Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou Valašské rally

Jevgenij Malkin kraloval vyhlášení cen zámořské NHL

Las Vegas - Jevgenij Malkin na sebe strhl veškerou pozornost při slavnostním vyhlášení cen zámořské NHL v Las Vegas. Už jistý vítěz Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části si odnesl i další dvě nesledovanější ocenění - Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče udělovanou novináři a také Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího hráče soutěže podle členů Hráčské asociace NHLPA. Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana si na třetí pokus vysloužil Henrik Lundqvist.

Jevgenij Malkin slaví gól
zdroj: ČTK/AP autor: Lynne Sladky

"Je to pro mě velmi speciální den a pevně věřím, že není poslední. Budu se snažit poctivě pracovat každý rok, abych se tady znovu objevil," prohlásil Malkin a nezapomněl poděkovat bývalému spoluhráči Sergeji Gončarovi, který ho podporoval po příchodu do NHL.

"Neuměl jsem tehdy anglicky a on byl první, kdo se mě ujal. Je to skvělý kluk a neuvěřitelný hráč. Děkuji jemu i jeho rodině, vždycky mě podporoval," dodal Malkin, který šel na slavnostní večer už jako držitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče dlouhodobé části, když v 75 utkáních nasbíral 109 bodů za 50 tref a 59 asistencí.

Mezi dalšími oceněnými se na čtvrtý pokus dočkal vytoužené Vezinovy trofeje určené nejlepšímu brankáři Švéd Henrik Lundqvist z týmu New York Rangers. Ten přispěl k vítězství Jezdců ve Východní konferenci 39 výhrami v 62 utkáních, měl průměr 1,97 inkasované branky na zápas a úspěšnost zákroků 93 procent. Poté, co vyšel naprázdno po nominacích v letech 2006 až 2008, nemohl z cenné trofeje spustit oči.

"Je tu pár mých hrdinů," přemítal nad vyrytými jmény předchozích vítězů. "Patrick (Roy), Dominik (Hašek) a Marty (Brodeur) prožili všichni skvělou kariéru, takže z toho mám moc dobrý pocit. Chtěl jsem toho vždycky taky dosáhnout," přiznal Lundqvist.

Norrisova trofej pro nejlepšího obránce připadla jeho krajanovi Eriku Karlssonovi z Ottawy a nejlepším nováčkem (Calder Memorial Trophy) byl rovněž švédský hokejista - útočník Gabriel Landeskog z Colorada. Vítězem Jack Adams Award, kterou získává nejlepší trenér, se stal Ken Hitchcock ze St. Louis.

Je nám líto, video expirovalo.
Malkin je králem letošní NHL

Brian Campbell z Floridy obdržel jako první obránce od roku 1954 Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče, když v celé sezoně obdržel pouze šest trestných minut za tři menší prohřešky proti pravidlům. "Nenávidím sezení na trestné lavici," uvedl s úsměvem hokejový gentleman Campbell.

Právě on byl přitom co do účasti na ledě nejvytíženějším ze všech hráčů ligy v základní části - v průměru hrál 26 minut a 53 vteřin za zápas. "Myslím, že jednou z mých silných stránek je bruslení. A také jsem se v průběhu let zlepšil v poziční hře. Zjistil jsem, že ke své hře si pomáhat fauly nepotřebuju," dodal Campbell.

Z českých hokejistů v NHL si žádný trofej neodnesl, stejně jako v předchozích dvou letech. Naposledy získal v roce 2009 David Krejčí z Bostonu Plus/Minus Award za nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. 

Přehled vítězů cen NHL:

Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Vezina Trophy (nejlepší brankář): Henrik Lundqvist (NY Rangers).

Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Gabriel Landeskog (Colorado).

Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Patrice Bergeron (Boston).

Jack Adams Award (nejlepší trenér): Ken Hitchcock (St. Louis).

James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Erik Karlsson (Ottawa).

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Brian Campbell (Florida).

Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Max Pacioretty (Montreal).

NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Mike Fisher (Nashville).

Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Shane Doan (Phoenix).

General Manager Of The Year Award (nejlepší generální manažer): Doug Armstrong (St. Louis).

Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Jevgenij Malkin (Pittsburgh) - 109 bodů.

Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Steven Stamkos (Tampa Bay) - 60 branek.

William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Brian Elliott, Jaroslav Halák (St. Louis) - 165 inkasovaných gólů.

Roger Crozier Saving Grace Award (nejvyšší úspěšnost zákroků v základní části NHL): Brian Elliott (St. Louis) - 94,0.

Conn Smythe Trophy (nejužitečnější hráč play-off): Jonathan Quick (Los Angeles).

Plus/Minus Award (nejlepší bilance účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách v základní části): Patrice Bergeron (Boston) - 36 kladných bodů. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy