Je nám líto, video expirovalo.

Když plníme systém od trenéra, dá se proti Švédům hrát, řekl Petružálek

Stockholm - Dvou okének ve švédské obraně spojených se zaváháním při střídání využili čeští hokejisté při vstupu do Oddset Hockey Games ve Stockholmu proti domácímu Švédsku a slavili výhru 3:2. Na únik Martina Zaťoviče z úvodu druhé třetiny ještě domácí odpověděli díky Magnusi Nygrenovi, ale znovu Seveřany zapomenutý Jakub Petružálek ve 47. minutě blafákem do forhendu rozhodl.

Jakub Petružálek překonává švédského brankáře Nillsona
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Joel Marklund

"Můj gól i Martina Zaťoviče byly po brejkách, nechali nás tam samotné. Špatně střídali. Po krásných dlouhých nahrávkách jsme to zakončili," řekl novinářům Petružálek, jenž uspěl s blafákem do forhendu. "Dostal jsem krásný pas. Nejdřív jsem myslel, že budu možná střílet. Gólman (Nilsson) je dlouhej, snažil jsem se ho vzít přes celé brankoviště, padnul u první tyčky. Je těžký proti takovému gólmanovi najít skulinku. Nám se to povedlo."

Češi vyhráli šestý ze sedmi zápasů před mistrovstvím světa a Petružálka těší, že systém trenérského tria Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček funguje jak proti Dánsku, Norsku, Švýcarsku, tak i proti Švédsku. "Jsem rád, že to, co jsme předvedli v prvních šesti zápasech v Euro Hockey Challenge, jsme přenesli i sem. Byl těžší soupeř, z top čtyřky, a přesvědčili jsme se, že s nimi můžeme hrát, když budeme všichni plnit systém, který nám trenér dá," uvedl Petružálek.

Karlovarský kapitán Zaťovič, který na začátku přípravy v národním týmu debutoval, si otestoval hru znovu s těžším soupeřem. "Bylo vysoké tempo a myslím, že jsme to zvládli dobře. Zápas byl z naší strany dobře odehraný. Bylo tam hodně oslabení, která jsme ubránili, a byl to parádní výkon celého týmu," prohlásil Zaťovič, který vstřelil v šestém reprezentačním zápase druhý gól.

Zaťovič si "zabukařil"

"Víme co hrát, musíme dodržovat taktiku, a když se nám to daří, tak má soupeř problémy. Když každý ví, co má hrát a kde má být, tak z toho vždycky něco vznikne. Vychází to, tak to asi děláme dobře," uvedl Zaťovič. Jeho branka ale vyplynula ze hry. "Oni střídali, měl jsem se vracet dolů, ale viděl jsem, že máme puk pod kontrolou, tak jsem si trošku zabukařil. Počkal jsem si, jestli mě uvidí bek. Kdyby ne, tak se vrátím dolů, ale viděl a nějak jsem to proměnil."

Zaťoviče vyslal do úniku obránce Jakub Krejčík a asistenci měl i brankář Alexander Salák. "Výborná přihrávka...," smál se. "Mám takovou kliku, že to přihraju bekovi za bránu. On to krásně přihrál, Martin Zaťovič dál krásný gól. Musím poděkovat klukům a asi mě to bude stát večeři," doplnil Salák.

Martin Zaťovič
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Joel Marklund

Podle gólmana Petrohradu bylo důležité, že Češi byli efektivní v koncovce a nepustili soupeře do vedení. "Je těžké proti nim hrát. Mají dobrou defenzivu, my jsme byli hrozně efektivní, když jsme z toho mála střel dali tři branky. Určitě bylo důležité, že jsme vedli, protože oni to umí zavřít, dneska ale nemohli," uvedl Salák.

Obě branky inkasoval v oslabení. "Švédové hráli klasicky dobře před bránou. Dali z toho dvě branky, byli vůbec celý zápas nepříjemní, lítalo to kolem brány. Měli jsme kliku, že to párkrát netrefili," dodal Salák.

Všichni si pochvalovali přínos Jaromíra Jágra, který se hned v úvodu uvedl asistencí. "Hrál výborně, je to legenda. Je dobře, že jel s námi sem, že se kluci můžou sehrát," řekl Salák. "Pěkně se na to dívá, jak mu to jde. Je silný na puku, hraje dobře, je se co učit," prohlásil Zaťovič. "Má obrovský přehled a myslím si, že dodává strašný klid do naší hry. I v přípravě je radost ho sledovat," dodal Petružálek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy