Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Kritika českého hokeje i hráčů je přehnaná a vadí mi to, řekl Růžička po postupu do finále

Dobře si uvědomuje, že ne všechno v českém hokeji funguje ideálně. Zároveň však Vladimír Růžička nesouhlasí s velkou kritikou, která na tuzemské týmy, hráče i reprezentaci dlouhodobě padá. Podle olympijského vítěze z Nagana je přehnaná a nespravedlivá, což dle něj dokumentuje postup jeho svěřenců z Hradce Králové do finále Ligy mistrů. 

Vladimír Růžička na lavičce Hradce Králové
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Šestapadesátiletý kouč, jenž dovedl reprezentaci ke dvěma titulům mistrů světa, přiznal, že mu přehnaně kritický a negativní pohled na český hokej vadí. Protože s ním až tak nesouhlasí. "Říkal jsem to i klukům, že naše hráče pořád trochu podceňujeme. Pořád vyzdvihujeme švédský hokej, finský hokej... Ti hráči jsou samozřejmě dobří, mají dobrá mužstva, ale já si myslím, že naši hráči jsou také dobří," řekl Růžička.

Nesouhlasí s názory, že v Česku chybí dobří mladí hráči. "Nemáme je špatné. Nechci říkat, že je všechno výborné, ale tak špatné, jak čtu v novinách, to určitě není," míní Růžička.

Hráči Mountfieldu si již během základní části připsali například skalp dosavadního suveréna historie Ligy mistrů Frölundy, kterou vyzvou znovu 4. února ve finále a skvěle si počínali i v play-off, kde vyřadili silné týmy Mannheim, Zug a naposledy Djurgaarden. Navíc všichni tři dokázali Východočechům vstřelit za 120 minut hry shodně jediný gól. Podle Růžičky svými výkony v evropské soutěži prokázali své kvality.

Proč Hradec Králové změnil přístup k Lize mistrů? Poslechněte si Hokej fokus podcast:

"Hráči to dokázali s Mannheimem, dokázali to stejně tak i s Zugem, který byl hodně silný, dokázali to i v semifinále proti Djurgaardenu. Ve Švédsku jsme byli třeba jednoznačně lepší, doma byl zápas trochu vyrovnanější. Švédi do toho šli samozřejmě vabank, takže jsme věděli, že nás čeká těžké utkání, ale naši kluci si dokázali s tak silným mužstvem poradit. Každý mohl vidět, že jsme za nimi vůbec nezaostávali. Byli jsme rychlejší, hodně důslední a Djurgaarden nám dal za dva zápasy jediný gól," připomněl kouč.

"Pořád říkáme, jak nestačíme bruslařsky a podobně, ale když si vezmu čistě naše zápasy v Lize mistrů, tak nás nikdo nepřehrál. Všichni soupeři měli obrovský problém s naší hrou ve středním pásmu, nemohli se tam dostat. Bavil jsem se o tom i s Honzou Kovářem a ten mi to potvrdil. Vůbec si s tím nevěděli rady, nebyli na tuhle hru připravení," zmínil Růžička čtvrtfinálovou konfrontaci s Zugem.

Je nám líto, video expirovalo.
Hradec porazil Djurgaarden i podruhé a je ve finále Ligy mistrů

Zdůraznil ale, že jeho pohled nevychází pouze z aktuální sezony na mezinárodní scéně. "Není to jen o Hradci. Vždyť když se podívám na poslední čtyři ročníky Ligy mistrů, české týmy jsou tam pokaždé v semifinále," připomněl úspěšná tažení Sparty, Třince, Liberce a Plzně. "Pořád jen čtu, jak máme špatné hráče, jak se to tady dělá špatně. Musím říct, že to mi trochu vadí," prohlásil Růžička.

"Není přece jen tak možné, že tolik let po sobě se český tým dostane do semifinále v Lize mistrů, to není náhoda. A my tady přitom pořád říkáme jen to, jak se to dělá dobře ve Švédsku, jak se to dělá dobře ve Finsku. Ano, dělají to dobře, ale my za nimi určitě tolik nezaostáváme. Pro nás bylo obrovskou motivací dokázat, že hráči ze Švédska nejsou lepší než ti naši," připustil Růžička.

Je přesvědčený, že český hokej by se měl držet své vlastní cesty. "U nás se hokej nedělá špatně. Je dobré přitáhnout potřebné věci ze Švédska, z Finska, z Kanady nebo z Ameriky. Je tam však jedno podstatné ale – dál musíme hrát náš hokej a stavět na našich hráčích. Ne že budu pořád číst a poslouchat, jak se máme cpát do švédského hokeje. Ke Švédům mám samozřejmě respekt, jsou to výborní hokejisté, ale ať se na mě nikdo nezlobí. Já bych švédský hokej hrát nechtěl," řekl Růžička.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy