BBV po 25 letech

Kometa porazila v nájezdech Spartu, extraligu vedou Vítkovice

Brno - Kometa Brno porazila v 5. kole hokejové extraligy Spartu 4:3 po samostatných nájezdech, přestože s Pražany prohrávala už 1:3. Sparta tak stále čeká na první vítězství v nové sezoně, stejně jako Mladá Boleslav, která nezvládla poslední třetinu utkání s Třincem. Po dvou třetinách vedli Středočeši 2:1, nakonec však s úřadujícím mistrem prohráli 2:7. Bez bodu zůstávají Karlovy Vary, Energie doma nestačila na Liberec. První porážku si připsaly Pardubice na ledě Zlín, neuspěla ani Plzeň v Českých Budějovicích. Kladenští Rytiři přišli o neporazitelnost ve Vítkovicích, jejich soupeř je vystřídal v čele tabulky.

Kometa Brno dvěma vyloučeními hned v úvodu nabídla Spartě, aby se dostala do tlaku. Po obránci Valachovi usedl na trestnou lavici Bičánek a v početní výhodě otevřel skóre Pacovský. Domácí znervózněli a tempo diktovala Sparta, jejíž tlak vyjádřil v 8. minutě další brankou Tomáš Rachůnek. Svěřenci kouče Zdeňka Venery upadli do psychické krize, z protiútoku se sice podařilo ve 13. minutě snížit Jaroslavu Svobodovi, ale ani gól v první třetině Kometu neoživil.

Sparta v úvodu druhé třetiny přidala třetí branku, o kterou se postaral Přibyl. Brňanům nepomohla ani téměř půldruhé minuty dlouhá přesilovka pět na tři, a teprve druhá branka, kterou ve 29. minutě zaznamenal Hubáček, přinesla zvrat. Bojovně naladění domácí zvýšili důraz i rychlost a Sparta se najednou ocitla v defenzívě. K vyrovnání Brňanům napomohla přesilová hra, Čermákovi se podařilo ve 43. minutě vyrovnat. Ve druhé polovině závěrečné třetiny dostal zápas spád, rozhodnutí ale v normální hrací době nepadlo. V nájezdech Kometa strhla vítězství na svou stranu. Prosadili se Hubáček a Pospíšil, za Spartu se trefil jen Broš.

Hokejisté Pardubic prohráli ve Zlíně 1:2 a ztratili v sezoně první body. Již ve druhé minutě si Pardubice zahrály přesilovku a po osmi vteřinách dostali puk za Horčičkova záda, ale rozhodčí gól neuznali kvůli kopnutí puku do branky. V dalším průběhu hry předváděly oba týmy útočný hokej, kterému excelovali brankáři. Z vedení se nakonec radovali Východočeši, když se ve 22. minutě z dorážky prosadil Somík. Ve druhé třetině Zlínu k vyrovnání nepomohly dvě přesilovky, ale domácí se nakonec dočkali vyrovnávacího gólu, který vstřelil ve 42. minutě Důras. V 55. minutě z krátkého zámku vytěžil Zlín vítězný gól, který vstřelil po Sýkorově přihrávce Holík. REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ

Hráči Českých Budějovic se i potřetí  před domácím publikem naplno bodovali, když porazili Plzeň 4:2. Hostující gólman Svoboda už v 6. minutě nedosáhl na puk z hole obránce Vráblíka, jenž se mohl radovat z premiérové trefy v extralize. Na začátku prostředního dějství západočeši stupňovali útočnou aktivitu, ale na druhé straně v přesilovce úspěšně tečoval Kranjcovu střelu Kašpařík. V pokračujícím tlaku Plzně si ale najel mezi kruhy Jeřábek a snížil. Na začátku třetí třetiny Kašpařík našel před brankou Šimánka a ten přidal třetí trefu Jihočechů. Za půl druhé minuty se sice prosadil důrazný Duda, ale v polovině třetí třetiny definitivně rozhodl zblízka znovu Šimánek. REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ

Kladno přišlo v 5. kole o neporazitelnost, Středočeši prohráli na ledě Vítkovic 1:3. Domácí měli více ze hry, jejich vítězství však potvrdil Viktor Ujčík až gólem při závěrečné power play. Vicemistr svou převahu v prvním dějství dokázal korunovat gólem, Szturc posunul puk před branku a o brusli obránce se puk odrazil k tyči. Domácí svůj náskok navýšili v úvodu druhé části, Sýkorův bekhendový pokus přepadl Cikánkovi přes lapačku. Navzdory třem přesilovkám mělo Kladno ve druhé části jen pět střel na Málka, jedna však znamenala kontaktní gól, který po brejku dva na jednoho dosáhl Hovorka. Středočeši se v závěru drali za vyrovnáním, ale při power play jim ujel Ujčík a do prázdné branky zpečetil jejich první porážku v sezoně. REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ

Karlovy Vary prohrály doma s Libercem 1:3 a zůstávají i po čtvrtém utkání bez bodu, naopak Bílí Tygři se radovali z plného zisku poprvé v sezoně. Domácí začali aktivně, ale deváté minutě se radovali z vedení Severočeši, unikajícího Urbana nedovoleně zastavil Bombic a z trestného střílení otevřel blafákem skóre Urban. Liberec získával převahu a v přesilové hře zvýšil náskok Bulíř, který slavil svou premiérovou branku v nejvyšší soutěži. V úvodu druhé třetiny měli domácí smůlu, když Gulaši nastřelil jen tyč. Severočeši šikovně bránili obranné pásmo, ale Vary se dočkaly v 50. minutě snížení, kdy se zapsal mezi střelce Skladaný. Vzápětí ale Liberec opět odskočil na rozdíl dvou branek, když Nedvěd nadvakrát dotlačil puk za Mensatora. REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ

Hokejisté Třince se dočkali ve čtvrtém zápase první výhry, když vyhráli na ledě Mladé Boleslavi 7:2. Domácí měli v úvodu i mírně navrch, ale vedení se dočkal Třinec. V deváté minutě po půlminutě využil přesilovku střelou od modré čáry Bonk. Domácí se dočkali vyrovnání hned po 50 vteřinách druhé části, když po dvaceti vteřinách využil početní výhodu Rýgl. Když už se zdálo, že na druhou přestávku se půjde za nerozhodného stavu, domácí mužstvo udeřilo. V signalizované výhodě se prosadil Hrdela a 47 vteřin před druhou sirénou se Mladá Boleslav dostala do vedení.

Slibně rozehraný zápas ovšem domácí nakonec do vítězného konce nedotáhli. Třinečtí vstoupili do závěrečného dějství aktivně a při přesilovce se mohli radovat z vyrovnávacího gólu, Polanský bez problémů zakončoval do odkryté Hüblovy klece. Za pět minut inkasovali Středočeši po fatální hrubce ve vlastním oslabení a Třinec dostal do vedení útočník Adamský. Potom Mladoboleslavští nevyužili dvě minuty trvající přesilovku pěti proti třem a v 56. minutě zvýšil na rozdíl dvou branek Marosz. Debakl dovršili Polanský, Květoň a v dalším oslabení Peterek. Mladá Boleslav tak zůstává stále bez bodu. REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ