Paralympijský magazín

Jágr díky dvěma asistencím překonal hranici 60 bodů, Hanzal se po gólu zranil

New York – Už poosmnácté v kariéře zakončí Jaromír Jágr sezonu NHL s 60 a více body. Čtyřiačtyřicetiletý útočník hranici překonal v duelu s New Jersey, který Florida ovládla 3:2, a český hráč k tomu pomohl dvěma asistencemi. Dvě přihrávky zaznamenal také Aleš Hemský, po jedné z nich skóroval Radek Faksa a čeští hokejisté tak přispěli k výhře Dallasu 4:1 nad Arizonou. Jediný gól Kojotů vstřelil Martin Hanzal, který však zápas kvůli zdravotním problémům nedohrál.

Jaromír Jágr (druhý zprava) se raduje se spoluhráči z Floridy z gólu
zdroj: ČTK/AP/ autor: Luis M. Alvarez

O triumf Panterů se kompletně postarala elitní útočná formace. Dvě branky vstřelil Jonathan Huberdeau, který nejprve ve 28. minutě vyrovnal na 1:1, ve 44. minutě pak dostal domácí do vedení, když pro něho Jágr vybojoval puk u levého mantinelu, kanadský mladík se protáhl až k brance a protlačil puk do sítě.

Na 3:1 zvyšoval v 58. minutě Aleksander Barkov, a byla to opět hlavně Jágrova zásluha. Český veterán, který byl vyhlášen třetí hvězdou večera, vypíchl soupeři puk v obranném pásmu, při úniku dva na jednoho nejprve naznačil střelu a pak naservíroval finskému parťákovi gólovou přihrávku před odkrytou branku. Hosté už pak dokázali pouze snížit.

"Hráli neskutečně," pochválil výkon prvního útoku trenér Gerard Gallant. "Huberdeau dal dva skvělé góly. Všichni podali opravdu výborný výkon a potvrdili, že jsou našimi lídry."

Jágr si vylepšil statistiky v tomto ročníku na 61 bodů za 25 gólů a 36 asistencí. Šedesátibodovou hranici pokořili v 18 sezonách jen další tři hráči - Wayne Gretzky, Gordie Howe a Ron Francis.

Třetí nejproduktivnější hráč historie NHL Jágr získá díky dosažení 60 bodů také bonus 100 tisíc dolarů, který má v ročním kontraktu s Floridou. K základnímu příjmu 3,5 milionu dolarů si už v této sezoně připsal bonus 1,5 milionu za sehrání minimálně 45 utkání. Na dalších 200 tisíc dolarů by ještě mohl dosáhnout, pokud by Panthers úspěšně zvládli dvě kola play-off.

Florida se díky výhře vrátila na první místo Atlantické divize, odkud sesadila Tampu. Lightning totiž doma překvapivě prohráli 0:3 s Montrealem a ztrácejí na svého rivala dva body. Ondřej Palát ve druhé třetině za stavu 0:2 neproměnil trestné střílení.

Panthers dosáhli 43. vítězství v sezoně, čímž vyrovnali klubový rekord. Stále však nemají jistý postup do play-off, od toho je dělí ještě tři body. "Tohle vítězství jsme nutně potřebovali. Zvlášť doma před našimi fanoušky. Navíc teď máme první místo v tabulce ve svých rukách," radoval se Huberdeau. Floridě zbývá sehrát pět zápasů, stejně jako Tampě.

Hanzal v 18. minutě třináctým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu v Dallasu po nádherné kombinaci s parťáky Anthonym Duclairem a Maxem Domim. Český útočník tak bodoval v pátém utkání v řadě, po první třetině však kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním potížím odstoupil a na led už se nevrátil.

Jeho stav teď bude zajímat hlavně trenéra národního týmu Vladimíra Vůjtka, který s ním počítá jako s posilou pro mistrovství světa v Rusku. "Hanzal je ohromně důležitou součástí týmu, jak v obraně, tak v útoku. Když ztratíte takového hráče, tým to poznamená," prohlásil spoluhráč z útoku Max Domi.

Dallas utkání rychle otočil. Pouhých 58 sekund po Hanzalově trefě vyrovnal Patrik Eaves a v 11. sekundě druhé třetiny dostal domácí do vedení Faksa. Stars po úvodním vhazování vtrhli do útočného pásma, Hemský přihrál zpoza branky a dvaadvacetiletý český nováček ranou z mezikruží vstřelil svůj čtvrtý gól v NHL.

V polovině zápasu Hemský vybojoval puk v útočném pásmu a Jamie Benn 40. gólem v sezoně zvýšil na 3:1. V dresu Dallasu se takhle střelecky dařilo naposledy před 22 lety Miku Modanovi, který v sezoně 1993/94 dal dokonce 50 branek. Benn ztrácí už jen čtyři zásahy na nejlepšího střelce celé NHL Alexandera Ovečkina.

Také Hemský, jenž byl zvolen druhou hvězdou zápasu, potvrdil skvělou formu. Pardubický odchovanec bodoval pošesté za sebou a v posledních 12 zápasech zaznamenal 13 bodů za čtyři góly a devět přihrávek. "Hodně si teď věřím. Trošku jsem změnil způsob hry, soustředím se víc na bránění a čekám na svoji šanci v útoku," uvedl dvaatřicetiletý útočník.

Trenér Lindy Ruff si pochvaluje výkony celé formace ve složení Hemský, Faksa a Antoine Roussel. "Náramně si sedli. Jsou tam dvě hbitá křídla a mezi nimi kluk, co umí přitvrdit i tvořit hru," prohlásil Ruff, jehož tým si upevnil první místo v Centrální divizi.

K postupu do play-off se znovu přiblížili hokejisté New Yorku Islanders výhrou 4:3 nad Columbusem. Na dosah má účast ve vyřazovacích bojích Pittsburgh, který porazil 5:2 Nashville a prodloužil vítěznou šňůru na čtyři utkání.

Sérii devíti porážek v řadě přerušil Vancouver výhrou 4:2 v San Jose. Canucks tak potvrdili, že se jim na ledě Sharks daří, vyhráli tam už pošesté za sebou.

Výsledky NHL:

Buffalo - Toronto 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 8. a 60. Larsson, 20. a 24. C. O'Reilly - 34. Laich. Střely na branku: 37:26. Diváci: 18 873. Hvězdy zápasu: 1. C. O'Reilly, 2. Larsson, 3. Johnson (všichni Buffalo).

NY Islanders - Columbus 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)

Branky: 8. a 19. Tavares, 18. Hickey, 46. Lee - 5. Dubinsky, 36. Saad, 41. Jenner. Střely na branku: 27:24. Diváci: 13 857. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Lee (oba Islanders), 3. Jenner (Columbus).

Pittsburgh - Nashville 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Branky: 4. a 23. Kessel, 31. Letang, 39. Hörnqvist, 56. Bonino - 20. Johansen, 35. Neal. Střely na branku: 41:24. Diváci: 18 560. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Bonino, 3. Daley (všichni Pittsburgh).

Carolina - NY Rangers 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)

Branky: 12. P. Brown, 34. Faulk, 45. Skinner, 50. Rask - 22. Zuccarello, 26. Nash, 38. Kreider. Střely na branku: 28:27. Diváci: 16 336. Hvězdy zápasu: 1. P. Brown, 2. Skinner, 3. Faulk (všichni Carolina).

Florida - New Jersey 3:2 (0:1, 1:0, 2:1) Branky: 28. a 44. Huberdeau (na druhou Jágr), 58. Barkov (Jágr) - 9. Sislo, 60. Pietila. Střely na branku: 40:25. Diváci: 15 803. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Montoya, 3. Jágr (všichni Florida).

Minnesota - Ottawa 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky: 32. Parise, 45. Haula - 24. Karlsson, 35. Pageau, 57. Ceci. Střely na branku: 25:22. Diváci: 19 032. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson (Ottawa), 2. Haula (Minnesota), 3. Pageau (Ottawa).

Dallas - Arizona 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 19. Eaves, 21. Faksa (Hemský), 31. Jamie Benn (Hemský), 60. Sharp - 18. Hanzal. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Hemský, 3. Niemi (všichni Dallas).

Tampa Bay - Montreal 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 10. Desharnais, 21. Mitchell, 58. Danault. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Jemelin (oba Montreal), 3. Stamkos (Tampa).

San Jose - Vancouver 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Branky: 35. Marleau, 51. Couture - 2. D. Sedin, 14. Horvat, 55. Hansen, 60. Granlund. Střely na branku: 34:26. Diváci: 15 689. Hvězdy zápasu: 1. Hansen, 2. Miller (oba Vancouver), 3. Burns (San Jose).

Los Angeles - Calgary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 21. a 27. Carter, 53. Andreoff. Střely na branku: 29:21. Diváci: 18 417. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Quick, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).