Následuje
MS 2020 Německo

Kaše pomohl zachránit Moru v lize a jde se poprat o mistrovství světa

Má za sebou první sezonu ve švédské lize, sní o NHL, ale teď se soustředí hlavně na to, aby se prosadil do reprezentace, chystající se na mistrovství světa do Dánska. V jednadvaceti hokejový útočník David Kaše pomohl švédskou Moru zachránit v baráži a hned poté se v Praze připojil k Jandačovu výběru, v němž debutoval loni v srpnu v duelech proti Slovensku.

Bratři Ondřej Kaše a David Kaše v dresu hokejové dvacítky
zdroj: ČTK autor: Pavel Paprskář

"Jsem hrozně šťastný, že jsem dostal pozvánku a můžu zabojovat o mistrovství světa. Jakmile jsme dohráli ve Švédsku, tak jsem se sbalil a přiletěl," řekl Kaše, který se chce o start na šampionátu poprat. "Šance vždycky nějaké jsou. Teď se chci hlavně připravit na dvě utkání s Francií. To je pro mě první schod té pyramidy."  

Svůj odchod do Švédska vidí jako další krok směrem k NHL, kde jeho práva vlastní od draftu v roce 2015 Philadelphia. Ta si ho vybrala v pátém kole na 128. pozici. A Kaše zatím netuší, zda se už brzy vydá do zámoří nebo bude pokračovat v Evropě.  

"Uvidíme, může se stát cokoliv,“ řekl s tím, že teď je pro něho ale hlavní téma světový šampionát. "Teď se chci porvat o mistrovství. Neřeším, co bude příští sezonu. Chci se probojovat do hlavního týmu a udělat nějaký úspěch. To je můj cíl," dodal.  

Reprezentaci posílili Kaše a Jordán

Kdyby v týmu zůstal, mohl by se v něm teoreticky potkat se starším bratrem Ondřejem, kterého ale čeká s Anaheimem první kolo play off NHL se San Jose. "Nějaké malé debaty o tom proběhly," přiznal, ale hned dodal. „Pro něj je teď důležité se soustředit jen na klub a zkusit dojít co nejdál."  

Bratra, který je pro něho inspirací, pozorně v NHL sleduje. "Koukám na každý jeho zápas, každý den jsme spolu v kontaktu. Jsem rád, že se dostali do play-off. Je tam s ním teď taťka. Měl malou krizičku, ale už se nakopl a pomohl hodně Anaheimu k postupu do play-off," říká sourozenec druhého nejlepšího střelce Ducks.  

Bratr mu už trochu prošlapává za mořem cestu. "Komentátoři už se to jméno naučili vyslovovat, to je pozitivní. Já se ale snažím jít svou cestou," dodal Kaše mladší, který ví, že si musí do NHL pomoci sám.  

Loni v létě odešel z Chomutova do Švédska a moc si to pochvaluje. "Jsem naprosto spokojený, zvolil jsem správně. Je to jiný hokej než tady. Neklade se tam tolik důraz na systém. Je tam hodně mladých hráčů a dostávají velký prostor. Je tam větší drajv do brány a každý si dovolí víc než v extralize," uvedl Kaše.  

Má za sebou ale hodně psychicky náročnou sezonu, protože Mora šla do baráže z předposledního místa. Pak ale zdolala Leksand 4:1 na zápasy a zachránila se. "Už od začátku sezony jsme hráli dole. Moc se nedařilo. Dvakrát jsme měnili trenéra, což také není příjemné. Byly trošku tlaky shora, protože se Mora dostala po několika letech do nejvyšší ligy a záchrana byla prioritou," popisoval Kaše.  

První angažmá v zahraničí zvládl i mimo led dobře a vychutnal si ho. "Jsem prvním rokem z domova. Vůbec jsem nevěděl, co od toho mám čekat. Nejhorší bylo přijít domů po tréninku a sám si udělat nějaký program. S jídlem jsem problémy neměl, vařím rád. Hodně jsem se skamarádil s klukama z Ameriky. Trávili jsme pak hodně čas spolu. Myslím, že jsem zvládl se o sebe starat sám," popsal Kaše.  

Život ve Švédsku mu vyhovuje. "Mora je patnáctitisícové město, něco jako moje rodná Kadaň. Bydlel jsem asi minutu a půl od stadionu. V listopadu začal padat sníh a ještě teď tam pořád byl. Bylo úžasné mít Vánoce na sněhu. V půlce sezony přijela přítelkyně. Hodně jsme chodili na běžky, trávili čas výlety a procházkami," líčil svůj další program. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy