Následuje
SP Česko

Legendární hokejista Jiřík nepřežil pád letadla

Brno - Ve věku 71 let dnes při tragické nehodě sportovního letounu zemřel bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík, první Čech, který hrál v zámořské NHL. Jiřík nepřežil havárii jednomístného stroje, který se zřítil dopoledne v Brně-Medlánkách. Příčina neštěstí zatím není známa, podle dostupných informací měl pilot krátce po startu technické potíže a havaroval. Letadlo bylo přitom zcela nové.

Neštěstí oznámil svědek události, který viděl, jak letoun spadl doprostřed pole s obilím a následně se vzňal. Záchranáři dorazili na místo do osmi minut. Pilot byl ale již tou dobou po smrti. "Na místo jsme vyslali pět hasičských jednotek. Hrozil požár pole, jemuž se podařilo zabránit. Stroj je zdemolovaný a leží na odlehlém a špatně přístupném místě," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Okolí nehody o rozloze asi jednoho kilometru čtverečního prohledal vrtulník. Jeho posádka však žádného dalšího mrtvého či zraněného nenalezla. Tělo pilota zůstalo po neštěstí zaklíněno ve stroji. Dosud není známo, o jaký typ letadla jde. Po příčině havárie budou kromě policie pátrat také letečtí inspektoři.

Jiřík, který měl v létání zálibu odmala a ultralight pilotoval už řadu let, byl legendou československého hokeje a prvním hráčem z východního bloku, kterému bylo umožněno působení v NHL. Ke krátkému angažmá za oceánem v sezoně 1969/70, během něhož odehrál v dresu St. Louis Blues tři zápasy, odlétal až jako zkušený, bezmála třicetiletý hráč.

V nejvyšší domácí soutěži odehrál 450 utkání, zaznamenal rovných 300 gólů a stal se šestinásobným ligovým mistrem. V národním týmu nasbíral 134 startů a dal 83 branek. Třikrát se zúčastnil olympijských her a desetkrát startoval na mistrovství světa. Získal stříbrné medaile z olympiády v Grenoblu 1968 a MS 1965 a 1966. Jako trenér působil v Brně, Nitře či Plzni, v letech 1977-80 vedl i reprezentaci Švýcarska.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy