Havlát zajistil San Jose dvěma góly výhru nad Detroitem

New York - Český hokejista Martin Havlát zařídil dvěma góly výhru San Jose 3:2 v prodloužení nad Detroitem. Třicetiletý útočník, který v prosinci podstoupil operaci podkolenní šlachy, ve svém druhém utkání po návratu po zranění zvyšoval v první třetině na 2:0 a úspěšnou dorážkou v čase 63:23 zajistil týmu vítězství. Sharks po měsíci a půl vyhráli ve dvou utkáních za sebou a posunuli se v Západní konferenci na osmé místo.

Martin Havlát se raduje se spoluhráči
zdroj: AP autor: Paul Sakuma

"Během rekonvalescence na sobě tvrdě pracoval a nemohli jsme se dočkat, až se nám vrátí zpátky. Odehrál dva velmi dobré zápasy, nyní bude klíčové, aby si udržel stejnou úroveň i v dalších utkáních. Jsem ale přesvědčený, že to zvládne," řekl o Havlátovi trenér Todd McLellan.

Mladoboleslavský rodák se poprvé v utkání prosadil střelou přes obránce z mezikruží, ve druhé gólové situaci se zase nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou. "Už uplynul nějaký čas od doby, kdy jsem naposledy skóroval," oddychl si Havlát, který se trefil naposledy 17. prosince proti Edmontonu v zápase, v němž se zranil. Od té doby podstoupil lékařský zákrok, kvůli kterému vynechal 39 utkání.

Byť si trenér pochvaloval jeho výkon v obou zápasech, Havlát přiznal, že tentokrát se cítil lépe. "V polovině prvního zápasu jsem umíral. Dnes už ne. Ale není to o mně. My musíme vyhrávat jako tým. A nezáleží, kdo ty góly dává, potřebujeme dva body. Jsem rád, že je máme, protože bojujeme o play-off a každý bod je teď důležitý," doplnil Havlát, který měl před utkáním na svém kontě dvě vstřelené branky v 27 utkáních.

San Jose - Detroit 3:2 v prodloužení (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 19. a 64. HAVLÁT, 1. Pavelski - 19. Dacjuk, 49. Filppula. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17 562.

Trefa Jakuba Voráčka pomohla Philadelphii alespoň k zisku bodu, Flyers prohráli na ledě Bostonu 2:3 po samostatných nájezdech. V penaltovém rozstřelu se prosadilo prvních pět hráčů, přičemž v úvodní sérii se trefil za vítěze David Krejčí. Rozdílovou branku si připsal Patrice Bergeron.

Obhájce Stanley Cupu, který předchozí čtyři utkání prohrál, získal dvoubrankový náskok v první třetině. V dalším průběhu ale o něj přišel, přičemž vyrovnávací branku obstaral v 56. minutě lehkou tečí Voráček. "Dokázali jsme se vrátit do zápasu a získali jsme dobrý bod. Škoda, že jsme nepřidali i ten druhý, šance jsme měli," litoval Jaromír Jágr.

Boston - Philadelphia 3:2 po nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 7. Kelly, 18. Seguin, rozhodující nájezd Bergeron - 30. Read, 46. VORÁČEK. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 565.

Rozjetý Pittsburgh nedokázalo zastavit ani New Jersey, za které skóroval Petr Sýkora po asistenci Patrika Eliáše. Hostující Penguins zvítězili 5:2, připsali si jedenáctou výhru v řadě a na New York Rangers, nejlepší tým Východní konference, už ztrácejí jenom dva body.

"Vítězná série je hezká, ale my se na to snažíme nemyslet a hrajeme, jako kdybychom naopak prohráli pětkrát za sebou. To je nejdůležitější," uvedl Matt Cooke, který dal ve druhém utkání po sobě dvě branky. Důvod jeho střeleckého procitnutí je jednoduchý - nastupuje v jedné formaci se Sidneym Crosbym, který sehrál svůj druhý zápas po otřesu mozku.

Kanadská hvězda nasbírala v utkání tři asistence, celkově si jich po návratu připsala pět a získala i stejný počet kladných bodů za účast na ledě při vstřelených gólech. "Když přijdete do týmu, který se nachází v situaci, že každý hraje velmi dobře, je ten návrat lehčí. Musíte plnit jen svou úlohu a cítíte se pohodlněji," uvedl Crosby.

New Jersey - Pittsburgh 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Branky: 17. Greene, 43. SÝKORA (ELIÁŠ) - 32. a 46. Cooke, 2. Neal, 31. Dupuis, 33. Malkin. Střely na branku: 14:44. Diváci: 17 625.

Martin Erat zaznamenal gól a asistenci, ale Nashville prohrál v Los Angeles 2:4. Třebíčský rodák skóroval v závěru druhé třetiny, kdy dělovkou od pravého kruhu vyrovnal na 1:1. Poté si ale slovo vzali domácí a třemi góly v rozmezí 49. až 57. minuty odpor soupeře zlomili. Václav Prospal otevřel skóre utkání ve Vancouveru, nakonec s Columbusem podlehl na ledě loňského finalisty Stanley Cupu 3:4.

Útočník Jiří Tlustý vynechal předchozí tři utkání kvůli nemoci a při svém návratu do zápasové zátěže přihrál na vítězný gól Caroliny, která vyhrála 5:3 v Minnesotě. Hlavním strůjcem výhry Hurricanes byl Drayson Bowman, autor dvou branek a jedné asistence.

Vstříc prvnímu play-off od roku 2000 směřují hokejisté Floridy. Na vlastním ledě udolali Buffalo 3:2 po nájezdech a v čele Jihovýchodní divize mají před Washingtonem náskok pěti bodů. Jednou asistencí přispěl k výhře Tomáš Fleischmann, který si touto asistencí vytvořil s 52 body nové osobní maximum a vede klubovou produktivitu.

Prvním postupujícím týmem do play-off je St. Louis. Vedoucí tým soutěže si definitivu zajistil na ledě Tampy Bay, kde zvítězil 3:1. Blues, v jejichž kádru figurují čeští hráči Roman Polák a Vladimír Sobotka, jsou zároveň prvním mužstvem, které pokořilo stobodovou hranici.

Výsledky dalších sobotních utkání:

Minnesota - Carolina 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Branky: 8. Brodziak, 33. Johnson, 36. Christensen -2. a 38. Bowman, 48. Sutter, 49. Brent (TLUSTÝ), 59. LaRose. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18 394.

Tampa Bay - St. Louis 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky: 56. Mikkelson - 15. Berglund, 20. Schwartz, 23. Perron. Střely na branku: 23:21. Diváci: 18 777.

Florida - Buffalo 3:2 po nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 18. Samuelsson (FLEISCHMANN), 18. Madden, rozhodující nájezd Kulikov - 2. Ennis, 30. D. Roy. Střely na branku: 17:26. Diváci: 16 827.

Vancouver - Columbus 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky:18. a 56. D. Sedin, 17. Booth, 33. Edler - 8. PROSPAL, 36. Johnson, 57. Wisniewski. Střely na branku: 38:36. Diváci: 18 890.

Los Angeles - Nashville 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky: 8. Kopitar, 49. Penner, 54. King, 57. Clifford - 34. ERAT, 58. Fisher (ERAT). Střely na branku: 27:21. Diváci: 18 118.

Montreal - New York Islanders 2:3 po nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 3. Palushaj, 44. Leblanc - 22. Streit, 37. Nielsen, rozhodující nájezd Bailey. Střely na branku: 30:38. Diváci: 21 273.

Ottawa - Toronto 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky: 59. Greening (KUBA) - 28. Connolly, 41. Kessel, 53. Phaneuf. Střely na branku: 30:18. Diváci: 20 500.

New York Rangers - Colorado 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 11. Zuccarello - 16. Hunwick, 30. Landeskog, 60. Stastny. Střely na branku: 42:20. Diváci: 18 200.