Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kovalčuk: Z ledu jsme neutekli. Měli jsme za to, že ceremoniál skončil

Moskva - Kapitán hokejistů Ruska na MS v Praze a Ostravě Ilja Kovalčuk odmítl, že za předčasným odchodem týmu ze závěrečného ceremoniálu byl nedostatek respektu k vítězným Kanaďanům. Útočník označil incident za nedorozumění: hráči podle něho nabyli dojmu, že jejich role na ledě skončila, když se otevřela vrátka v rohu kluziště. "Jako kapitán sborné ještě jednou zdůrazňuji, že to nebyl žádný útěk, jak se to celé nafukuje na internetu," řekl Kovalčuk. Rusové ve finále MS prohráli s Kanadou 1:6.

Ilja Kovalčuk z Ruska (vpravo) přebírá pohár za druhé místo od prezidenta mezinárodní hokejové federace Reného Fasela
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Kanaďanům, kteří zvítězili v profesionálním, sportovním boji, jsme podali ruku a vyjádřili jim úctu. Šli jsme na předání stříbrných medailí, vyslechli jsme slavnostní projevy. Pak zazněla píseň šampionů, kterou obvykle podobné ceremoniály končí, a začaly se sypat konfety. V tom okamžiku se otevřela vrátka do mixzóny. Měli jsme za to, že je to pro nás signál - přichází čas šampionů, ceremoniál končí, jsme na něm zbyteční. A šli jsme na setkání s tiskem, včetně kanadského. Takový to byl 'útěk'," uvedl dvaatřicetiletý hráč Petrohradu.

Předčasný odchod Rusů z ledu bude řešit i Mezinárodní hokejová federace (IIHF), jejíž šéf René Fasel řekl, že jej rozhodnutí hráčů sborné opustit plochu O2 areny ještě před kanadskou hymnou zklamalo. Označil jej za nedostatek respektu k soupeři a Rusko podle jeho slov může čekat i trest.

Z ledu odešla většina hráčů, jen několik hokejistů v čele s Alexandrem Ovečkinem nebo Jevgenijem Malkinem zůstalo stát na ledě a bylo připraveno vyslechnout si i kanadskou hymnu. Kovalčuk ale pro ně přišel a odvedl je do útrob arény. Šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak incident označil za nešťastnou shodu náhod, avšak čtenáři v různých internetových anketách počínání hokejistů odsoudili.

Potrestání od IIHF může ještě přijít

Ruská hokejová federace (FChR) a vedení národního týmu oznámily, že příští týden oficiálně seznámí IIHF se svým stanoviskem k pražskému incidentu. "Připravujeme prohlášení FChR, v němž objasníme příčiny toho, co se po zápase stalo," řekl ředitel ruské federace Valerij Fesjuk. "Musíme všechno posoudit s vedením sborné a s generálním manažerem Andrejem Safronovem. Spěchat nebudeme," dodal.

Podle ruských médií nyní IIHF studuje dokumentaci k případu včetně analýzy fotografií a videí. Není vyloučeno, že věc bude předána disciplinární komisi mezinárodní federace, která pak sama záležitost vyšetří. Viníci mohou být potrestáni výtkou, varováním, pokutou nebo i jinak.

Zdroj
ČT sport, ČTK, ITAR-TASS

Hlavní zprávy