Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Konec Plzně znamenal i konec další legendy. Straka ukončil kariéru

Brno – Po Petru Nedvědovi přišla extraliga o další legendu a velkou osobnost. Po vypadnutí Plzně ve čtvrtfinále s Brnem oznámil její kapitán a majitel Martin Straka, že definitivně končí s hráčskou kariérou. Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z roku 2005 loni dovedl Plzeň k historickému extraligovému titulu.

Martin Straka
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

Blížící se konec kariéry Straka avizoval již před začátkem sezony, na startu play-off poté prohlásil, že jeho rozhodnutí je definitivní. "Mám za sebou skvělých 25 let, trošku blbý konec, ale tak to v hokeji někdy bývá. Loni to bylo skvělé, letos jsme vypadli. Teď už jsem rád, že je to za mnou," řekl Straka.

"To, co jsme chtěli, jsme splnili. I letošní sezona byla v pohodě. Když ale v šesti zápasech nejlepší hráči nejsou nejlepší, tak je to těžké. Bohužel to na nás teď padlo a ti, co to měli táhnout, tak netáhli," přiznal Straka, který v play-off nasbíral jen dva body za gól a asistenci. Dobře si tak uvědomoval, že i kvůli jeho výkonům Plzeň přes Kometu do semifinále nepostoupila.

V základní části Straka kvůli zdravotním problémům odehrál jen 29 zápasů s bilancí šesti branek a dvaceti asistencí. I tak byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Indiánů, lépe na tom byli jen Radek Duda, Václav Pletka a Tomáš Vlasák. "V play-off jsme to ale nezvládli. Jak říkám, nejlepší hráči se musí prosadit, a to se u nás nestalo. Osobně se mi nedařilo, hrozně jsem se trápil a možná, že je to úleva, že je konec," přiznal Straka.

V posledním zápase ocenil výkony mladších spoluhráčů, kteří se postarali o obrat z 0:1 na 3:1. "Hráli skvěle a dostali nás do zápasu. Chtěl jsem jim pomoct, ale nešlo to. Oni mají vše před sebou. Říkal jsem jim teď, že dvacet let uteče jako voda. Ať si dávají pozor, nikdy nevíš, kdy se zase dostaneš do finále. Budoucnost tam je, o to se nebojím," podotkl Straka.

Hvězdný centr, který má na kontě včetně play-off více než tisíc zápasů v zámořské NHL za Pittsburgh, Ottawu, New York Islanders, Floridu, Los Angeles a New York Rangers, se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě, teď už se bude soustředit jen na roli funkcionáře. 

"Teď si trochu odpočinu a pak zpět do práce. Máme toho dost. Nějací hráči odejdou, někoho musíme sehnat, abychom byli konkurenceschopní," uvedl Straka, který dokázal krátce po posledním zápase určit i hlavní momenty své kariéry. "Určitě Nagano a pak zlaté mistrovství světa. Všichni už tituly měli. V poslední době si nejvíce cením plzeňského titulu. Vím, jak to bylo těžké a byla to skvělá jízda," pousmál se.

Že by si vše rozmyslel a v létě se opět zapojil do přípravy a hrál dál, nepředpokládá. "To nejde, hlavně s ohledem na zdraví. Když už to nejde, tak na ledě vypadám trapně," řekl.

Straka je druhým hvězdným veteránem, který po této sezoně ukončil kariéru. Podobně se rozhodl i Petr Nedvěd z Liberce. V minulých měsících definitivně skončili i Pavel Kubina, Václav Prospal, Petr Sýkora nebo Milan Hejduk. "Už je asi na čase. Všem nám je kolem čtyřiceti a je čas to nechat na těch mladších," uvedl. Výjimkou je pouze Jaromír Jágr. "Ten bude hrát ještě pět let. A je to dobře. Alespoň je tam všechny dohoní. Je to legenda a my jsme všichni rádi, že hraje. Dělá nám jméno ve světě," dodal Straka.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy