Následuje
MS 2020 Německo

Jihlavané i hokejisté se loučí s Augustou. "Pepa prožil život naplno," řekl Král

Jihlava – Vzdát hold a naposledy se rozloučit s Josefem Augustou přišly v Jihlavě na zhruba tři stovky lidí. Legendární hráč a trenér zemřel 16. února ve věku 70 let po boji s rakovinou slinivky. Pro šéfa hokejového svazu Tomáše Krále byl Augusta velkým kamarádem, který v životě dosáhl maxima.

Poslední rozloučení s Josefem Augustou
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Vedle rodiny dali bývalému úspěšnému hokejistovi a později i trenérovi poslední sbohem také bývalí spoluhráči z Dukly Jihlava a reprezentace. Mezi smutečními hosty byli Jan Suchý, Jiří Holík, Jan Klapáč, František Pospíšil, Miloš Říha, Vladimír Martinec, František Černík, Richard Farda či Milan Nový a z mladší generace hráčů například Václav Varaďa, Robert Reichel, Martin Ručinský, Petr Čajánek i další hokejisté. Český svaz ledního hokeje zastupoval jeho prezident Tomáš Král a šéftrenér Slavomír Lener.

"Byli jsme velcí kamarádi. Je to pro mě smutný den. Důležité je, jak se život prožije. V tomto směru jej Pepík prožil naplno a dosáhl maxima. Když pominu jeho odchod, tak není nad čím smutnit. Byli jsme hodně v kontaktu a byli na stejné vlně i lidsky. Pořád jsme se bavili o hokeji. Byl mou kamarádskou a hokejovou podporu," vzpomínal na Augustu svazový prezident Král.

Za Duklu Jihlava, kde strávil Augusta velkou část hráčské i trenérské kariéry, byl přítomen jednatel klubu Bedřich Ščerban. "Vzpomínky mám na něj krásné. Těch radostí a smutku jsme zažili hodně. Drželi jsme partu, abychom vše přežili," připomněl si spoluhráče bývalý obránce reprezentace a Dukly Jan Suchý.

V Jihlavě proběhlo poslední rozloučení s Josefem Augustou

Jako hráč získal Augusta s Duklou osm mistrovských titulů, k tomu přidal tři stříbra a bronz ze světových šampionátů i olympijské stříbro. V trenérské kariéře byl třikrát u triumfu české reprezentace na MS, v domácí nejvyšší soutěži přivedl k titulům Jihlavu a Olomouc. Je členem Síně slávy českého hokeje.

"Jako hokejista byl rychlý, důrazný, prostě výborný hráč. Jeho kariéra vyústila ve velmi dobrou trenérskou práci," řekl o někdejším protihráči obránce Brna Jaromír Meixner. "Navštívil jsem jej několikrát v Brně na onkologii. Byl optimista. Věřil, že rakovinu překoná. Bohužel, příroda byla silnější," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy