48 zápasů. Nepříjemná byla i finanční situace. Joea znám velmi dobře. Loni v Dallasu jsme spolu byli na obědě, je to velký gentleman a jako manažer má před sebou velkou budoucnost," řekl Lener s úsměvem.

Jágrův šéf z Dallasu mohl sledovat jeho famózní výkon i úroveň extraligy. "Když vidíte zápas jako tenhle, přejete si vidět Jágra před fanoušky Dallasu. Přijel jsem do Evropy podívat se na pár zápasů a nebyl jsem odsud daleko. Vypadalo to přesně tak, jako jsme to roky vídávali v NHL. Způsob, jak dokáže kontrolovat hru," řekl po zápase Nieuwendyk.

Kdo dostane důvěru v brance?

Otazník v nominaci visí hlavně nad brankáři. Budějovický Kovář je dlouhodobě zraněný, Pavelec ani Neuvirth v dresu Liberce, resp. Sparty reprezentační formou nedisponují. Štěpánek v Petrohradu nechytal. Teď posílil pražského Lva, kde se na počátku KHL dobře prezentoval Pöpperle, ale po sérii porážek klesla sebedůvěra i jemu. Variantou ze zahraničí by tak mohl být Salák, chytající ve švédské nejvyšší soutěži.

Pardubickému tandemu Krejčímu s Hemským by národní dres při aktuální formě slušel. Otázkou zůstává, zda je uvolní vedení klubu. Z budějovického Mountfieldu by se do týmu mohl dostat Martin Hanzal. Milan Michálek sdělil trenérům osobní přání na Karjale nestartovat. "Záběr je mnohem širší, nechci to komentovat, ale v úvahu přicházejí i další jména," řekl Lener.

Z domácí soutěže by se v Eurou Hockey Tour mohl představit nejeden hokejista z brněnské Komety, která v domácím prostředí válcuje své soupeře. Pozornost na sebe poutá především útočník Jakub Svoboda. "Projev tohoto hráče se neskutečně zlepšil a trenér Hadamczik to sleduje," prozradil Lener. Ani další talent ze Slavie Tomáš Hertl není bez šance. "Jeho nominace bude záležet na zdravotním stavu. Je ale přesně tím typem hráče, který je v hledáčku," uzavřel Lener.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy