Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR rallyecross Sedlčany

KHL začne 12. září. Týmy nabízí Jaroslavli pomoc

Moskva - Vedení Kontinentální hokejové ligy (KHL) definitivně stanovilo obnovený start nového ročníku po letecké tragédii v Jaroslavli na pondělí 12. září. V sobotu se bude v aréně v Jaroslavli konat pietní ceremoniál k uctění obětí neštěstí, při němž zahynul prakticky celý tým Lokomotivu. Až po něm se KHL chystá zveřejnit, jaký bude další osud neštěstím zdecimovaného klubu.

Kontinentální hokejová liga
zdroj: eu.khl.ru

Ředitel Rady KHL Vjačeslav Fetisov, šéf soutěže Alexandr Medveděv a představitel hráčské asociace Andrej Kovalenko se nejprve dohodli, že bude začátek KHL odložen, později Medveděv uvedl, že by se mělo začít hrát pravděpodobně v úterý. Nakonec soutěž začne už o den dříve šesti duely, mezi nimiž je i premiérový start slovenského klubu Lev Poprad proti Magnitogorsku.

Po neštěstí, při kterém přišli o život i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, byl ve středu ukončen ještě v průběhu první třetiny úvodní duel o Otevírací pohár mezi Ufou a Atlantem Mytišci. Na dnešek byla v plánu tři utkání - Omsku s Novosibirskem, Chanty Mansijsku s Jekatěrinburgem a CSKA Moskva s Magnitogorskem. Původně se měl hrát také duel Jaroslavle na ledě Dinama Minsk, místo toho se bude v tamní hokejové aréně konat smuteční ceremoniál.

Vedení ligy musí také vyřešit otázku, co bude v soutěži s Lokomotivem. Ostatní kluby stojí o to, aby Jaroslavl v lize pokračovala, a nabízejí své hráče. "Všechny kluby bez výjimky sdělily vedení ligy, že chtějí udělat vše pro to, aby Lokomotiv zachránily. Jsou připravené nabídnout Jaroslavli své nejlepší hráče," řekl ruským médiím Medveděv.

Generální manažer Omsku Anatolij Bardin považuje za žádoucí, aby Jaroslavl hrála dále v KHL. "Je potřeba pokračovat a věnovat to památce hráčů Lokomotivu. Kdybychom zápasy zrušili, ukázali bychom svou slabost. Slibuji, že Avangard splní všechna nařízení ligy, i kdyby byla velmi přísná. Jsme připravení se vzdát dvou nebo tří hráčů základního kádru. Lokomotiv je povinen na památku zesnulých pokračovat," řekl Sport-Expressu Bardin.

Smutek v Jaroslavli
zdroj: AP Photo autor: Misha Japaridze

Podobně se vyjádřil i generální manažer Spartaku Moskva Andrej Jakovenko, který potvrdil, že klub je také připravený Lokomotivu pomoct a uvolnit hráče. "I když o tom ještě nikdo jednat nezačal, čekáme, že vedení ligy brzy rozhodne. Jen se musí určit kolik hráčů a jejich posty," citoval Jakovenka web gazeta.ru. Podle agentury RIA Novosti začal s vedením KHL o budoucnosti klubu již jednat i gubernátor oblasti Sergej Vachrukov a podle dostupných informací je prioritou všech pokračování klubu v soutěži.

Existují údajně dvě možnosti, jak situaci vyřešit. Vytvořit tým z juniorských hráčů, nebo z hokejistů jiných klubů KHL, které by je do Jaroslavle uvolnily, plus pěti vlastních juniorů. Podle zdroje ruské agentury se již klubu nabídlo 30 hokejistů, kteří v současnosti působí jinde a kteří jsou ochotni hrát za Jaroslavl. Jedná se o odchovance a hráče, kteří v Lokomotivu v minulosti působili. Předseda správní rady KHL Vjačeslav Fetisov v televizi Rusko 24 řekl, že by si přál, aby se novým trenérem Jaroslavle stal Petr Vorobjov, současný kouč juniorky Lokomotivu.

V Jaroslavli třídenní smutek, KHL vyhlásila sbírku

Třídenní smutek dnes v souvislosti se středeční katastrofou letounu Jak-42 u Jaroslavle vyhlásil gubernátor Jaroslavlské oblasti Sergej Vachrukov. Ve všech pravoslavných kostelech oblasti se budou konat mše k uctění památky zemřelých. Hlavní mši bude v Uspenském chrámu v Jaroslavli sloužit místní arcibiskup Pantěleimon. Hráčské odbory KHL zahájily finanční sbírku ve prospěch rodin mrtvých hokejistů.

 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy