Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Holík chtěl jako trenér dvacítky úplatek za nominaci

Praha - Hokejová legenda Jaroslav Holík si před téměř osmi lety v roli trenéra reprezentační dvacítky řekl o úplatek při sestavování nominace na mistrovství světa. Za zařazení obránce Jana Platila do týmu požadoval podle hráčova tehdejšího agenta Jaroslava Jiříka 50 tisíc korun. Napsal to deník Sport s tím, že má nahrávku rozhovoru mezi koučem a agentem, kterou si Jiřík pořídil.

Holík přiznává, že peníze požadoval, ale šlo prý jen o jeho hru se zástupci hokejistů. Žádné peníze prý nepřijal. "Vždycky jsem jim tohle (o penězích) řekl, a když odvětili, že to nedají, věděl jsem, že ten hráč stojí za h... Ale peníze jsem nikdy nebral. S mojí hlavou se to ani neslučuje," řekl Sportu Holík, mistr světa z roku 1972, jenž jako trenér s hokejovou dvacítkou získal v letech 2000 a 2001 dva světové tituly.

Jiřík se jeho tvrzení směje. "Samozřejmě že vám nikdo neřekne, že to takhle bylo. Z toho telefonátu jsem byl překvapený. Když jsem zjistil, že něco takového existuje, tak mě omejvali," uvedl první český hokejista, který nastoupil v NHL.

O Holíkově jednání Jiřík informoval tehdejšího předsedu hokejového svazu Karla Guta, který se tím však nijak nezabýval. "Dál jsem to nevířil. Jako trenér dvacítky nepokračoval a tím jsme byli vyřízeni," řekl Gut. Holík na začátku roku 2003 u dvacítky po vypršení smlouvy skončil.

Platil, který na MS nakonec nejel, bere dodnes celou věc jako křivdu. "Patřil jsem tehdy v kanadské juniorce k nejlepším bekům. Přitom někteří kluci, co se tam dostali místo mě, dneska už ani nehrají. Je špatné, když se hráč nedostane na velký turnaj jen proto, že rodiče nechtějí platit bokem nebo na to nemají. Byl jsem devatenáctiletý kluk, zapálený do hokeje. Hrozně mi to uškodilo," řekl Platil deníku Sport.

"On pro hokej udělal h..., akorát umí pomlouvat. Hráč to není. A nikdy nebyl," uvedl Holík na adresu Platila, který po odchodu z Čeljabinsku dohrál minulou sezonu v Třinci a momentálně je bez angažmá.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy