Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
47. Rally Bohemia 2020

Kompromisní varianta: Z extraligy se sestupovat nebude, ale pouze příští sezonu

Extraliga bude v příští sezoně nesestupová, ale otevřená pro vítěze první ligy za předpokladu, že klub splní licenční podmínky. V ročníku 2021/22 pak sestoupí nejhorší z 15 účastníků přímo, další tým bude hrát baráž s vítězem druhé nejvyšší soutěže. O extraligovém účastníkovi prolínací soutěže rozhodne play-down klubů na 11. až 14. místě. Od sezony 2022/23 bude hrát extraligu opět obvyklých 14 mužstev.

zdroj: ČTK autor: Taneček David

V nadcházející nesestupové sezoně bude moct na titul pomýšlet 12 nejlepších klubů po základní části. Čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále play-off, mužstva na 5. až 12. příčce se o další čtyři místa ve čtvrtfinále utkají v předkole.

"Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o ekonomické důvody, naše ideální sportovní představa to není. Komunikujeme se zahraničím a celý hokejový svět se vydal touto cestou. Pokud by nenastala situace kolem koronaviru, tak bychom jiný model nediskutovali," řekl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

"I když si myslím, že v té době už bude řídícím orgánem Asociace profesionálních klubů (APK). Pokud by to bylo na mně, tak od té sezony 2022/23 by se extraliga vrátila k formátu, jaký byl nastaven v uplynulé sezoně," doplnil Král.

Nadále platí, že nová extraligová sezona by měla odstartovat úvodním kolem v pátek 18. září. "Z našeho pohledu je ten termín neměnný. Pokud přijdou situace, které to budou vyžadovat, tak by se muselo hrát třeba i bez diváků, ale přestat hrát by podle mého názoru byla cesta do pekel," prohlásil Král.

Je nám líto, video expirovalo.
Extraliga bude v příští sezoně nesestupová

Šéf Českého hokeje Král nemá protikandidáta

Definitivně se rozhodne až 20. června, ale je pravděpodobné, že Tomáš Král zůstane ve vedení Českého hokeje i na následující čtyřleté období. Současný prezident je totiž jediným uchazečem na červnovou volební konferenci. Případný Králův soupeř však ještě může vzejít přímo na konferenci. "Uzávěrka kandidatur skončila včera o půlnoci, ale kterýkoliv z delegátů konference může přímo v jejím průběhu navrhnout dalšího kandidáta," řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Prezident svazu rovněž zdůraznil, že podle nového návrhu bude zásadní, aby nejlepší tým první ligy splnil licenční podmínky.

"Pokud je vítěz první ligy nesplní, bude se hrát extraliga se čtrnácti týmy, dalším klubům v pořadí Chance ligy ta možnost postupu nabídnuta nebude," uvedl Král.

Výkonný výbor propojil svůj původní návrh s variantou podoby soutěže pro příští čtyři sezony, na níž se v pondělí 25. května usnesly kluby.

Podle ní se mělo hrát play down klubů na 11. až 14. místě, nejhorší mužstvo by následně hrálo baráž proti nejlepšímu týmu první ligy.

Pro návrh APK jako takový byli tři členové výkonného výboru, dva se zdrželi a šest členů hlasovalo proti. Nakonec schválený návrh podpořilo všech jedenáct členů výkonného výboru.

Svaz navrhoval na konci dubna plán rovněž na čtyři sezony. Ten ale s ohledem na koronavirovou krizi a očekávané ekonomické dopady počítal s tím, že z extraligy nikdo nesestoupí v nejbližších dvou ročnících, play-off si zahraje 12 týmů a soutěž se rozšíří až na 16 účastníků.

Zástupci Liberce, Plzně a Sparty pak přišli před polovinou května ještě s další variantou – navrhovali naopak extraligu postupně zúžit na 12 týmů.

První liga se rozšíří na 19 týmů, v základní části se rozdělí na dvě skupiny

Základní část první ligy, jíž se v důsledku předčasně ukončené sezony kvůli pandemii koronaviru zúčastní 19 klubů, bude dvoukolová. Následně se mužstva na základě dosažených výsledků rozdělí na dvě skupiny: lepší desetičlennou a horší devítičlennou. V nich se účastníci střetnou opět dvoukolovým systémem.

Čtyři nejlepší týmy z první skupiny postoupí přímo do play-off, mužstva na 5. až 10. místě a navrch dva nejlepší celky ze druhé skupiny čeká předkolo. Dva nejhorší týmy z devítičlenné skupiny sestoupí, celky na 3. až 7. místě se utkají v play-down. Nejhorší tým z tohoto kvarteta rovněž sestoupí a druhý nejhorší tým bude hájit prvoligovou příslušnost v baráži s vítězem druhé ligy. V sezoně 2021/22 pak bude hrát první ligu 16 týmů.

Ve druhé lize bude 24 týmů rozděleno podle územního principu do tří osmičlenných skupin, v nichž se mužstva utkají šestikolově každý s každým. Dva nejlepší celky ze skupiny postoupí do play-off, v němž narazí na dva úspěšné celky z předkola mužstev na 3. až 6. místě.

Vítězové play-off se následně utkají v kvalifikaci o možnost zahrát si baráž o účast v první lize. Sestupujícího určí play-down dvou mužstev, která skončí poslední ve skupině a získají v nich nejméně bodů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy