Absa Cape Epic

Jágr dosáhl 700 gólů. Pavelec zářil proti Nashvillu

New York - Jako sedmý hráč v historii NHL se Jaromír Jágr dostal na hranici 700 vstřelených branek. Jubilejní zásah zaznamenal proti New York Islanders, když zvyšoval vedení New Jersey na 2:0. Za přihrávku na branku Marka Židlického se navíc s 1040 asistencemi dostal na deváté místo mezi nahrávači. Devils nakonec vyhráli 6:1. Dařilo se i brankáři Ondřeji Pavelcovi, který pochytal 40 střel a stal se hlavní strůjcem vítězství Winnipegu nad Nashvillem 3:1.

Jaromír Jágr v utkání s Islanders
zdroj: ČTK/AP autor: Kathy Kmonicek

NY Islanders - New Jersey 1:6

Jágr dal 700. branku po své typické akci: vybruslil si z levé strany před branku, a i když se mu střela nepovedla, od brusle jednoho z domácích hráčů se puk odrazil za záda brankáře Jevgenije Nabokova.

Necelých pět minut po svém gólu navíc Jágr v přesilovce spolu s Patrikem Eliášem připravil branku pro obránce Marka Židlického a připsal si asistenci s pořadovým číslem 1040. Tím se v historické tabulce nejlepších nahrávačů vyrovnal devátému Dionneovi. Židlický i Eliáš ještě asistovali v poslední minutě u branky Erica Gelinase v přesilovce pět na tři.

"Samozřejmě je to něco mimořádného, je to pořádné číslo. Moc lidí 700 gólů nedalo. A je to tím výjimečnější, že jsme dokázali vyhrát," uvedl Jágr po zápase. "Teď budu potřebovat ještě dva roky, abych dosáhl 800 branek. Vy se tomu smějete? Já se budu smát pak," žertoval.

Jágr se tímto dostal do vybrané společnosti. Alespoň 700 branek před ním v základní části NHL nastříleli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708). Pro Jágra to byl devatenáctý gól v sezoně, v níž je jasně nejproduktivnějším hráčem Devils.

Historické pořadí střelců NHL: 1. Wayne Gretzky 1487 zápasů/894 branek, 2. Gordie Howe 1767/801, 3. Brett Hull 1269/741, 4. Marcel Dionne 1348/731, 5. Phil Esposito 1282/717, 6. Mike Gartner 1432/708, 7. Jaromír Jágr 1452/700, 8. Mark Messier 1756/694, 9. Steve Yzerman 1514/692, 10. Mario Lemieux 915/690.

Přehled nejlepších nahrávačů v historii NHL: 1. Wayne Gretzky 1487 zápasů/1963 asistencí, 2. Ron Francis 1731/1249, 3. Mark Messier 1756/1193, 4. Ray Bourque 1612/1169, 5. Paul Coffey 1337/1079, 6. Adam Oates 1337/1079, 7. Steve Yzerman 1514/1063, 8. Gordie Howe 1767/1049, 9. Marcel Dionne 1348/1040 a Jaromír Jágr 1452/1040.

Mezi nahrávači se dočkal posunu díky 33. přihrávce v ročníku. K vyrovnání Marcela Dionna Jágr potřeboval 1452 zápasů v dresech Pittsburghu, Washingtonu, New York Rangers, Philadelphie, Dallasu, Bostonu a Devils. Nyní dvaašedesátiletý Dionne nasbíral 1040 přihrávek v 1348 duelech za Detroit, Los Angeles a Rangers.

Boston - Washington 2:4

Jubilantem večera byl také Alexandr Ovečkin, který se dvěma góly podepsal pod vítězství Washingtonu v Bostonu 4:2 a má na kontě 800 bodů v NHL. Ruský kanonýr si připsal 43. trefu v sezoně, celkem jich dal v zámořské soutěži už 414.

Nashville - Winnipeg 1:3

Český brankář Ondřej Pavelec inkasoval v sobotním utkání NHL na ledě Nashvillu jen jednu branku ze čtyřiceti střel a dovedl Winnipeg k výhře 3:1. Kladenský odchovanec, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, po olympijské přestávce vychytal týmu v obou utkáních vítězství a i díky jeho zásahům se Jets v Západní konferenci bodově dotáhli na poslední postupové místo do play-off.

Pavelec po návratu ze Soči, kde byl ve čtvrtfinále po čtvrtém gólu střídán, září. V předchozím utkání byl jedním z hlavních strůjců vítězství nad Phoenixem v nájezdech, jeho neoblíbené disciplíně. V sobotu byla zase domácímu Nashvillu marná střelecká převaha (40:20). "Věřte tomu nebo ne, ale chytá stejně jako před olympijskou přestávkou. Měl tam hodně dobrých zápasů a občas ještě zachytal jako dneska," řekl trenér Paul Maurice.

Pavelec se blýskl několika výbornými zákroky. V první třetině se za bezbrankového stavu rychle přesunul na dorážku Davida Legwanda, který poté padl na led a nevěřil, že nedal gól. Ve druhé zastavil Pavelec samostatný únik Viktora Stalberga a v závěru uchránil těsné vedení při přečíslení domácích dva na jednoho.

"Předvedl několik skvělých zásahů. Ale počínali jsme si taky dobře při čištění prostoru před ním a nepouštěli jsme soupeře do opakovaných dorážek. Každopádně byl dnes naším nejlepším hráčem," podotkl kouč Jets, za které si připsal přihrávku u rozdílové branky Michael Frolík.

Dallas - Tampa Bay 2:4

Český útočník Ondřej Palát dvěma asistencemi podpořil výhru Tampy Bay 4:2 na ledě Dallasu. V obou případech z jeho přihrávek těžil skórující Martin St. Louis, jenž ve druhé minutě tečí otevřel gólový účet utkání a v prostřední třetině ze samostatného úniku zvyšoval na 3:0. Domácí poté v závěru druhé části slepenými góly snížili na rozdíl jedné branky, ale poslední slovo měli hosté.

Chicago - Pittsburgh 5:1

S neustále padajícím sněhem se v utkání pod širým nebem lépe vypořádalo Chicago, které porazilo Pittsburgh 5:1. Na hřišti stadiónu Soldier Field, který je domovem pro Chicago Bears, hrající americký fotbal ve slavné NFL, zářil zejména Jonathan Toews. Kanadský útočník se před více než šedesáti tisíci diváky blýskl dvěma góly a jednou přihrávkou. Asistencí se na výhře Blackhawks podílel i český obránce Michal Rozsíval.

"Připadalo mi, že jsme byli schopní skórovat pokaždé, když se k nám dostal puk. Upřímně řečeno, měl jsem pocit, jako bychom hráli někde na dvorku," řekl Toews, jenž i v nepříznivých klimatických podmínkách prokázal svou šikovnost. Při průniku do útočného pásma si udělal tréninkový kužel z Brookse Orpika a zakončením mezi betony zvýšil na 2:0.

Padající sníh komplikoval hokejistům hru, hostující kouč Dan Bylsma se ale na vrtochy počasí nevymlouval. "Venku nebo v hale, ve sněhu nebo bez, to je jedno. Bez ohledu na podmínky, oni byli lépe připraveni," uvedl. Zápas nedohrál Marián Hossa, kterého v první třetině tvrdě narazil Craig Adams.

Edmonton - Calgary 1:2 v prodl.

Populární bitva o Albertu skončila v Edmontonu vítězstvím Calgary 2:1 v prodloužení. U rozhodující branky si připsal asistenci Ladislav Šmíd, který na začátku sezony působil právě v dresu soupeře.

Výsledky NHL:

Boston - Washington 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 31. Bergeron, 38. S. Thornton - 19. a 23. Ovečkin, 31. Ward, 51. Fehr. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17 565.

NY Islanders - New Jersey 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
Branky: 27. Okposo - 5. Henrique, 24. Jágr, 25. Clowe, 29. Židlický (Jágr, Eliáš), 35. Fayne, 60. Gelinas (Židlický, Eliáš). Střely na branku: 19:35. Diváci: 15 512.

Philadelphia - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 8. Lecavalier, 9. Couturier, 34. Simmonds, 57. L. Schenn - 25. Kreider, 32. Brassard. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19 988.

Columbus - Florida 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 8. Umberger, 12. Atkinson, 31. Savard, 40. Anisimov, 59. Foligno, 60. Calvert - 14. Matthias, 27. Bjugstad, 32. Bergenheim. Střely na branku: 37:20. Diváci: 15 441.

Nashville - Winnipeg 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 50. Moser - 26. O. Jokinen, 39. Ladd (Frolík), 57. Setoguchi. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 97,5 procenta. Střely na branku: 40:20. Diváci: 17 113.

Dallas - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 36. Roussel, 39. Fiddler - 2. a 35. St. Louis (na obě Palát), 13.  Thompson, 48. Salo. Střely na branku: 41:21. Diváci: 15 897.

Los Angeles - Carolina 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 20. M. Richards, 49. Martinez, 59. Justin Williams - 20. Sekera. Střely  na branku: 31:25. Diváci: 18 118.

Montreal - Toronto 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 15. a 64. Pacioretty, 13. Galchenyuk, 51. Subban - 18. a 46. Van  Riemsdyk, 48. Kessel. Střely na branku: 30:25. Diváci: 21 273.

Chicago - Pittsburgh 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 31. a 58. Toews, 16. Sharp, 37. Versteeg, 54. Bickell (Rozsíval) - 47.  J. Neal. Střely na branku: 40:32. Diváci: 62 921.

Edmonton - Calgary 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 50. Perron - 11. a 62. Monahan (na druhou Šmíd). Střely na branku:  22:30. Diváci: 16 839.