Slovensko - Česko

Gagner vstoupil osmi body proti Chicagu mezi vyvolené

Edmonton - Výjimečný výkon předvedl ve čtvrtečním utkání NHL útočník Edmontonu Sam Gagner, který při výhře nad Chicagem 8:4 zaznamenal osm bodů za čtyři góly a stejný počet asistencí. Dvaadvacetiletý Kanaďan se stal dvanáctým hráčem v historii NHL, jenž v jednom utkání základní části posbíral tolik bodů.

Povedlo se to například jeho předchůdcům v Edmontonu Wayneu Gretzkému nebo Paulu Coffeymu. Povedlo se to také Slovákům Peteru Šťastnému i jeho bratru Antonovi, oběma dokonce v jediném zápase proti Washingtonu. Posledním hokejistou, který se takto výrazně prosadil, byl před více než 23 lety Mario Lemieux (31. prosince 1988 v utkání Pittsburghu s New Jersey). Pouze Gretzky a Lemieux dokázali tento výkon zopakovat, legenda Pittsburghu dokonce dvakrát, z toho jednou v play-off.

Ve vyřazovací části dokázal osm bodů v jednom utkání nasbírat vedle Lemieuxe už pouze Švéd Patrik Sundström z New Jersey v dubnu 1988 proti Washingtonu, když vstřelil tři branky a na pět přihrál. Lemieux o rok později proti Philadelphii zaznamenal pět tref a tři asistence. Rekord v počtu získaných bodů v jednom utkání základní části drží Darryl Sittler, který 7. února 1976 v duelu Toronta proti Bostonu zaznamenal 10 bodů.

Hokejisté s největším počtem bodů v zápase NHL:

1. Darryl Sittler (Toronto) - 7. února 1976 proti Bostonu - 10 bodů (6 branek + 4 asistence)

2. Maurice Richard (Montreal) - 28. prosince 1944 proti Detroitu; Bryan Trottier (NY Islanders) - 23. prosince 1978 proti New Yorku Rangers; Mario Lemieux (Pittsburgh) proti New Jersey - 31. prosince 1988 - všichni 8 (5+3)

5. Bert Olmstead (Montreal) - 9. ledna 1954 proti Chicagu; Tom Bladon (Philadelphia) - 11. prosince 1977 proti Clevelandu; Peter Šťastný (Québec) - 22. února 1981 proti Washingtonu; Wayne Gretzky (Edmonton) - 4. ledna 1984; Sam Gagner (Edmonton) - 2. února 2012 proti Chicagu - všichni 8 (4+4)

10. Anton Štastný (Québec) - 22. února 1981 proti Washingtonu; Wayne Gretzky (Edmonton) - 19. listopadu 1983 proti New Jersey; Paul Coffey (Edmonton) - 14. března 1986 proti Detroitu, Mario Lemieux (Pittsburgh) - 15. října 1988 proti St. Louis, Bernie Nicholls (Los Angeles) - 1. prosince 1988 proti Torontu - všichni 8 (2+6).

"Osm bodů v jednom zápase je ale asi jediná věc, ve které se s těmito velikány mohu poměřovat," poznamenal Gagner. "Je to opravdová čest, když se člověku podaří takový zápas a může být spojován s takovými legendárními hráči. Škoda, že je to jen na jeden večer..." Gagner jinak dosud neměl žádnou excelentní sezonu. V předchozích 43 zápasech zaznamenal 22 bodů za pět gólů a 17 přihrávek.

V úvodu zápasu přitom nic nenasvědčovalo, že se něco takového stane. Hostující Blackhawks se dostali ve 21. minutě do vedení 2:0, domácí poprvé skórovali až o dvě minuty později a po dvou třetinách svítil na ukazateli stav 3:3. Ve třetí třetině však Edmonton a především Gagner předvedli gólovou smršť. Gagnera draftoval Edmonton jako šestého v pořadí v roce 2007. Celkem v NHL zaznamenal ve 334 zápasech 195 bodů za 64 branek a 131 přihrávek.

Edmonton - Chicago 8:4 (0:1, 3:2, 5:1)

Branky: 28., 42., 47. a 55. Gagner, 23. Hall, 33. Whitney, 44. Barker, 57. Eberle - 21. a 36. Sharp, 7. Mayers, 46. Bolland. Střely na branku: 41:47. Diváci: 16 839.