Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav

Lener: NHL je soukromý cirkus, dívá se hlavně na finance

Praha – Co stojí za rozhodnutím vedení NHL neuvolnit hokejisty na olympijské hry v Pchjongčchangu? Prim hrají ekonomické důvody, soudí Slavomír Lener. Asistent Ivana Hlinky na zlaté olympiádě v roce 1998 v Naganu byl na posledních Hrách v Soči 2014 generálním manažerem české reprezentace a má za sebou i angažmá v NHL. Situaci v zámoří tak dobře zná.

Slavomír Lener
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

"Dalo se to čekat. Nejsme naivní, abychom byli zaskočení nebo překvapení. Od roku 1998 to byla určitá tradice, takže z toho pohledu je to škoda a mrzí mě to. Současně je to realita a NHL je soukromý cirkus. Je to organizace, která se hlavně dívá na finance," řekl Lener.

Zástupce NHL v záporném rozhodnutí neobměkčil ani návrh mezinárodní hokejové federace, že uhradí částku až 20 milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun) na cestovní náklady a pojištění hráčů. "Je vidět, že ani tohle nehrálo roli. Nejsou to tak dostatečně velké peníze, aby zvrátily myšlení NHL. Točí se tam úplně jiné peníze. Když s tím přišli, bylo už pozdě," podotkl Lener.

Dalšími důvody pro NHL podle něj byly nezajímavá lokalita Her v Koreji, termín turnaje, jeho formát nebo obnovení Světového poháru. "Kdyby byla olympiáda naplánovaná do Toronta, tak by se určitě rozhodovali jinak. Navíc pauza je pořád dlouhá. Najít jiný formát turnaje je ale složité a zkracováním by vznikl hybrid, který by nebyl sportovní," uvedl jedenašedesátiletý trenér a manažer.

Buď všichni, nebo nikdo

Někteří hráči z NHL by se na olympiádě přesto mohli představit. Například ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyjádřil touhu reprezentovat a majitel Capitals Ted Leonsis avizoval, že je připraven jej pustit. Lener ale předpokládá, že všechny kluby nakonec budou postupovat jednotně. "Byl bych pro, aby to bylo černobílé. Ať jedou (všichni), nebo ne (nikdo)," řekl Lener.

Některé ze zámořských hvězd si neberou servítky. "Je to vážně idiotské. Ať už to vymyslel kdokoli, neměl vůbec ponětí o tom, co dělá," rozčiloval se například švédský obránce Erik Karlsson v rozhovoru pro švédský deník Sportbladet. "Promrhaná příležitost zpopularizovat náš sport na největším jevišti," napsal na svém twitterovém účtu Karlssonův krajan Henrik Lundqvist.

Někteří hokejisté se naděje na účast v Pchjongčchangu ještě nevzdali. "Myslím, že hráči ze všech soutěží by měli mít právo představit se fanouškům na největším a nejprestižnějším turnaji. Doufám proto, že to ještě není konečné rozhodnutí. Ještě je dost času na změnu," prohlásil Rus Jevgenij Malkin, jenž si na olympiádě zahrál už třikrát.

Zvýší se české naděje na úspěch?

Absence hráčů z NHL by mohla zvýšit šance české reprezentace na úspěch, Lener to ale příliš nepředpokládá. "Když se podíváte na poslední mistrovství světa, jak se umisťujeme, a na Světový pohár, tak jsme zhruba na stejných pozicích," poukázal na fakt, že národní tým na předešlých čtyřech MS na medaili nedosáhl a ani na Světovém poháru nedokázal postoupit do semifinále.

Větší naděje ale vznikla pro hokejisty hrající v Evropě. Jedním z nich je i Michal Birner. "Měla by to být motivace. I když by jeli kluci z NHL, tak věřím, že by se do nominace někdo z Evropy dostal, ale byli by to tak dva tři hráči. Takhle bude postavený tým z Evropy," řekl jedenatřicetiletý útočník, který se v září představil na Světovém poháru.

Přestože věří, že absence hráčů z NHL zvyšují šance reprezentace na úspěch v Koreji, na ambicích týmu by podle něj nic měnit neměly. "My se nemůžeme koukat na to, zda tam budou nejlepší hráči nebo ne. Tým, co tam pojede, musí být odhodlaný udělat dobrý výsledek a já věřím, že v Evropě máme natolik kvalitní hráče, že můžeme poskládat silný tým a pomýšlet na medaile," podotkl Birner.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy