Následuje
FIS magazín SP

Kladenský kapitán Patera: Nakoplo nás, že nám nikdo nevěřil

Kladno - První vítěznou sérii play-off po pěti letech si mohl vychutnat kapitán hokejistů Kladna Pavel Patera. Olympijský vítěz z Nagana a čtyřnásobný mistr světa byl spolu s brankářem Janem Cháberou hlavním tahounem Rytířů v předkole proti Pardubicím. Kladnu pomohl jednačtyřicetiletý matador nejen pěti kanadskými body v pěti zápasech, ale i silou své osobnosti a vůdčími schopnostmi v kabině. Podle něj tým nakoplo, že mu nikdo nevěřil. "Je to samozřejmě velká radost," usmíval se po vítězné sérii Patera.

Pavel Patera v diskuzi s rozhodčím
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Po třech letech bojů o udržení v play-out Kladno už loni proniklo do předkola, ale vypadlo ve třech zápasech s pozdějším vicemistrem Kometou Brno. "I když to loni Brno dotáhlo daleko, tak před sérií nebylo takový úplný favorit jako třeba teď Pardubice. Teď nám možná pomohlo a víc nás nakoplo, že nám nikdo nevěřil. Možná první dva zápasy doma jsme pod tím dojmem hráli víc srdcem," připojil Patera. Podle něj se pak Kladnu v tomto směru Pardubice už za stavu 2:0 na zápasy pro Rytíře vyrovnaly, ale nakonec rozhodlo domácí prostředí.

"Všech pět zápasů vyhráli domácí, vždycky byli o krok napřed a šťastnější. V rozhodujícím zápase bylo srdce na obou stranách, nám se podařila jedna přesilovka, jim ne. Ta rozhodla. Důležité bylo, že jsme dali první gól. Kdyby ho daly Pardubice, tak by se nám to těžko otáčelo," řekl Patera, který přihrál na jedinou trefu čtvrtečního souboje lotyšskému spoluhráči Kobovi Jassovi.

Superlativy na Paterovu adresu nešetřili po předkole zástupci Pardubic. Šéf lavičky vyřazeného mistra Miloš Říha žehral, že takového hráče v sérii jeho mužstvo nemělo. Říhův asistent David Pospíšil prohlásil, že by v Kladně už měli začít stavět Paterovi pomník.

Za hlavního hrdinu série označil Patera gólmana Jana Cháberu. "Celé předkolo i sezonu čape výborně. Brankář je základ a díky němu jsme ve čtvrtfinále," chválil kapitán. Jeho mužstvo se dokázalo v rozhodující bitvě vyrovnat s tím, že v úvodní třetině působilo svázanějším dojmem. "Bylo to přesně tak. Po první třetině jsme si řekli, že všichni koukáme za pukem a Pardubice nás přečíslují. Pak už to tak nebylo."

Rytíři mají po boku Patery či dalšího šampiona z Nagana Libora Procházky kádr plný mladých hráčů bez zkušeností s play-off. Přesto se Kladno s klíčovou bitvou vyrovnalo lépe než Pardubice. "Snažili jsme se být na střídačce pořád v klidu. To se vyplatilo, pak jsme byli míň vylučovaní. I když jsme šli ven, nikdo nemlátil hokejkou. Pardubice mají silnější hráče, my si řekli, že musíme hrát důrazně, ale po odpískání odjet a soustředit se na hru. Snažili jsme se to ustát v hlavě, i v tom jsme byli lepší," prohlásil Patera.

Hokej den poté

Opačným příkladem byl na druhé straně desetiminutový trest pro Pavla Brendla za protesty. "To je právě krásný, když tam začne někdo takhle něco dělat. Vím, že jsem to dělal kolikrát v minulosti i já, ale tým to poškodí a soupeře nakopne," pochvaloval si Patera, jak Rytíři udrželi nervy. Jakékoliv přestřelky mezi kluby přes média, včetně těch ohledně disciplinárních trestů, byly v kladenské kabině zapovězené. "Když to vždycky někdo řekl, my starší jsme ho hnedka spláchli. To ať si vyřídí funkcionáři a do kabiny to vůbec nesmí přijít," doplnil Patera.

Proti Slavii se bude snažit Kladno zaútočit na semifinále, v kterém nebylo od roku 1995. "Slavia nás čtyřikrát porazila, nejdeme zase do té série jako favorit. Půjdeme s pokorou. Ale nechci mluvit o Slavii, soustředíme se na sebe a uvidíme, co trenéři vymyslí za taktiku," podotkl Patera, který věří, že i po boji v předkole je tým plný sil se o další úspěch poprat. "Cítím se dobře. Trénovali jsme občas i s Jardou Jágrem, který nám ukázal cestu, a pokračovali jsem v tom s pár kluky až do play-off. Tak doufám, že se to bude projevovat dál a dál," dodal Patera.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy