V šachu

Jágr přišel o čtyři zuby. Přesto asistencí pomohl Floridě k další výhře

New York – Sice silně krvácel a přišel o čtyři zuby, ani tato zranění však Jaromíra Jágra nezastavila. Český útočník i přes indispozici pomohl Floridě jednou asistencí k vítězství nad Ottawou 2:1 po samostatných nájezdech. Přihrávkou na gól přispěli k výhrám svých týmů také Radim Vrbata, jehož Vancouver uspěl 2:1 v Tampě, a Jiří Hudler, který oslavil triumf Calgary 4:1 nad Winnipegem.

Jaromír Jágr na ledě po zásahu hokejkou do obličeje
zdroj: ČTK/AP autor: Joel Auerbach

Jágr se zranil v polovině první třetiny, kdy ho při závaru před brankou zasáhl hokejkou do obličeje útočník soupeře Alex Chiasson, bývalý spoluhráč z Dallasu. Český útočník začal z úst silně krvácet, klesl na led a zůstal několik sekund ležet. Poté zamířil v doprovodu týmového lékaře do kabiny, odkud se ale za pár minut vrátil a dohrál nejen třetinu, ale i celý zápas.

V jeho polovině Jágr vymyslel úvodní gól večera. Ve středním pásmu se díky své klasické otočce zbavil soupeře, zavezl puk do útočné třetiny, kde si ho vyměnili Quinton Howden s Corbanem Knightem, a ten svým prvním gólem v sezoně poslal Pantery do vedení 1:0.

V úvodu třetí třetiny vyrovnal v přesilové hře Mark Stone a utkání nakonec dospělo do prodloužení. V samotném závěru mohl Jágr rozhodnout, když se z hloubi obranného pásma dokázal dostat do samostatného úniku, ale v koncovce neuspěl.

Co se nepovedlo jemu, dokázali v penaltovém rozstřelu Brandon Pirri a Aleksander Barkov. Oba přesnou střelou švihem vyzráli na brankáře Craiga Andersona, zatímco Roberto Luongo na druhé straně dva nájezdy zneškodnil, a Florida si tak před vánoční přestávkou připsala páté vítězství v řadě.

I proto si Jágr po zápase dělal ze svého krvavého zranění legraci. "Ztratil jsem pár zubů, ale zase jsem získal navíc nějakou rychlost, jak jste mohli vidět při úniku v prodloužení," žertoval třiačtyřicetiletý veterán. "Takže už nechci slyšet žádné řeči o tom, že jsem pomalý," dodal se smíchem.

A v humorném duchu pokračoval i na sociálních sítích. "Drahý Santo, mohl bych k Vánocům dostat nové zuby?" napsal na Twitteru. "S jídlem to teď bude těžké. Ale na druhou stranu, aspoň neztloustnu," doplnil vyhlášený milovník vanilkových rohlíčků a připojil několik smajlíků.

Už na ledě ukázal gesto odpuštění, když Chiassona, s nímž sdílel stejnou kabinu Dallasu Stars v sezoně 2012/13, poplácal po ramenou. "Samozřejmě jsem to neudělal schválně. On je legenda téhle soutěže, hraje hokej tak dlouho, takhle ho nechcete vidět, i když jste soupeř," omlouval se pětadvacetiletý Kanaďan.

Florida šla tvrdošíjně za vítězstvím, po většinu zápasu byla lepším týmem, což dokazuje i poměr střel 40:16. "Všichni jsme si dnes dali krásný dárek k Vánocům," radoval se Barkov, jenž spolu s Pirrim zařídil pro Pantery bod navíc v samostatných nájezdech podruhé za sebou. V neděli díky nim jejich tým vyzrál na Vancouver.

Není náhoda, že trenér Gerard Gallant nominoval právě tuto dvojici. Pirri v sezoně proměnil pět nájezdů ze šesti, Barkov je zatím stoprocentní - ze čtyř pokusů dal čtyři góly a Panteři vyhráli pět ze šesti rozstřelů. "Loni se nám v nájezdech vůbec nedařilo, letos je to naopak. Hráči si mnohem víc věří, radost pohledět, zvlášť na tyhle dva," konstatoval Gallant.

Vancouver si po nedělní prohře s Pantery spravil chuť u sousedů v Tampě. Radim Vrbata měl zásluhu na prvním gólu, když se v 16. minutě dostal před brankou k odraženému puku, posunul jej na Svena Bärtschiho a ten kotouč pohotově zametl do sítě.

Domácí Lightning si v utkání vynutili deset přesilových her, využili však jedinou. Dvaadvacet sekund před koncem druhé třetiny v ní vyrovnal na 1:1 Jonathan Marchessault. Ve třetí třetině ale Tampa další čtyři početní výhody promarnila a naopak Daniel Sedin v 52. minutě zařídil výhru Canucks.

Velká spokojenost zavládla před svátky v Calgary. Hudler a spol. vyhráli desátý domácí zápas v řadě, čímž vyrovnali klubový rekord z roku 2006. O úterní vítězství nad Winnipegem se zasloužil především Johnny Gaudreau, který vstřelil hattrick. Hudler se podílel na jeho druhém zásahu, jímž v 56. minutě zvýšil na 3:1.

S rozpaky naopak budou rozbalovat dárky pod stromečkem hokejisté Montrealu, kteří utrpěli v Minnesotě pátou porážku za sebou (1:2).

Jen roli náhradníka měl plnit Petr Mrázek v utkání Detroitu s New Jersey. Už po čtrnácti minutách se ale stěhoval ze střídačky do branky poté, co jeho kolega Jimmy Howard inkasoval v rozmezí dvou minut a 12 sekund tři góly.

S Mrázkem v brance se Red Wings zvedli, snížili na rozdíl jediného gólu, ale na začátku třetí třetiny kapituloval i český gólman a domácí pak už stihli jen zkorigovat na konečných 3:4. V sestavě vítězů chyběl kvůli problémům s kolenem útočník Patrik Eliáš.

Výsledky NHL:

Boston - St. Louis 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 48. Tarasenko, 53. Fabbri. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Rask (Boston).

NY Rangers - Anaheim 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 18. a 43. Brassard, 63. Zuccarello - 12. Perry, 58. Rakell. Střely na branku: 22:19. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Zuccarello (oba Rangers), 3. Rakell (Anaheim).

Detroit - New Jersey 3:4 (1:3, 1:0, 1:1)

Branky: 19. Larkin, 33. Green, 55. Sheahan - 13. Palmieri, 13. Tootoo, 15. Schlemko, 43. Kalinin. Petr Mrázek odchytal za Detroit 44 minut, z 11 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 28:17. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri (New Jersey), 2. Sheahan, 3. Green (oba Detroit).

Tampa Bay - Vancouver 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 40. Marchessault - 16. Bärtschi (Vrbata), 52. D. Sedin. Střely na branku: 27:19. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Marchessault, 3. Callahan (oba Tampa).

Minnesota - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 13. Pominville, 45. Coyle - 53. Carr. Střely na branku: 22:25. Diváci: 19 105. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Coyle, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Dallas - Chicago 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 30. Spezza, 41. Sharp, 43. Sceviour, 55. Janmark. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Sharp, 3. Spezza (všichni Dallas).

Calgary - Winnipeg 4:1 (2:1, 0:0, 2:0) Branky: 5., 56. a 59. Gaudreau (na druhou Hudler), 11. Colborne - 20. Myers. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Brodie, 3. Monahan (všichni Calgary).

Arizona - Toronto 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

Branky: 16. a 16. Doan, 47. Murphy - 16. Van Riemsdyk, 35. Kadri. Střely na branku: 26:39. Diváci: 12 234. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Domingue, 3. Murphy (všichni Arizona).

Florida - Ottawa 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 30. Knight (Jágr), rozh. nájezd Pirri - 42. Stone. Střely na branku: 40:16. Diváci: 14 538. Hvězdy zápasu: 1. Barkov (Florida), 2. Anderson (Ottawa), 3. Huberdeau (Florida).

Los Angeles - San Jose 3:5 (2:1, 1:1, 0:3)

Branky: 2. a 38. Toffoli, 5. Lewis - 39. a 59. Burns, 47. a 48. Pavelski, 13. J. Thornton. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18 493. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).