Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP 2020 Nové Město na Moravě

Hokejové statistiky? Další a další chyby, žádné změny

Dodržuji slib, vyslovený ve své předchozí glose, a rozvedu téma o nepořádku v přiznávání asistencí. Záměrně volím příznakový výraz, vystihuje totiž setrvalý stav v české extralize. Doufal jsem, že alarmující průzkum z minulé sezony (přibližně od času 49:40), který odhalil chybu v udělení asistencí u 20 procent gólů, vyvolá změnu v přístupu vedení extraligy nebo pokus o systémové řešení. Doufal jsem naivně. Nic viditelného se nepřihodilo.

Ondřej Zamazal
zdroj: ČT24/Foto Merta

Masochisticky jsem vytrval v únavných rozborech záznamů všech gólových situací a vyplynuly mi výsledky potvrzující nadměrný počet omylů. Analýza prvních 20 kol ročníku 2012/13 odkryla celkem 139 nepřesností; to znamená, že u 17 procent ze 797 branek vstřelených ze hry je chybně označen asistent(i). U 12 gólů připouštím jinou interpretaci pravidel přiznávání přihrávek, než kterou prosazuje extraliga. (V knize příkladů pravidel IIHF je oddíl "Góly a asistence přiznané hráčům" rozveden jen v základech a nezahrnuje všechny situace, které ve hře můžou nastat.) Nicméně pořád zůstáváme u podílu chyb v takové míře, že to znehodnocuje nejsledovanější statistiku – kanadské bodování.

Neprůkazný systém v metodice a přidělování asistencí už jednou znevážil soutěž o nejproduktivnějšího hráče. V sezoně 2000/01 se o vítězství přetahovali znojemský Marek Uram a Patrik Martinec ze Sparty. Zapisovatel na zápase 52. kola Znojmo – Slavia Václav Dvořák dodatečně doplnil do zápisu o utkání dvě Uramovy asistence, které sudí na ledě nehlásili. Sám Uram pak čestně přiznal, že se ani na jednom gólu nepodílel. Při druhém dokonce ani nebyl na hřišti. Chyby prokázala analýza České televize. Tehdejší ředitel extraligy Stanislav Šulc na jejím základě opravil zápasový protokol a vítězství v bodování připadlo Patriku Martincovi.

Jedenáct let od sporného případu nepozorujeme žádnou výraznou změnu. Vedení APK (do minulého ročníku řídícího orgánu ELH) na podzim 2011 na základě zjištění ČT prozkoumalo sporné situace. Ve většině z nich uznalo pochybení v udělení asistencí, ale rozhodlo se ponechat zápisy o utkání v podobě, kterou podepsali rozhodčí po zápase, a do statistik zpětně nezasahovat. (Souhlasím, že by to spíš uškodilo, než celý problém vyřešilo.) Ale nikdo kompetentní z toho nevyvodil poučení nebo řešení, které by nastavilo průhledný a především přesný systém v připisování asistencí. Odpovědnost za chyby se shodila na rozhodčí na ledě.

V zámořské NHL určuje střelce i asistenty zapisovatel (v angličtině "scorekeeper"), který sedí na tribuně a pozoruje všechno z nadhledu. V pravidlech NHL se uvádí, že v jeho rozhodování je nezbytné použití videa. Při zápasech IIHF kontroluje přiznávání asistencí videorozhodčí. Podobné mechanismy fungují i ve všech vyspělých evropských ligových soutěžích (Švédsko, Finsko, Švýcarsko).

V žádné z nich nehlásí asistence na gól – na rozdíl od české extraligy – čároví rozhodčí. Pravidla ledního hokeje jim žádnou takovou povinnost neukládají – ta podle řádů spadá do kompetence hlavních sudích. Nicméně v praxi je v uvedených ligách přesunuta na zapisovatele, případně videorozhodčího. Při rychlosti hry a jiných důležitých aspektech, které musí čároví sledovat, není v jejich lidských možnostech vždy přesně označit asistující hráče.

Tuto povinnost bych jim odebral a přesunul ji na osobu, která bude gólové situace dozorovat s použitím videozáznamu. Neobstojí argument, že to vyžaduje výraznější finanční náklady, případně časovou investici. V současné době snímá zápasy na všech extraligových stadionech vedle ČT i společnost najatá pro přenosy na webu hokej.cz, příp. místní televizní okruh či klubová kamera – a ze všech výstupů je vidět dění na celém hřišti. V průměru vznikne za utkání 5,85 gólů, prohlédnout jeden zabere přibližně tři minuty. Zdá se vám to jako nepřekonatelný problém – o přestávkách a po utkání zkontrolovat všechny situace a podle záznamu opravit zápis?

Zasloužili by si to fanoušci, média a především hráči. Ti si často připadají – jak se trefně vyjádřili Petr Nedvěd nebo Petr Ton – jako žáčci, kteří u rozhodčích škemrají o asistence. Přitom stačí jen okopírovat metodiku, která se osvědčila ve všech elitních ligách v Evropě, a všichni aktéři na ledě včetně rozhodčích budou těchto scén ušetřeni. A ti, kdo extraligu sledují, budou vědět, že tabulka kanadského bodování odráží události na ledě, a není jen snůškou nepřesností.

Výběr 10 chyb v přiznání asistencí – sezona 2012/13:

1. kolo Chomutov – Kometa: gól Chomutova na 1:0 – oficiální zápis o utkání gól Lušňák (asistence Zálešák, D. Hruška), správně Lušňák (Zálešák, Mrázek). Chyba v označení druhého asistenta.

6. kolo Pardubice – Slavia: gól Slavie na 1:3 –zápis Sobotka (Červenka), správně Sobotka (Kalla). Lehce rozpoznatelná situace.

6. kolo Liberec – Zlín: gól Liberce na 3:1 – zápis Špaček (Štich, Čakajík), správně Špaček (Štich, Šmíd). Čakajík nebyl na ledě.

10. kolo Pardubice – Liberec: gól Pardubic na 2:0 – zápis Kousal (Somík), správně Kousal (Somík, Salfický). Jasná druhá asistence gólmana.

12. kolo Slavia – Třinec: gól Slavie na 3:2 – zápis Kadlec (Micka, Kalla), správně Kadlec (bez asistencí). Třinecký Zíb kontroloval puk, Kadlec skóroval po jeho chybě.

14. kolo Liberec – Kladno: gól Kladna na 0:1 – zápis Židlický (Patera), správně Židlický (Patera, Kaberle). Přehledná přesilovková souhra u modré čáry.

16. kolo K. Vary – Zlín: gól Zlína na 2:4 – zápis Čajánek (Linhart, Melenovský), správně Čajánek (Tesařík). Zřejmý omyl v přiznání asistencí.

16. kolo Sparta – Chomutov: gól Sparty na 1:1 – zápis Pacovský (Sičák, I. Rachůnek), správně Pacovský (Sičák, bez 2. asistence). Sičák zachytil vyhození soupeře.

18. kolo Pardubice – Kladno: gól Kladna na 3:8 – zápis Patera (Tlustý, Plekanec), správně Patera (Plekanec, Židlický). Evidentní přihrávka Židlického.

18. kolo Sparta – České Budějovice: gól ČB na 3:3 – zápis Hanzal (M. Michálek, Prospal), správně Hanzal (M. Michálek, bez 2. asistence). Prospal bez podílu na akci.

Nepořádné statistiky

Oficiální statistiky hokejové Tipsport extraligy jsou zanedbané. Chudé, nepřesné, nedostupné. Už mě přestává bavit omílat to pořád dokola, ale pokaždé, když na tohle téma narazím – při komentování přímých přenosů nebo v osobních diskuzích s hokejovými fanoušky, mě to štve. Vedení extraligy nepovažuje statistiky za důležitou věc. Jejich rozsah pokládá za dostačující, prezentaci za přehlednou a občasné stížnosti novinářů i veřejnosti za neopodstatněné.

Zajímají vás nejrychlejší góly v historii extraligy? Nebo to, který hráč v jedné sezoně nasázel nejvíc branek v přesilovce? Gólman, který drží rekord v počtu zápasů s nulou? Informace, kolik utkání v řadě vyprodali diváci v brněnské Kajot Areně? Který hráč vykazuje nejvyšší úspěšnost v pozápasových nájezdech? To, zda už nějaký rozhodčí odpískal 1 000 zápasů? Anebo chcete znát úplně nejzákladnější statistiky: úspěšnost týmů v přesilovkách a v oslabeních? Neexistuje, neexistuje, neexistuje – tedy na oficiálním webu českého hokeje. Máte dvě možnosti: mávnout nad tím rukou, anebo být masochista a všechny tyhle ukazatele si sledovat sám. Volím masochismus. Ke své práci tahle data potřebuju. A přiznávám: jejich shromažďování mě většinou i baví.

Chaos v oficiálních statistikách v minulosti například způsobil, že se na poslední chvíli přepočítávaly zápasy Josefa Řezníčka: klub oslavu jeho 1 000 nasadil na jiné utkání, než na které – podle aktualizovaných zjištění – připadla. Že by tato ostuda přivedla nějakou osvícenou hokejovou funkcionářskou hlavu ke smysluplnému řešení? Ani náhodou. Nepořádek vládne dál. To, co bude označeno za oficiální, často vyplývá z dohody hokejových novinářů, kteří se statistikami zabývají.

Absurditu, která souvisí s omezeným rozsahem nebo úplnou absencí některých statistik, zcela běžných v jiných vyspělých hokejových soutěžích, dokládají dva příběhy, kterými můžu posloužit. Sudí Milan Minář v minulé sezoně zakulatil počet svých zápasů v extralize na 600. Když se tato hranice blížila, tušil to. Aby získal jistotu, obrátil se na mě (nikoliv na oficiální zdroje, resp. svého zaměstnavatele, ČSLH), protože věděl, že si zaznamenávám statistiky odpískaných zápasů.

A druhý případ: Trenéři Slavie potřebovali v době krize svých speciálních týmů zjistit úspěšnost v přesilovkách a oslabeních v porovnání s ostatními extraligovými mužstvy. Protože tyto statistiky v souhrnném přehledu na hokej.cz neexistují (najdete je pouze jednotlivě, schované v zápisech o utkání, a navíc velmi nepřesné), oslovili nás, ČT (sic!), zda jim nemůžeme pomoct a tyto údaje jim dodat.

Zdá se vám to normální? V soutěži, která se nedávno chlubila přídomkem liga mistrů světa? V soutěži, která sama sebe cení na 160 milionů korun? Ano, statistiky jsou jen čísla. Ale ve velké míře čísla, která extraligu prodávají; prezentují ji fanouškům; poukazují na výjimečnost jejích aktérů; a v konečném efektu k ní přitahují pozornost. Všude ve světě to vědí a statistikám se pečlivě věnují.

(Odkazuji na oficiální statistický servis finské, švédské, německé a slovenské nejvyšší soutěže.)

Česká extraliga eviduje tabulky pořadí týmů (celkově, doma, venku), kanadské bodování, plus/mínus body, trestné minuty, základní statistiky brankářů, návštěvnost. A – nic víc. Střelba hráčů, vhazování, bodování v přesilovkách a oslabeních; rekordy utkání či jedné sezony, nejlepší výkony týmů nebo jednotlivců – tedy statistiky, které všechny uvedené ligy zohledňují – v informační nabídce Tipsport extraligy chybějí.

V hokejové sekci redakce sportu ČT koluje legendární příhoda (stará přibližně 7 let), jejíž pravdivost můžu jako přímý účastník odpřísáhnout. Otázka směřující na tehdejšího ředitele extraligy Stanislava Šulce: "Neuvažujete o rozšíření statistik o další ukazatele? Jako třeba úspěšnost střelby, vhazování atd.?" Šulc (udiveně, překvapeně): "To od vás slyším poprvé, že by tohle někoho zajímalo…" Nové vedení v čele s Josefem Řezníčkem (ano, oním Řezníčkem, u kterého se řešilo, kdy přesně 1 000. zápas absolvoval) úřaduje zatím krátce. Do nové sezony žádnou formální ani obsahovou změnu ve sledování statistik nezavedlo. Snad se nechá inspirovat zahraničními vzory a extraligu v tomto ohledu zmodernizuje.

P.S.: A příště se opět zaměřím na druhé asistence. Navazuji na svůj výzkum z minulé sezony a opět analyzuji všechny gólové situace. Za prvních 8 kol jsem napočítal 54 chyb v přiznání jedné či obou přihrávek…

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy