Následuje
HC Kometa Brno - Mountfield HK

Klidný mladý muž, hodnotí v zámoří Mazance

Detroit - Hned následující zápas poté, co vychytal své první vítězství ve slavné NHL, udělal gólman Marek Mazanec další krok - výhru Nashvillu podtrhl čistým kontem. Po bezchybném výkonu na ledě Detroitu, kde čelil 27 střelám hokejistů Red Wings, se dočkal ocenění druhá hvězda zápasu. Potvrdil tak, že o post mezi tyčemi se přes zdravotní potíže jedničky Pekky Rinneho nemusejí Predátoři obávat. A právě k finské opoře týmu z posledních let ho v klubu v některých ohledech přirovnávají.

Marek Mazanec
zdroj: ČTK/AP

Dvaadvacetiletý Mazanec v Detroitu neinkasoval, přestože proti němu stanuli hvězdní útočníci v čele s Pavlem Dacjukem a Henrikem Zetterbergem. Vylepšil si tak statistiky ve slavné lize na 2,45 obdrženého gólu na utkání při úspěšnosti zákroků 92,7 procenta. "Žádné obdržené góly? Nebylo to špatné," řekl Mazanec s úsměvem po utkání. "Začíná se do toho pomalu dostávat," ocenil svého svěřence trenér Barry Trotz, jenž by měl Rinneho kvůli závažnější infekci v kyčli postrádat minimálně do poloviny prosince.

Talentovaný jihočeský rodák, jehož si klub vybral během loňského draftu až jako 179. hráče v pořadí, mnohým ve svém okolí zkušenějšího Fina připomíná. "Je to velmi klidný mladý muž. Někteří gólmani jsou prudcí a horkokrevní, ale pak jsou tu ti jako on a Pekka. Nic je nerozhodí; když dostanou gól, zase až tolik si z toho nedělají. Nikdy nelétají příliš vysoko, ale také nebývají příliš dole, což je vážně moc dobré," prohlásil útočník Colin Wilson.

Jen u povahy ale jejich podobnosti nekončí. "Nerad tahle porovnání dělám, protože nechci vytvářet zbytečný tlak," podotkl trenér brankářů Predators Mitch Korn. "Ale jsou tu některé podobnosti jako třeba práce s holí, chytání puků, jejich výška, způsob, jakým se pohybují a přesouvají. Všechny tyto věci jsou u nich prakticky stejné," připustil Korn. Samotný Mazanec prozatím podobné úvahy odmítá. "Nemůžu hrát stejně jako Pekka. On je prostě úžasný gólman," prohlásil Mazanec.

"Nemám dostatek zkušeností jako má on. Ale snažím se od něho učit. Má fantastické reakce, je vysoký, ale přitom se velmi dobře pohybuje, a to, jak dokáže kontrolovat dorážky... Já se tohle všechno zatím teprve učím," doplnil. Trenér Trotz neskrýval již po utkání s Chicagem (7:2) nadšení z toho, jak si zatím český mladík vede. "Myslím, že si to teď pořádně užívá. Ještě někdy v srpnu si možná myslel něco jako 'jdu do tréninkového kempu, skvěle, ale pak strávím tak rok nebo dva v Milwaukee a možná mi třeba zavolají na jeden nebo dva zápasy a budu mít šanci se ukázat'. A najednou chytá pravidelně a nastupuje proti Pittsburghu Penguins a Chicagu Blackhawks," řekl Trotz.

Při Rinneho vynucené absenci si ale o šanci řekl Mazanec hodně nahlas svými výkony právě na farmě v Milwaukee v nižší AHL, kde pět utkání, v nichž chytal, přineslo Admirals pět výher. A nahlas musel podle klubové tradice hovořit také v kabině ke spoluhráčům právě po duelu s Chicagem jakožto nejlepší hráč týmu podle soudu trenérů. Ty tam prý byly jeho nadhled a jistota, jež ukázal předtím na ledě. "Byl jsem nervózní. Byl to v Americe můj první proslov," připustil Mazanec, který stále dohání mezery v angličtině. "Řekl jsem spoluhráčům, že nejdůležitější ze všeho je, že jsme znovu našli cestu, jak hrát hokej," přiblížil Mazanec.

Zákroky Marka Mazance v zápase proti Detroitu:

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy