Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tisková konference k nominaci na hokejový Turnaj Karjaly

Klubu chceme pomoci, říkají hráči Komety. Přistoupili na finanční ústupky

Koronavirová krize má tíživé finanční dopady. V brněnské Kometě se je hráči rozhodli řešit jednáním s majitelem a trenérem Liborem Zábranským. Finančními ústupky chtějí pomoci udržet klub v chodu. V prvoligovém Vsetínu bude klub hráčům vyplácet polovinu platu.

Hráči Komety
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

"Sport prožívá těžké období. S Liborem Zábranským jsme si nastavili mechanismus, jak to společně zvládnout. Jsou tam finanční ústupky ze strany hráčů, aby to fungovalo a Kometa přežila bez potíží. Věřím, že se v září všichni sejdeme a bude to zase šlapat," řekl kapitán Komety Martin Zaťovič.

"Všichni chápeme situaci, která ve světě nastala. S Liborem jsme se domluvili na tom, že uděláme krok zpátky. Udělali jsme finanční ústupek s tím, že klubu chceme pomoct. Jak klub pomáhal celou dobou nám, tak my mu to teď chceme tímto způsobem vrátit," uvedl obránce Ondřej Němec.

Přidal se i zadák Michal Gulaši. "Sport musí jít stranou, jde především o zdraví. Důležité je to, abychom to všichni zvládli a pomáhali si navzájem," prohlásil. "Uvědomujeme si, jak vážná situace je nejen u nás, ale i ve světě. Všechny nás to mrzí, že nemůžeme hrát hokej, ale celý svět teď bojuje s jiným soupeřem než s tím sportovním," dodal Němec.

Majitel a kouč Komety Libor Zábranský
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Podle Zábranského nejde o řešení v horizontu jednoho měsíce. "Odhadnout sportovní a ekonomický vývoj na další půlrok, či dokonce příští sezonu, lze jen těžko. Myslím si, že si to uvědomují všichni. Tohle se netýká jen hráčů, ale i zaměstnanců klubu nebo dalších dlouhodobě nasmlouvaných povinností," uvedl Zábranský.

"O ničem jiném, než o lidskosti a solidaritě, sounáležitosti a najití kompromisu, to teď není. Je nutné snížení nákladů na celkový letní provoz klubu od doby, kdy se přerušila soutěž," uvedl Zábranský.

Klubu také vzniká ztráta za provoz arény, kterou nemůže využívat. "Já věřím, že nastavit úsporný režim na léto všichni společně zvládneme. Koneckonců jde v první řadě o Kometu. O klub. O komeťáckou budoucnost," dodal Zábranský.

Po předčasném konci sezony hráči chtějí, aby klub do další sezony mohl jít s podobně vysokými ambicemi. "V Kometě máme všichni perfektní zázemí, nic nám nechybí. Všichni z klubu se o nás starají, fanoušci nám celý rok fandí. Chceme, aby klub pokračoval tak, jak je to tady nastavené," prohlásil Němec.

"Na čem jsme se vždy s Liborem Zábranským domluvili a podali si na to ruce, to platilo. Teď je řada na nás, abychom klubu pomohli my jako hráči. Je důležité klub udržet v chodu, a kdo může, tak prostě musí uhnout ze svých nároků," dodal Zaťovič. 

Hokejisté Vsetína se radují
zdroj: ckmotorsport.cz

Vsetín bude vyplácet polovinu platu

V prvoligovém Vsetínu budou hráči brát v březnu plnou výplatu a v dubnu v průměru polovinu příjmu. Uvedl to na klubovém webu sportovní manažer Radim Tesařík a popřel, že by klub rozdal při současné situaci po předčasném ukončení soutěže hromadné výpovědi.

"Když jsme se všemi mluvili, na rovinu jsme řekli, že přišel zásah vyšší moci a že to možná budeme muset ze smluv uplatnit. Nakonec jsme se dohodli tak, jak jsme se dohodli. Březen dostanou hráči standardně zaplacený, tedy kromě prémií. Co se týče dubna, tam půjdeme v průměru na padesát procent odměny," řekl Tesařík.

"Hráči situaci berou takovou, jaká je. Víceméně s tím všichni souhlasí. Většina smluv je podepsána právě do konce dubna, někteří hráči mají dlouhodobý kontrakt," doplnil Tesařík. Vsetín skončil v základní části druhé nejvyšší soutěže třetí a měl hrát čtvrtfinále s Litoměřicemi.

"Sezona byla předčasně ukončená, tak sedíme s hráči a bavíme se s nimi, jak to celé vyřešit. Opravdu to náš klub zasáhlo hodně, měli jsme cash flow nachystané na play-off. Věděli jsme, že když budeme hrát vyřazovací část, přijdou fanoušci, budeme mít peníze od fanoušků a od partnerů. A to se teď nestalo," prohlásil Tesařík.

"Od města nedostáváme v této sezoně přímé prostředky (mimo náklady na pronájem zimního stadionu) na A-tým, takže se na to momentálně nemůžeme spolehnout, jako to je například v jiných klubech. Jsme placení od partnerů a fanoušků. Peníze od partnerů byly navázané také na postup do play-off, čtvrtfinále, semifinále, finále až po vysněný postup do extraligy," řekl.

S hráči řešili situaci dohodou. "Bavili jsme se o tom, jak se situací naložit. Jestli zásah vyšší moci aplikovat stoprocentně. Jelikož jsme závislí na partnerech, musíme hledět i směrem dopředu. Abychom klub společně v nějaké rovině drželi, nezruinovali a drželi cash flow," prohlásil bývalý reprezentační obránce.

"Nakonec i proto padlo toto řešení ohledně snížení dubnových platů v průměru o padesát procent. Jsou hráči, kteří nemají vysoké platy, i na to bylo třeba brát ohled. Není pravda, jak jsem se dočetl v některých médiích, že bychom hráčům rozdali hromadné výpovědi," dodal Tesařík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy