Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Dukla Praha - FC Vysočina Jihlava

Francouz: Pomohl nám první gól, týmovou a obětavou hrou jsme to zvládli

Paříž - Pavel Francouz byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, ve kterém český výběr zdolal Francii 5:2. Český brankář se na vítězství podílel 22 úspěšnými zákroky a měl tak více práce než v součtu předešlých dvou vystoupení na turnaji v Paříži proti Bělorusku i Norsku. Výkon spoluhráčů si Francouz chválí, během oslabení hráli podle jeho slov obětavě, padali do střel a zápas tak dokázali dotáhnout do vítězného konce.

Pavel Francouz
zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Svěřenci Josefa Jandače dokázali čelit úvodnímu náporu Francouzů. Velký podíl na tom měl český brankář, který dokázal vychytat gólové šance soupeřů. "Samozřejmě kdyby nám tam něco spadlo, tak by je to dostalo na koně a bylo by to zase trošku o něčem jiném. S trochou štěstí se nám to podařilo udržet nula - nula a pak jsme využili první přesilovku. To nám hodně pomohlo," pochvaloval si Francouz, který už v první třetině kryl deset střel.    

Po 53 vteřinách druhého dějství inkasoval po šikovném průniku Stéphana Da Costy. "V té situaci jsem byl u tyčky v takovém horizontálním zákroku a potřeboval se rychle dostat do vertikálního. Bohužel jsem si přiklekl hokejku a on v ten moment vyjel a dal mi to pod beton," popsal Francouz.

Právě elitní francouzská formace dělala českému výběru největší problémy. "Vím, kdo je na ledě. Da Costu poznám i periferně, on má typický styl bruslení. Znám ho i z KHL, je to výborný hráč, má výbornou střelu. Jejich první lajna i přesilovková formace jsou hokejisté světového formátu a byli nebezpeční," uznal český gólman.

Češi nabídli od 18. minuty soupeři šest přesilovek, dvakrát z důvodu trestu na dvě plus dvě minuty, a celkem 96 vteřin v pěti proti třem. "Francouzi mají výborné hráče na přesilovku, jsou docela sehraní. Koukali jsme se na ně na videu, ale i tak nás párkrát vykombinovali. Ale hráli jsme výborně, obětavě, padali do střel a týmovou prací to tam prostě utloukli a zvládli," oddechl si Francouz.

Navíc tuto pasáž hned po návratu z trestné lavice ukončil gólem na 2:1 Michal Řepík, i druhou českou početní výhodu v zápase pak v 38. minutě využil Jan Rutta a zařídil dvoubrankový náskok. "My jsme pak z první přesilovky dali gól a to nás trošku uklidnilo," pochvaloval si šestadvacetiletý gólman Čeljabinsku v KHL.

Francouz měl za dvě třetiny na kontě 19 zákroků a ve třetí třetině už jej překonal jen Antoine Roussel, který po úniku snížil na 2:4. Na nedostatek práce si tentokrát český brankář stěžovat nemohl. "Člověk si neodvykne za ty dva zápasy. Je to pořád o mé hlavě, jestli udržím koncentraci. Já neovlivním, kolik na mě půjde střel," potvrdil Francouz, že jej nevytíženost z minulých zápasů nijak nevyvedla z rytmu.  

Dosud se pravidelně střídal s Petrem Mrázkem a nepřemýšlí nad tím, kdo dostane přednost při vyvrcholení turnaje. "Jsem rád za každý zápas, který na mistrovství světa dostanu. Myslím, že je dobré, že se o místo v brance s Petrem Mrázkem dělíme a ani jeden není úplně zatavený. Co bude dál, to se uvidí," řekla bývalá opora Litvínova, která je na čtvrtém světovém šampionátu.    

Sám se podle svých slov nezaobírá tím, jakou má formu. "Můžete mít formu, ale párkrát se vám to tam odrazí. Je spousta věcí, které jako gólman nemůžete ovlivnit. Snažím se dělat svou práci ze všech sil, kluci mi pomáhají a funguje to. Jsem rád, že vyhráváme," prohlásil. Potěšilo jej, že si připsal vítězství i ve svém prvním zápase proti Francii a byl vyhlášen i nejlepším českým hráčem v utkání. Očekával na svou adresu řadu vtípků. "No, je pravda, že jsem ty hodinky pro nejlepšího hráče utkání hodně chtěl," smál se Francouz.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy