World Athletics Continental Tour Gold 2024

Hejduk se podílel na debaklu Ottawy, Vokoun si spravil chuť

Ottawa - Český hokejový útočník Milan Hejduk z Colorada se ve čtvrtečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na debaklu Ottawy, která prohrála na domácím ledě s Avalanche 1:7. Jedinou branku domácích vstřelil Milan Michálek, který v 5. minutě už třetí trefou v sezoně otevřel skóre zápasu. Pak ale jeho tým zasypala sedmibranková lavina. Spustil ji právě Hejduk, jenž v 8. minutě svým druhým gólem v sezoně vyrovnal na 1:1, když v prostoru mezi kruhy našel odražený puk a pohotovou střelou zápěstím využil přesilovou hru. O minutu později Gabriel Landeskog dostal hosty do vedení, které až v závěru druhé třetiny navýšil Joakim Lindström. Ve třetí třetině pak Avalanche dokonali triumf čtyřmi góly.

Radost hráčů Colorada
zdroj: ČTK/AP autor: Adrian Wyld

"Soupeř byl ve všem lepší. Nehráli jsme dobře od začátku do konce. A hráčům Colorada naopak musím složit velkou poklonu za to, co předvedli," řekl trenér Ottawy Paul MacLean, který přišel k týmu v létě a po čtyřech zápasech zatím nemá moc lichotivou bilanci jedna výhra - tři porážky.

Premiérový gól v sezoně zaznamenal Patrik Eliáš a pomohl jím New Jersey k vítězství nad Los Angeles 2:1 po samostatných nájezdech. Eliáš ve 14. minutě vyrovnal na 1:1, když dorazil střelu Petra Sýkory, na další góly čekali fanoušci až do penaltového rozstřelu, který Devils vyhráli zásluhou Ilji Kovalčuka a Zacha Pariseho 2:0. Velký podíl na vítězství měl brankář Johan Hedberg, který po první třetině nahradil Martina Brodeura. Ten se při jednom z 10 zákroků v úvodním dějství zranil. "Není to nic vážného, potřebuji si jen pár dnů odpočinout, na sobotní zápas proti Nashvillu už bych měl být připraven," věří Brodeur. Hedberg zneškodnil všech 16 střel včetně pěti v prodloužení a zlikvidoval i oba nájezdy Simona Gagného a Anžeho Kopitara.

Vokoun zlikvidoval 39 střel

Náladu po nepříliš povedeném prvním zápase v dresu Washingtonu si spravil brankář Tomáš Vokoun. V Pittsburghu patřil k hlavním strůjcům vítězství Capitals 3:2 v prodloužení, když zlikvidoval 39 ze 41 střel, včetně sedmnácti v závěrečné třetině. Vokoun sice kapituloval už ve třetí minutě po střele Jamese Neala, pak se však zdálo, že už za svá záda nic nepustí. V úvodu druhé třetiny vyrovnal Mike Knuble a hned v první minutě třetího dějství dostal Capitals do vedení první trefou v sezoně Alexander Ovečkin. Teprve v 57. minutě Vokoun inkasoval podruhé, když ho v přesilové hře prostřelil opět Neal.

Tomáš Vokoun:

"Jak už jsem řekl, minulé utkání mi nevyšlo, přesto jsme díky neuvěřitelného výkonu spoluhráčů vyhráli. Slíbil jsem klukům, že jim to vrátím a jsem rád, že to netrvalo dlouho. Snad jsem jim dnes trochu pomohl. Tomu se říká týmová práce."

O výhře Capitals rozhodl ve třetí minutě prodloužení Dennis Wideman, když využil jedinou přesilovku svého týmu v zápase. Washington tak dotáhl do vítězného konce v nastaveném čase i třetí zápas v sezoně. V Pittsburghu vyhrál už poosmé za sebou, přestože domácí přestříleli soupeře 41:19. "Možná jsme neměli územní ani střeleckou převahu, ale někdy prostě stačí, když vám zápas vychytá brankář. A Tomáš pro nás dnes vítězství ukradl," pochválil trenér Washingtonu Bruce Boudreau Vokouna, který v předchozím duelu s Tampou inkasoval pět gólů a sám označil zápas za nejhorší za posledních pět let.

Hamrlík vyrovnal rekord

Utkání v Pittsburghu mělo z českého pohledu ještě jeden velmi zajímavý rozměr. Obránce Washingtonu Roman Hamrlík odehrál totiž svůj 1 314. zápas v NHL, čímž vyrovnal český rekord Roberta Holíka. Sedmatřicetiletý olympijský vítěz z Nagana může bývalého hráče Hartfordu, New Jersey, New York Rangers a Atlanty, který v roce 2009 ukončil kariéru, překonat už sobotním utkání proti Ottawě.

Celkově se Hamrlík dělí v historické tabulce s Holíkem o 48. místo a má možnost v této sezoně atakovat až 33. pozici, na které je s 1 390 zápasy Doug Mohns. Mezi aktivními hokejisty má více utkání než Hamrlík na kontě jen švédský obránce Nicklas Lidström z Detroitu, jemuž patří se 1 497 starty patnácté místo. Nejblíže za zlínským odchovancem je Jaromír Jágr, který si po návratu do NHL po třech letech v Omsku v dresu Philadelphie polepšil na 1 276 utkání.

I ve třetím zápase v nové sezoně se prosadil útočník Jiří Hudler. Jednou asistencí se podílel na výhře Detroitu nad Vancouverem 2:0 a po třech utkáních má na kontě gól a dvě přihrávky. Red Wings rozhodli zápas dvěma góly v polovině druhé třetiny, brankář Jimmy Howard si díky 25 zákrokům připsal šesté čisté konto v kariéře.

Naopak na první výhru v dresu Winnipegu čeká Ondřej Pavelec, jenž 28 zákroky neodvrátil porážku 3:4 na ledě Chicaga. Jeho tým přitom po osmi minutách hry vedl 2:0, Blackhawks však do poloviny zápasu otočili skóre na 4:2 a hostům se pak podařilo už jen snížit.

Výsledky NHL

New Jersey - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 14. Eliáš (Sýkora), rozh. nájezd Kovalčuk - 2. Gagné. Střely na branku: 37:27. Diváci: 12 256.

NY Islanders - Tampa Bay 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)

Branky:1. a16. Tavares, 10. Moulson, 19. Parenteau, 27. Grabner - 8. Stamkos. Střely na branku: 34:35. Diváci: 9 759.

Pittsburgh - Washington 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky:3. a57. Neal - 22. Knuble, 41. Ovečkin, 63. Wideman. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 41:19. Diváci: 18 512.

Montreal - Calgary 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)

Branky:2. A. Kosticyn -8. a34. Bourque, 12. Hagman, 15. Moss. Střely na branku: 36:21. Diváci: 21 273.

Dallas - St. Louis 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 19. Eriksson, 28. Burish, 35. Morrow - 35. D'Agostini, 44. Stewart. Střely na branku: 24:38. Diváci: 7 949.

Detroit - Vancouver 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky: 29. Abdelkader, 31. Filppula (Hudler). Střely na branku: 37:25. Diváci: 20 066.

Nashville - Phoenix 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Branky: 35. Suter, 50. Wilson - 13. Schlemko, 15. Whitney, 19. Korpikoski, 32. Boedker (Hanzal), 59. Doan (Klesla). Střely na branku: 25:31. Diváci: 17 113.

Minnesota - Edmonton 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 29. Cullen, rozh. nájezd Setoguchi - 12. R. Smyth. Střely na branku: 35:22. Diváci: 15 878.

Chicago - Winnipeg 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)

Branky: 10. Brunette, 17. P. Kane, 21. Marián Hossa, 27. Bolland -5. a8. Slater, 35. Wellwood. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 32:30. Diváci: 21 175.

Ottawa - Colorado 1:7 (1:2, 0:1, 0:4)

Branky:5. M. Michálek -38. a58. Lindström, 8. Hejduk, 9. Landeskog, 42. Duchene, 45. Winnik, 54. Jones (Hejduk). Střely na branku: 16:39. Diváci: 19 239.