Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
IZOMAT MTB Cup Zadov

Jalonen je novým trenérem reprezentace, asistovat na lavičce mu bude brněnské duo

Podle očekávání vsadí Český hokej na zahraničního trenéra u reprezentace a stává se jím Fin Kari Jalonen. Asistenty jsou Libor Zábranský, který rezignoval na post viceprezidenta svazu, s Martinem Eratem a trenérem brankářů Zdeněk Orct. S novým trenérským týmem bude uzavřena smlouva s platností do konce května 2024, zahrnuje tedy i domácí mistrovství světa ve stejném roce.

Kari Jalonen
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Dvaašedesátiletý Jalonen byl již delší dobu hlavním kandidátem na uvolněné místo po Filipu Pešánovi, jenž byl odvolán po neúspěšném vystoupení národního týmu na olympijských hrách v Pekingu. Návrh generálního manažera Petra Nedvěda dnes schválil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) na mimořádném on-line zasedání. Původně měl výkonný výbor jednat o realizačním týmu až 17. března.

K dosazení Jalonena, jenž má za sebou řadu trenérských úspěchů a jako hráč si zahrál i v NHL, došlo nakonec i přesto, že si někteří z 11 členů výboru nepřáli, aby reprezentaci trénoval zahraniční kouč, jak dříve připustil generální manažer Nedvěd. Jalonen už má za sebou zkušenosti s českým hokejem na klubové scéně – v roce 2014 dovedl tým Lev Praha až do finále Kontinentální ligy.

Následně převzal na dvě sezony finskou reprezentaci, s níž získal na MS v roce 2016 stříbrné medaile. Navázal tak na stříbro z roku 2001, na které dosáhl jako šéf střídačky finských juniorů. Ti se tehdy museli ve finálové bitvě sklonit před českými mladíky. Sám ještě jako útočník odehrál za Finsko 55 utkání a od roku 2000 je členem Síně slávy finského hokeje.

Vedle Lva vedl Jalonen na klubové úrovni ve finské nejvyšší soutěži TPS Turku, Kärpät Oulu nebo IFK Helsinky, teprve pak zamířil do KHL jako trenér Nižního Novgorodu. Mezi lety 2016 až 2020 trénoval švýcarský Bern. Z pozice kouče oslavil šestkrát zisk mistrovského titulu - třikrát s Kärpätem (2005, 2007 a 2008), dvakrát s Bernem (2017 a 2019) a jednou s helsinským IFK (2011). V letech 2005 a 2007 byl vyhlášen nejlepším trenérem finské ligy.

Jalonen měl od příští sezony převzít finskou juniorskou reprezentaci. Podle informací webu iSport.cz zkraje března jej však Finové byli v případě nabídky z české strany připraveni uvolnit.

Vzhledem k možnému konfliktu zájmů se hlasování ve vztahu ke své osobě zdržel Zábranský, který v souvislosti se jmenováním zároveň rezignoval na funkci viceprezidenta ČSLH. Současně oznámil, že veškerou odměnu za práci u národního mužstva věnuje nadačnímu fondu pomáhajícímu ukrajinským dětem. V roli asistenta trenéra reprezentace bude působit za symbolickou jednu korunu.

Právě Zábranského jméno bylo v nedávné minulosti skloňováno v souvislosti s rolí hlavního kouče národního mužstva. Podobně jako v případě šéfa plzeňského klubu Martina Straky, jenž však k reprezentaci nastoupil také jen ve vedlejší roli. Za Pešánova působení byl asistentem spolu s Jaroslavem Špačkem.

Stejně jako osmačtyřicetiletý bývalý obránce Zábranský dotáhl hráčskou kariéru až do NHL i čtyřicetiletý Erat, jenž zanechal v zámoří výraznou stopu. Bývalý útočník ukončil kariéru teprve před necelými dvěma lety kvůli zdravotním potížím. V letech 2016 až 2020 hájil právě barvy Brna a působil tak pod Zábranským. Kometu dotáhli v letech 2017 a 2018 až k titulu.

Jednapadesátiletý bývalý brankář Orct působí dlouhodobě na pozici trenéra gólmanů extraligového Litvínova, u reprezentace je od sezony 2018/19. Důvěru dostal i přes nedávné odvolání Pešánova trenérského týmu, jehož byl součástí.

V nově složeném realizačním týmu nakonec schází bývalý vynikající obránce Miloslav Hořava. Jeden ze současných trenérů Sparty byl původně nejžhavějším favoritem na převzetí taktovky po Pešánovi. Ještě 1. března se objevily informace, že Nedvěd chce, aby národní mužstvo vedl Jalonen s asistenty Hořavou a Pavlem Grossem, jenž si udělal jako trenér velké jméno v Německu, kde dlouhodobě žije. Gross však nakonec nabídku po několikadenním rozmýšlení odmítl. Jako důvod uvedl, že chce i nadále pracovat na klubové úrovni.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články