Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Představení účastníků MS v Kataru

KHL se bude hrát v Praze, odsouhlasil svaz

Praha – Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje odsouhlasil působení klubu HC Lev Praha v Kontinentální lize na české půdě. Loňský nováček soutěže se přestěhuje po ročním působení v Popradu podle všeho do pražské O2 areny. Zároveň bude juniorský klub HC Energie Karlovy Varů hrát mládežnickou soutěž MHL. "HC Lev Praha může hrát KHL jako český klub," řekl prezident ČSLH Tomáš Král na tiskové konferenci v Praze s tím, že svaz vyhověl žádosti HC Lev Praha o zaregistrování za člena ČSLH. Svaz jednal v minulých týdnech o přesunu klubu s jeho stoprocentním vlastníkem ČKD Group a také se šéfem Kontinentální ligy Alexandrem Medveděvem.

Ilustrační foto
zdroj: ČT24

Na dnešním jednání výkonného výboru vyslovilo souhlas všech devět přítomných členů, omluveni byli z účasti František Černík a Ctibor Jech. "Nebyla to otázka rozhodnutí jednoho dne. Jednání byla celá řada, v posledních dnech tady byl i pan Medveděv, abychom předjednali některé věci," uvedl Král.

Příchod KHL do Česka je pro svaz i finančně zajímavý. "Podařilo se nám to vytěžit i ekonomicky, v ČKD Group jsme získali zajímavého partnera. Mělo by to přinést desítky milionů korun. Minusy v tom žádné nevidíme, plusy ano," prohlásil Král. Od ČKD Group už získal svaz 25 milionů na mistrovství světa hráčů do 18 let, které hostí v dubnu Brno a Znojmo.

Král: Oproti roku 2010 je situace diametrálně odlišná

Lev chtěl do KHL už v roce 2010, původně jako Lev Hradec Králové. Tehdy splnil všechny podmínky ohledně zázemí a sehnal finanční garance v přepočtu přes 330 milionů korun, u vedení českého hokeje ovšem narazil. Do KHL nebyl přijat, neboť nedostal souhlas od výkonného výboru svazu. Následně HC Lev přesunul své aktivity na Slovensko, kde se mu také v roce 2010 ještě vstup do KHL nepodařil, ale v letošní sezoně už soutěž hrál.

Král uvedl, že oproti roku 2010 je situace diametrálně odlišná. "Je to projekt, který je vyzkoušený na Slovensku. Tehdy nebylo jasné, kdo za tím je. Podle našeho názoru to je plus, jak pro českého diváka, pro český hokej, tak i reprezentaci. Je předpoklad, že tam bude hrát celá řada hokejistů, kteří už teď hrají KHL," řekl Král.

Neobává se, že byl HC Lev znamenal hrozbu pro české kluby a bral jim sponzory. "Vzhledem k rozsahu financování, kdy je základní rozpočet v KHL někde kolem 13 milionů eur, se neobáváme ani myšlenek, že by kluby přicházely tady o nějaké svoje sponzory. Rozsah sponzorství pro KHL je specifický," míní Král.

České kluby dostanou od Lva odstupné i za hráče, kterým skončí smlouva. "V případě odchodu českých hráčů do Lva musí platit tabulkové ceny klubům, protože je český klub. Pan Medvěděv mi slíbil, že když to bude obráceně, tak český klub Lvu tabulky platit nebude. Což jsou řády milionů. Přesto si nemyslím, že nás za to bude extraliga chválit, ale s tím musíme počítat," prohlásil Král. Svaz čeká práce na úpravě legislativy, stanov a řádů, které předloží ke schválení na konferenci 16. června.

Je nám líto, video expirovalo.
KHL míří do Prahy

Podle Krále v projektu není nic, co by mohlo českému hokeji uškodit. "Navíc je ve hře i otázka celého českého sportu. Bavil jsme se o tom i s panem (novým šéfem ČSTV) Janstou, i s představiteli největších věřitelů v O2 areně. Souvisí to samozřejmě i s využitím sportovního trhu tady. Přinese to nejen kvalitu a sportovní zážitky, ale i peníze do České republiky a do Prahy," řekl Král.

Hrát by měl HC Lev v O2 areně. "V tuto chvíli se stále jedná a zatím není žádná smlouva uzavřena. Jednání o KHL nejsou ještě u konce, série dalších jednání přijde během příštího týdne," řekl Oldřich Babický, mluvčí akciové společnosti Bestsport, která halu provozuje. V té hraje extraligu pražská Slavia. Společné působení obou klubů pod jednou střechou by prý nemělo být překážkou.

Oldřich Babický: Slavii bereme stále jako náš domácí tým, který má smlouvu do roku 2024 a my jsme za spolupráci moc rádi. Technicky je možné, aby v aréně působily dva kluby společně, to je zatím to jediné, co k tomu lze říci.

"Je to otázka nabídky a poptávky. Současná nabídka byla asi zajímavější než ta před dvěma lety, kdy ze záměru hrát KHL v Praze sešlo," myslí si obchodní ředitel a spolumajitel Slavie Ladislav Blažek, který je rovněž prezidentem Asociace profesionálních klubů (APK). "My jsme byli ubezpečeni Bestsportem, že pořád platí naše smlouva a s ní spojená přednostní práva na prostory, led, šatny a další věci spojené s naším působením v O2 areně, kde máme rozhodně zájem hrát i v příští sezoně," uvedl Blažek. "Byly to jen prázdné řeči, že bychom tam již hrát nechtěli," dodal Blažek ke spekulacím, které se objevily.

Je nám líto, video expirovalo.
Rozhovor s Pavlem Vondrou

Samotný HC Lev se zatím k působení v Praze nevyjádřil. "Nemám mandát se k tomu v tuto chvíli vyjadřovat, vše je záležitostí ČKD Group," řekl mluvčí HC Lev Jan Rachota, který této pozici zastával při působení klubu na Slovensku a nyní mu končí smlouva. Předseda představenstva ČKD Group Jan Musil se zatím ke stěhování klubu nevyjádřil.

Odlivu fanoušků Slavie, ale ani Sparty z extraligových zápasů se Král neobává. "Myslím, že tady bude pro tento klub úplně jiná skladba diváků. Názory, že se to možná nebude divácky rentovat nebo na Lev nebude divácká základna, to samozřejmě není vůbec problém české svazu ani českého hokej, ale majitelů klubu, kteří to financují. Tím jsme se my nezabývali," dodal Král.

Do KHL míří i Slovan Bratislava a podle Krále se nedá vyloučit, že by se v budoucnu objevil v KHL také některý z tradičních českých klubů. "Pokud se najde finanční skupina, která by chtěla mít klub v KHL, tak bychom byli velmi legrační, kdybychom se tomu postavili," dodal Král. Svaz vítá také přesun HC Energie Karlovy Vary do mládežnické MHL.

KHL chce udržet ve městě i Poprad. Všechny kluby usilující o přijetí musí projít schvalovacím procesem, který po přesunu do Prahy čeká znovu také HC Lev. "Lev je v trochu jiné situaci, neboť v tomto případě samotná KHL usiluje o to, aby se zde soutěž hrála," uvedl Král.

Tomáš Král: Nebylo to nic plánovaného. Přišly s tím Karlovy Vary a měly ten model perfektně zpracovaný a zajištěný finančně. Nechceme tomu bránit, protože je to určitě jedna z cest k vyzkoušení, že by nemuseli nutně hráči v tomto věku odcházet za oceán, ale mohli by hrát kvalitní soutěž.

"Nebylo to nic plánovaného. Přišly s tím Karlovy Vary a měly ten model perfektně zpracovaný a zajištěný finančně. Nechceme tomu bránit, protože je to určitě jedna z cest k vyzkoušení, že by nemuseli nutně hráči v tomto věku odcházet za oceán, ale mohli by hrát kvalitní soutěž," podotkl Král.

A hrát by v MHL prý mohli nejen hráči z Karlových Varů. "Chtějí nabídnout jiným českým extraligovým klubům, že by tam svoje hráče mohly dávat k nim na určitou dobu," řekl Král s tím, že by mělo v soutěži ubýt cestování. "Pan Medveděv říkal, že tu soutěž rozdělí od příští sezony na Západ a Východ. Nevíme, jak ten projekt dopadne, ale ten záměr vypadá velmi zajímavě. I proto, že by nám tu mohli zůstávat hráči například pro reprezentaci do osmnácti let, kteří ze zámoří nejsou pro mistrovství světa k dispozici," dodal Král.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články