Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Hokejové MS už má své medaile. Jsou z křišťálu a kovu

Praha - Organizátoři hokejového mistrovství světa představili podobu medailí, o které se bude od 1. do 17. května bojovat v Praze a Ostravě. Tři nejúspěšnější účastníci 79. šampionátu se mohou těšit na originální medaile z galvanického kovu a křišťálu ve tvaru puku s vybroušeným motivem české vlajky.

Ocenění pro trio nejlepších týmů vrcholu sezony váží 306 gramů. Vnější průměr medaile je 76 milimetrů, vnitřní průměr 66 mm, na výšku má 2,5 centimetru. Stuhy jednotlivých sad navíc rovněž odkazují na zemi konání: zlatá medaile má červenou stuhu, stříbrná modrou a bronzová bílou. V každé z nich je navíc vypískováno logo Mezinárodní hokejové federace IIHF. "Chtěli jsme, aby medaile byly krásné. Tak jak si přejeme, aby bylo celé mistrovství," řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

O podobě medailí rozhoduje IIHF. "Ta rozhoduje o tom, jaké ty medaile budou a nebudou, ale národní federace mohou přijít s vlastním návrhem a navrhnout, jak by si medaili představovaly. My jsme touto cestou šli, IIHF je schválila a já myslím, že se povedly. Jsou takové, jaké jsme si přáli," pochvaloval si Král. Hodně se mu zamlouvá, že se ve výsledném realizovaném návrhu od architekta a designéra Oldřicha Sládka z celkem deseti adeptů ve finálovém kole odráží symbolika toho, že MS pořádá Česká republika.

Je nám líto, video expirovalo.
Hokejové MS už má své medaile

Celkem se organizátoři věnovali procesu podoby medailí rok a tři čtvrtě. Oslovili škálu umělců, od těch tradičních a slavných po ty méně známé. "Vítězný návrh byl vybrán bez jediného zaváhání. Myslím, že se povedlo všechno, co jsme tam chtěli mít. Teď už bychom si jen přáli, aby některé z těch medailí zůstaly doma," prohlásil Král.

Výrobní náklady na medaile jsou přibližně stejné, ať už jde o zlatou s obsahem zlata v povrchových vrstvách, stříbrnou, jejíž odstín způsobuje přítomnost palladia, nebo bronzovou. "Ta je paradoxně nejdražší s ohledem na použití růžového zlata. Takže když na nás zbude ten bronz, budeme moct říct, že máme alespoň ty nejdražší," řekl Král s úsměvem.

Oldřich Sládek, autor návrhu medailí:

"Zadání znělo na dva návrhy, přičemž jeden měl být klasický a jeden netradiční. Dělal jsem si průběžně různé varianty pro sebe. V Čechách se však vyrábí puky pro celý svět, tak jsem si říkal, že ten by tam měl být. A sklo je pro Českou republiku typické. Ke konečné podobě mi to trvalo přibližně asi měsíc."

Medaile byly testované i pádem na zem

Medaile pořízené touto cestou jsou dražší, než kdyby si je svaz pouze vyzvedl na IIHF, aniž by zasahoval do jejich podoby. Král však této investice ani náznakem nelituje. "O ty medaile se hraje, všichni o ně bojují a těm úspěšným pak zůstanou na celý život. Zastávám názor, že by to mělo mít nějakou úroveň, a věřím, že i hokejistům se budou líbit," dodal.

Pro turnaj budou zhotoveny tři sady medailí s předpokládaným počtem okolo 33 kusů na sadu. Vyrobí je společnost Preciosa. "Ten počet je zcela pod kontrolou IIHF, předpoklad je 33 kusů. My využijeme maximum, protože věřím, že tu medaili si pak zaslouží všichni z mužstva včetně kompletního realizačního týmu," ujistil Král. "Medaile byly testované i pádem na podlahu, protože víme, co sportovci občas s medailemi dokážou a pak opouští šampionát jen se stužkou a podobně," řekl Král s úsměvem.

Český tým získal naposledy cenný kov na MS před třemi lety, kdy se o pořadatelství turnaje podělily Helsinky a Stockholm. Výběr vedený bývalým koučem Aloisem Hadamczikem si tehdy ze severu Evropy odvezl bronz. Letos se o držitelích medailí rozhodne 17. května, kdy je na programu zápas o třetí místo i finálová bitva o zlato.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy