Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Hašek uvedl do Síně slávy Proška i Ščerbana

Praha - Do Síně slávy českého hokeje byli uvedeni Bohumil Prošek, Arnold Kadlec, Bedřich Ščerban a Josef Dovalil. Ke slavnostnímu aktu došlo v průběhu první přestávky utkání Channel One Cupu mezi českým týmem a Finskem v Praze. Bývalé hokejisty uvítali mezi elitou prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král a předseda návrhové komise Dominik Hašek. Síň slávy, která vznikla v roce 2008, má tak i s novými členy 114 osobností.

Síň slávy ČSLH má nové členy
zdroj: ČT sport

Dvaaosmdesátiletý Prošek je pětinásobným mistrem Československa v dresu RH Brno a SONP Kladno. Někdejší výtečný útočník a poté i úspěšný trenér se zúčastnil olympijských her v Cortině 1956 a čtyř světových šampionátů, ze kterých přivezl jednu stříbrnou (1961) a dvě bronzové medaile (1957, 1959). V roce 1961 byl členem mužstva, které vybojovalo titul mistrů Evropy.

"Mám radost. Je to celoživotní práce, za kterou jsem byl odměněn. Je to radost," řekl Prošek, který nejčastěji vzpomíná na svou trenérskou práci. "Hráli jsme v USA proti profesionálm a velmi se uspěli. Třikrát jsme vyhráli. Z hráčské činnosti vzpomínám na výhru ve Švýcarsku na ME," dodal.

Obránce Kadlec dosáhl největšího úspěchu v roce 1985, kdy získal zlatou medaili na mistrovství světa v Praze. O rok dříve vybojoval stříbro na olympiádě v Sarajevu. Bývalý hráč Litvínova a Jihlavy má ve sbírce také dvě stříbrné (1982, 1983) a jednu bronzovou (1981) medaili z MS. Na Kanadském poháru 1981 byl členem All Star týmu.

Další zadák Ščerban startoval na třech olympijských turnajích a osmi mistrovstvích světa. Bronzové medaile má z OH 1992 v Albertville a ze světových šampionátů v letech 1987, 1989, 1990, 1992 a 1993. Před dvaadvaceti lety získal bývalý hráč Dukly Jihlava, který úspěšně působil i ve Švédsku a v Německu, Zlatou hokejku.

Trojici bývalých hokejistů doplní v Síni slávy pedagog a metodik Dovalil, který byl řadu let členem realizačních týmů reprezentace, v nichž spolupracoval mimo jiné s Luďkem Bukačem starším, Stanislavem Neveselým či Pavlem Wohlem. V minulosti působil jako člen předsednictva a výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje, byl také místopředsedou Českého olympijského výboru. "Něco takového jsem nečekal. Je to společnost vyhrazená pro nejlepší české hráče. Ohromně mě to dojalo," uvedl Dovalil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy