Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Jihlavským stadionem zní angličtina. Začala česko-finská hokejová škola

Jihlava - Horácký zimní stadion v Jihlavě nyní patří mladým hokejovým nadějím z České republiky a Finska. Koná se tu totiž už pátý ročník česko-finské hokejové školy. Třínáctiletí hokejisté z obou zemí trénují společně a kromě hokeje se učí i anglicky.

Souboj o puk
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Popis akce na tabuli a jasné, krátké příkazy v angličtině. Ta se stala nyní hlavním jazykem na jihlavském zimním stadionu. Na tamním ledě totiž spolu trénují čeští i finští hokejisté, kteří musí pochopit nejen cvičení a trenérovy pokyny, ale pak se i domluvit mezi sebou na ledě. I proto v každé formaci hrají vždy Češi a Finové spolu. "Čeští hráči jsou na tom malinko líp individuálně, nicméně pak v tom zápase zase ti Finové řeší více situací v klidu a jsou takoví hernější," popsal hráče šéftrenér kempu Štěpán Moravec.

Cílem soustředění je, aby se hráči naučili spolu komunikovat. "Je to pro ně často poprvé srovnání i s jinou hokejovou školou, to znamená, když má najednou vedle sebe kolegu z Finska, tak je to trošku něco jiného," vysvětlil organizátor česko-finské hokejové školy Bedřich Ščerban. Podle českých hokejistů si Finové s angličtinou nejsou úplně jistí. "Umějí akorát základy. Neumějí dlouhé věty," vysvětlil účastník hokejové školy Tomáš Chlubna.

Intenzivních tréninků se účastní i jedna dívka

Hokejového kempu se účastní bezmála padesát hráčů z obou zemí. Třeba brankářům se však trenéři věnují individuálně. Hráče čeká intenzivní trénink. Každý den stráví tři a půl hodiny na ledě, další hodinu a čtvrt pak v tělocvičně.

Bedřich Ščerban představuje jihlavskou hokejovou školu

S nimi i jedna dívka, jihlavská hokejistka Kristýna Kaltounková. Čerstvá juniorská mistryně světa v inline hokeji si kemp pochvaluje, přesto má vůči finským hráčům jednu výtku. "Neumějí moc chodit do těla, jdou tam, ale není to moc tvrdé," řekla Kaltounková.

Od úterý se navíc k hokejistům poprvé v historii kempu přidají i florbalisté. Ti čeští se těší hlavně na to, že od finských trenérů načerpají nové zkušenosti. A příští rok se možná podívají i na sever Evropy, čeští organizátoři se totiž v pořádání letní školy s těmi finskými pravidelně střídají.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy