Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Jágr s Palátem na individuální ceny v NHL nedosáhli

Las Vegas - Čeští hokejisté Jaromír Jágr z New Jersey a Ondřej Palát z Tampy Bay individuální ceny za uplynulý ročník NHL při slavnostním vyhlášení v Las Vegas nezískali. Dvaačtyřicetiletý Jágr byl nominován na Bill Masterton Memorial Trophy za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji, kterou nakonec obdržel Dominic Moore z New Yorku Rangers. Třiadvacetiletý Palát kandidoval na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka, kterým byl zvolen Nathan MacKinnon z Colorada. Dostal se ale do All Star týmu nováčků.

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK/AP

Hlavní hvězdou večera se stal útočník Pittsburghu Sidney Crosby, jenž převzal Hart Trophy pro neužitečnějšího hráče podle Asociace profesionálních hokejových novinářů, Ted Lindsay Award pro nejlepšího hráče podle Hráčské asociace NHLPA a Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče.

Jágr kandidoval na individuální ocenění ve slavné soutěži po osmi letech od zisku své třetí Lester B. Pearson Award (současnou Ted Lindsay Award) v roce 2006 a jubilejní desáté trofeje se nedočkal. Ocenění převzal Moore, který má za sebou těžkou životní zkoušku. Na jaře 2012 NHL opustil, aby se mohl starat o manželku Katie, která onemocněla vzácnou formou rakoviny jater. Po její smrti v lednu loňského roku založil nadaci na pomoc podobně postiženým lidem a jejich rodinám a rozhodl se vrátit k hokeji.

Calder Trophy získal suverénně osmnáctiletý MacKinnon s 1 347 body, druhý Palát za ním zaostal o 556 bodů. MacKinnona zařadilo na první místo 130 ze 137 hlasujících Asociace profesionálních hokejových novinářů. Palát se nejvýše umístil v pěti případech.

V All Star týmu nováčků jsou spolu s ním také MacKinnon, další kandidát na Calder Trophy a Palátův klubový spoluhráč Tyler Johnson, brankář Frederik Andersen s bekem Hampusem Lindholmem z Anaheimu a další zadák Torey Krug z Bostonu.

Králem byl Crosby, který podobně ovládl NHL v roce 2007 po své druhé sezoně v NHL. Tehdy mu bylo devatenáct. V dalších letech jej o to připravila i zranění včetně otřesu mozku, který ohrožoval jeho kariéru. Útočit na ceny mohl především v sezonách 2010/11 a 2012/13, v které převzal alespoň Ted Lindsay Award. "Když člověk vyhraje tak mladý, očekává, že cenu získá pravděpodobně dříve, a svádí to k myšlenkám, že je to snadnější než ve skutečnosti. Musí hrát se spoustou skvělých spoluhráčů. A musí sloužit zdraví. Jsem šťastný, že jsem to dokázal," řekl Crosby při převzetí Hart Trophy, kterou ovládl s 1 341 body, o 464 před Ryanem Getzlafem z Anaheimu.

Sidney Crosby
zdroj: ČTK/AP autor: John Locher

Získal ji podruhé v kariéře stejně jako Art Ross Trophy, kterou si zajistil díky 104 kanadským bodům. Ted Lindsay Award přebíral potřetí. Crosby přiznal, že po trápení se zraněními si návrat na výsluní o to více užívá. "Toto je bonus. Byl jsem šťastný, že jsem mohl odehrát celou sezonu," uvedl.

Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře obdržel finský gólman Tuukka RaskBostonu, který při výluce v NHL v sezoně 2012/13 působil v extraligové Plzni. James Norris Trophy pro nejlepšího obránce patří Duncanu Keithovi z Chicaga.

Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra získal ve své první sezoně Patrick RoyColorada, který jako gólman má v NHL ve sbírce tři triumfy ve Vezina Trophy, pětkrát převzal William M. Jennings Trophy pro gólmana z týmu s nejnižším počtem inkasovaných gólů a třikrát Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy