Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kanadské bodování extraligy ovládli Sparťané. Vítězem se stal Ton

Praha – Sedmašedesát bodů v padesáti zápasech. To je bilance nového krále kanadského bodování extraligy, kterým se stal Petr Ton. Sparťanský útočník rovněž opanoval s 35 brankami soutěž o nejlepšího střelce. Druhé místo obsadil jeho týmový spoluhráč Jaroslav Hlinka, jenž ve stejném počtu duelů vstřelil 17 gólů a se 45 asistencemi se stal nejlepším nahrávačem.

Petr Ton (vpravo) s Petrem Břízou
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Ton i Hlinka mají po předehrávce Sparty s Pardubicemi (0:3) před pátečními zbývajícími zápasy závěrečného 52. kola nedostižný náskok. Třetí Martin Růžička z Třince ztrácí na Tona v produktivitě 13 bodů, mezi kanonýry má druhý Martin Bartek z Liberce sedmigólové manko. Mezi nahrávači ztrácí na Hlinku druhý Petr Leška ze Zlína sedm asistencí.

Ton měl původně ve statistikách po 51. kole před Hlinkou náskok jen tří bodů, ale po úpravě statistik podle videozáznamů lídrovi produktivity byla přidána asistence, zatímco Hlinkovi ubyla.

Čtyřicetiletý útočník Ton vyhrál bodování podruhé v kariéře, když poprvé se mu to podařilo  v sezoně 2007/08, kdy vyhrál se 43 body. Nyní se stal nejstarším vítězem produktivity v historii. V sezoně 2011/12 byl rovněž čtyřicetiletý vítěz Petr Nedvěd z Liberce o dva měsíce mladší než Ton. Korunu pro nejlepšího střelce vyhrál potřetí. V ročníku 2005/06 (24 branek) a 2009/10 (34).

Na celkový rekord samostatné české extraligy však útočník Sparty nedosáhl. Ten vytvořil v minulé sezoně Martin Růžička z Třince, který nasbíral v 52 zápasech 83 bodů za 40 branek a 43 asistencí a překonal maximum Richarda Krále. Ten v ročníku 1999/2000 rovněž v dresu Třince zaznamenal 77 bodů za 24 gólů a 53 přihrávek.

Celkový rekord základní části drží ještě z federální ligy ze sezony 1976/77 Milan Nový z Kladna, který nasbíral 93 bodů za 59 branek a 34 asistencí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy