Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de France 2024

Hadamczik bude ve vedení hokejového svazu další čtyři roky

Na pozici prezidenta Českého hokeje se nic nemění. V čele svazu bude pokračovat Alois Hadamczik, jenž byl na volební konferenci jediným kandidátem. Od 61 přítomných delegátů obdržel 59 hlasů, k prodloužení mandátu jich potřeboval alespoň 31. Viceprezidenty byli zvoleni Petr Bříza za výkonnostní hokej a Jan Tůma za vrcholový hokej. Výrazně se proměnilo složení zbývajících osmi členů výkonného výboru, v němž zůstávají nadále ve funkci Marek Chmiel, Aleš Kmoníček a Bedřich Ščerban.

Alois Hadamczik
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Hadamczik má za sebou v pozici nejvýše postaveného muže českého hokeje dva roky. V červnu 2022 nahradil dlouholetého šéfa svazu Tomáše Krále, který na funkci rezignoval. Zatímco tehdy byl Hadamczik jedním z pětice kandidátů, tentokrát přicházel do úvahy jako jediný vážnější konkurent bývalý šéf extraligy Josef Řezníček, jenž kandidaturu ale předčasně vzdal.

"Zřejmě jste ocenili mou práci za poslední dva roky. Svou funkci budu vykonávat dál, a to s jakýmkoliv týmem, protože jsem tady pro Český hokej," řekl po svém zvolení Hadamczik, jehož pozici vedle jiného výrazně posílilo i po všech stránkách velmi úspěšné květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě. Stanovilo nový divácký rekord historie šampionátů a Češi se stali po 14 letech světovými šampiony.

Je nám líto, video expirovalo.
Hadamczik bude v čele hokejového svazu další čtyři roky

Hadamczik připomněl odvedenou práci svazu a hlavní změny za dobu svého dvouletého působení v pozici šéfa. "Co jsme měli udělat na svazu, to jsme udělali. Napravili jsme spoustu věcí, nastavili jsme kontrolní mechanismy, přesunuli jsme Síň slávy," uvedl.

"Chci dál dbát na dobré jméno svazu. Hokej musí být jednotný. Když budeme jednotní, budeme vyhrávat. Jestli se náš hokej bude dělit na skupinky a nebude jednotný, bude to špatné. Nemůžeme být pětikoalice. My budeme vyhrávat jedině tím, že budeme pracovat jednotně jako Český hokej," dodal Hadamczik.

Hadamczik chce přímý sestup z extraligy

"Chci, aby se zavedl přímý sestup z extraligy. O novince se chci pobavit s APK LH (Asociace profesionálních klubů ledního hokeje), která extraligu řídí. Budeme žádat přímý sestup. I třeba nějakou formou ekonomické pomoci tomu, kdo spadne, aby se mohl zase vrátit. Zároveň ten klub z první ligy musí splňovat všechny náležitosti a musí dopředu nahlásit, že chce postoupit, abychom věděli, že má veškeré zázemí včetně stadionu odpovídající pro extraligu," nastínil své záměry Hadamczik.

Podobně jednoznačné jako volba prezidenta bylo i hlasování o pozicích viceprezidentů. Bříza svou roli obhájil díky 47 hlasům, jeho jediný konkurent Bedřich Ščerban jich obdržel 13. Tůma, prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která od května 2022 řídí extraligu, získal 50 hlasů, zatímco Petr Dědek jen 11.

Výrazný Hadamczikův podporovatel Dědek neuspěl ani v boji o místo ve výkonném výboru, kam kandidoval za vrcholový hokej. Z 61 možných hlasů obdržel 13. S výraznou převahou byli zvoleni Marek Chmiel (40 hlasů), Aleš Kmoníček (51), Bedřich Ščerban (56), Stanislav Tichý (50) a Petr Vosmík (42). Vedle Dědka neuspěli Jiří Heš, Pavel Hinner, Pavel Hynek a Martin Svoboda.

Výkonnostní hokej bude zastupovat trojice Jan Havlíček, Milan Urban a Petr Vinš. Zatímco každý z nich získal přes pět desítek hlasů, pro bývalé hokejové hvězdy skončily volby debaklem. Milana Hniličku nezvolil nikdo, Jiří Šlégr dostal 12 hlasů. Jakub Král, Bronislav Píša a Milan Vacke svou kandidaturu v průběhu konference stáhli. Šlégr tak byl jediným z dosavadních členů výboru, který sám neodstoupil, ale přestože kandidoval, neuspěl.

Předsedou dozorčí rady delegáti opět zvolili Miloslava Šebu s 37 hlasy, porazil Jiřího Heše (20) a Vladimíra Velčovského (4). Arbitrážní komisi dál povede z pozice předsedy Vladimír Balaš, jenž neměl protikandidáta.

Hlasování o všech volbách v průběhu konference proběhlo nakonec veřejně, přestože podle původního plánu mělo být tajné. Delegáti si ale 39 hlasy odsouhlasili veřejnou volbu, kterou v úvodu konference navrhl generální ředitel Sparty Petr Vosmík, jeden z kandidátů na post ve výkonném výboru svazu. Pro zachování tajné volby se vyslovilo jen 22 delegátů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články