SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Jágr překonal Howeův rekord. Stal se nejstarším střelcem hattricku

New York – Nejstarším hráčem historie NHL, který v utkání vstřelil hattrick, se díky třem brankám v síti Philadelphie stal Jaromír Jágr. Překonal tak v necelých 43 letech rekord Gordieho Howea. Jágrovo New Jersey vyhrálo 5:2. David Krejčí v dalším ze zápasů přihrál proti Ottawě na oba góly svého Bostonu, Bruins to však k výhře nestačilo.

New Jersey - Philadelphia 5:2

Jágr začal zářit v úvodní třetině, ve které se díky chybám soupeře trefil dvakrát. Nejprve těžil ze špatné rozehrávky brankáře Raye Emeryho a z ostrého úhlu zasunul puk do prázdné klece. Podruhé obral při napadání o puk v útočném pásmu obránce Marka Streita a z pravého kruhu zvyšoval už na 3:0. Svůj patnáctý hattrick v NHL zkompletoval ve 33. minutě, kdy se skvěle uvolnil před brankou a po přihrávce Scotta Gomeze pohotově skóroval.

Třígólový večer Jágr prožil ve věku 42 let a 322 dnů. Dosavadní rekordman Howe to naposledy dokázal v listopadu 1969, kdy mu bylo 41 let a 216 dní. "Rád dávám hattricky, ale už se mi nelíbí, když říkáte, že jsem nestarším hráčem. Tím nechci být, ale góly střílím rád," řekl Jágr. Na střeleckém kontě má teď 714 gólů a v historické tabulce mu schází jen tři branky k vyrovnání pátého Phila Esposita.

• "Není dnes v NHL snadné dávat branky. Se všemi přípravami, videem, systémem hry a navíc i gólmani jsou tak dobří. Proto jsem šťastný za každý gól. Tentokrát bylo štěstí na mé straně, něco takového jsem ani nečekal," dodal Jágr.

Možná mu pomohly i nové brusle, s nimiž nastoupil. Poprvé je vyzkoušel až při předzápasovém rozbruslení, což prý nikdy předtím neudělal. Vždy je otestoval dříve, než je použil v utkání. "Poslední zápasy jsem se necítil dost silný. Věděl jsem, že je potřebuji. Říkal jsem si, že nemám co ztratit a že to nemůže být horší," vysvětlil Jágr.

Jednu ze dvou zbývajících branek Devils vstřelil po asistenci Martina Havláta také Patrik Eliáš. Za Flyers, kteří se gólově prosadili až za hrozivého stavu 0:5, si připsal jednu přihrávku Jakub Voráček. Kladenský odchovanec i nadále zůstává v čele produktivity soutěže, ale jeho náskok se ztenčil na rozdíl dvou bodů, neboť druhý Tyler Seguin zaznamenal při výhře Dallasu 7:1 nad Minnesotou gól a asistenci.

Arizona - Columbus 6:3

Vedle Jágra sehrál mimořádný zápas i Martin Hanzal, který se gólem a třemi asistencemi podílel na výhře Arizony 6:3 nad Columbusem a byl také vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Český útočník posbíral všechny body v rozmezí 27. až 46. minuty. Hanzal se prosazoval ze svého obvyklého stanoviště před brankou, odkud dal také v závěru druhé třetiny vítězný gól.

"Přitom Marty nestrávil na ledě tolik času jako obvykle (odehrál 14:01 minut) a stejně získal čtyři body. Odvedl tvrdou práci před brankou, ale když si tohle vyberete, musíte tam být. Očekává se to od něho," řekl na adresu Hanzala trenér Arizony Dave Tippett. Jednu asistenci v utkání zaznamenal i další český hráč ve službách Coyotes Martin Erat.

Los Angeles - Nashville 6:7 PP

Největší přestřelka byla v sobotu k vidění v Los Angeles, kde domácí v závěrečných třech minutách srovnali v souboji s Nashvillem z 3:6, ale nakonec prohráli 6:7 v prodloužení.

NY Rangers - Buffalo 6:1

Ofenzivní hru v dalším zápase odnesl Michal Neuvirth, jenž na ledě New Yorku Rangers inkasoval v úvodních třinácti minutách čtyři góly z devíti střel a byl střídán. "Je nepříjemné takhle rychle dostat čtyři branky. Musím si to prostudovat na videu a najít způsob, jak být lepší," uvedl Neuvirth po porážce Buffala 1:6.

Boston - Ottawa 2:3 PP

Krejčí nejprve ve 37. minutě nabil v přesilovce od modré Toreymu Krugovi a v 51. minutě vyzval ke skórování Brada Marchanda. Ten sice v ideální pozici nezakončil přesně, odražený puk si ale dojel a překonal gólmana Craiga Andersona z dálky. Utkání rozhodl ve 44. sekundě prodloužení hostující Bobby Ryan.

Šternberský rodák Krejčí bodoval v třetím duelu za sebou a dva body zaznamenal poprvé od 21. října. Od poloviny listopadu však měsíc kvůli zranění nehrál.

Výsledky NHL:

Boston - Ottawa 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 37. Krug (Krejčí), 51. Marchand (Krejčí) - 33. Turris, 56. Hoffman, 61. Ryan. Střely na branku: 28:26. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Ryan (Ottawa), 2. Krejčí, 3. Marchand (oba Boston).

Los Angeles - Nashville 6:7 v prodl. (1:3, 2:2, 3:1 - 0:1)

Branky: 36. a 58. King, 1. Greene, 27. Martinez, 59. Gáborík, 60. Carter - 5. Fisher, 7. Wilson, 10. Ellis, 23. Ekholm, 24. Arcobello, 49. Jokinen, 61. Josi. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. Ellis (oba Nashville), 3. King (Los Angeles).

New Jersey - Philadelphia 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)

Branky: 14., 20. a 33. Jágr, 16. Eliáš (Havlát), 30. Gomez - 37. MacDonald (Voráček), 46. Lecavalier. Střely na branku: 18:20. Diváci: 15 066. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Gomez, 3. Henrique (všichni New Jersey).

NY Rangers - Buffalo 6:1 (4:0, 2:1, 0:0)

Branky: 9. Brassard, 10. Kreider, 12. Nash, 13. Boyle, 23. Hagelin, 35. Fast - 23. Stafford. Střely na branku: 39:25. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Buffalo 12:34 minuty, inkasoval čtyři branky z devíti střel a úspěšnost zásahů měl 55,56 procenta. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Boyle, 3. St. Louis (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Montreal 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 10. Perron - 3. Pacioretty, 7. Desharnais (Plekanec), 22. Gilbert, 55. Jemelin (Sekáč). Střely na branku: 31:33. Diváci: 18 630. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Gilbert (oba Montreal), 3. Perron (Pittsburgh).

Winnipeg - Toronto 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky: 24. Galiardi, 26. Halischuk, 31. Byfuglien, 44. Little, 51. Chiarot - 23. Santorelli. Střely na branku: 40:21. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Chiarot, 3. Little (všichni Winnipeg).

Dallas - Minnesota 7:1 (1:0, 5:1, 1:0)

Branky: 6. a 28. Fiddler, 26. Sceviour, 29. Seguin, 32. Cole, 38. Roussel, 59. Ritchie - 36. Vanek. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Fiddler, 2. Cole, 3. Seguin (všichni Dallas).

Arizona - Columbus 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)

Branky: 39. a 46. Gagner (na obě Hanzal), 14. Rieder, 27. Ekman-Larsson (Hanzal), 40. Hanzal (Erat), 44. Chipchura - 23. Tjutin, 25. Wisniewski, 59. Johansen. Střely na branku: 34:26. Diváci: 13 159. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Rieder, 3. Gagner (všichni Arizona).

Vancouver - Detroit 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Branky: 59. a 60. H. Sedin, 22. Edler, 51. Vrbata - 57. Tatar. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18 870. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Edler (oba Vancouver), 3. Dacjuk (Detroit).

San Jose - St. Louis 2:7 (2:2, 0:2, 0:3)

Branky: 18. Karlsson, 19. Pavelski (Hertl) - 12., 26. a 60. Oshie, 20. Steen, 40. Shattenkirk, 42. Schwartz, 45. Jaškin. Střely na branku: 20:33. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Shattenkirk, 3. Steen (všichni St. Louis).