Následuje
Evropská liga UEFA

Finsko dál chrlí útočná esa na draft. Räty trápil Čechy, patnáctiletý Lambert nadchl lehkostí

Finská invaze je před námi, začíná pojednání o budoucích talentech na respektovaném serveru The Hockey News. Výstižné, ale dá se ještě poupravit: Finská invaze je už v plném proudu. Co rok, to ofenzivní talent s velkým potenciálem. Kdo půjde ve stopách letošní dvojky draftu NHL Kaapa Kakka? Kromě Antona Lundella, který v Břeclavi chyběl, se o pozornost už hlásí Aatu Räty a Brad Lambert. Dvě naděje pomohly ke čtvrté příčce na Hlinka Gretzky Cupu.

Talentovaný Fin Brad Lambert na Hlinka Gretzky Cupu
zdroj: Český hokej autor: Karel Švec

Za posledních pět let, pět hráčů v elitní desítce na draftu do NHL. Z toho čtyři v první pětce. Finsko ohromuje. Po takových hokejistech jako Mikko Rantanen či Patrik Laine, kteří už v zámoří dávno baví diváky, vyjíždí z finské "továrny" další extra produkty. 

Nejvíce logicky poutá jméno Brad Lambert. Vždyť je teprve ročník 2003 a v patnácti válí i s prakticky o dva roky staršími. "Nebyl problém ho vzít. Byl s námi na pár turnajích, Brada známe velmi dobře," prohlásí lakonicky pro web ČT sport asistent trenéra finského výběru Antti Miettinen.

Ale přece jen začněme u toho staršího. Podobný talent jako Lambert, ale Räty už vykazuje parametry bližší seniorskému hokeji. Proti českému výběru ve skupině v útočném pásmu dělal divy. Jedno kolo kolem brány a hned druhé... Sebejistě držel kotouč a vždy si jej dobře pokryl.

Jasná výhra Finů 5:1 nad českým týmem a branka Rätyho:

Sestřih a ohlasy utkání Česko "18" - Finsko "18"

Gólově se prosadil, přidal asistenci i ránu, kterou orazítkoval dvě tyčky. Přitom pracoval dobře do defenzivy. "Dokáže najít cestu ven z většiny situací a s pukem na holi. Jeho přímočarost a rychlost ztěžuje soupeřům, aby ho zastavili," popisuje Steve Ellis z The Hockey News.

Räty patří Kärpätu Oulu, slavnému to finskému celku s vyhlášenou prací s mladíky. Vždyť z jeho líhně vzešel i Jesse Puljujärvi, světový šampion v kategorii osmnáctek a dvacítek. Dalším je Sebastian Aho, hvězda Caroliny.

"Aatu je velmi dobrý, trochu jiný než Brad. Když zlepší bruslení, bude na ledě ještě víc jako stroj. Má skvělé schopnosti a předvídavost, opravdu důležitý hráč pro nás," oceňuje svého top centra bývalý forvard Dallasu, Minnesoty a Winnipegu Miettinen.

Akce Rätyho zakončená střelou do obou tyček:

Lambert se zase zaskvěl ve skupině proti Švýcarům. Poslední celek turnaje nešetřil a nasázel mu hattrick při vítězství 6:0. Velice dobře si vyhověl v útoku právě s Rätym. "Antona a Aatua se snažím držet. Dívat se jak tvrdě pracují a brát si něco z jejich hry," přitakává Lambert.

Pro vysvětlení, Antona Lundella sleduje v HIFK Helsinky. S Rätym se potkává, jak bylo zmíněno, na reprezentační úrovni. Sedmnáctiletý Lundell už naskočil do SM-liigy, příští rok v Montrealu by jeho jméno mohlo zaznít mezi prvními pěti volbami klubů na draftu.

Lambert měl na výběr. Matka je Finka, otec Kanaďan

Mezitím se Lundell stejně jako Lambert zdokonaluje v HIFK. Ovšem patnáctiletý benjamínek mohl volit i Kanadu, odkud pochází jeho otec. "Helsinky mně daly hodně dobrých věcí. Finský program je tady skvělý. Hrajeme s národním týmem hodně zápasů a v Kanadě by to nebylo tolik možné. Ve Finsku navíc můžete hrát na několika různých úrovních," říká Lambert.

Na nejvyšší finskou ligu má podle Miettinena ještě čas, ale jako bývalý útočník se nemůže kousků svého svěřence nabažit. Lambert bude stěžejním článkem osmnáctky ještě dva roky.

"Prokazuje na ledě chytrost a dobře předvídá, co se stane. Tohle má v ofenzivě a chce to získat i v obraně, pak bude skvělý hokejista. Navíc je ladný bruslař. Nevyčerpá tolik energie při bruslení. Je ve zlomovém věku, kdy na těch nedostatcích může zapracovat," upozorňuje devětatřicetiletý Miettinen.

Talentovaní finští útočníci v posledních letech na draftu do NHL:

2015:
Mikko Rantanen (10. místo, Colorado), Sebastian Aho (35. místo, Carolina)
2016:
Patrik Laine (2. místo, Winnipeg), Jesse Puljujärvi (4. místo, Edmonton)
2017: 
Eeli Tolvanen (30. místo, Nashville)
2018:
Jesperi Kotkaniemi (3. místo, Montreal), Rasmus Kupari (20. místo, Los Angeles)
2019:
Kaapo Kakko (2. místo, New York Rangers)
2020:
Anton Lundell (předpoklad do 5. místa)
2021:
Aatu Räty
2022: 
Brad Lambert

Sám Lambert si už dokáže vyhodnotit přednosti a slabiny. "Moje bruslení a držení puku jsou silné stránky. Samozřejmě je mi jen patnáct let, musím zapracovat na síle a střelbě," povídá finský talent.

Ovšem na svůj věk má produktivitu nadstandardní. V reprezentační šestnáctce sbíral téměř dva body na zápas, v sedmnáctce co utkání, to bod. Před přesunem do HIFK si připsal i 13 bodů ze 27 zápasů za U20 v Pelicans Lahti.

Měří 181 centimetrů a i když svalovou hmotu ještě musí nabrat, střelu z první zvládá. Tak jako proti Švýcarsku v Břeclavi, kdy z mezikruží načal svou třígólovou kanonádu.

Kanada má nepřeberné množství talentů, a tak se své dovednosti rozhodl Lambert uplatnit u celků Suomi. Byl pro něj výběr reprezentace dilema? "Od té doby, co jsem se narodil ve Finsku, jsem hrál v Kanadě pouze jeden rok. Jednou jsme k tomu dospěli, šlo o přirozenou volbu," tvrdí Lambert, jehož otec hrál dvanáct let hokej v Anglii a bratranec Nephew nastupuje za Michiganskou univezitu.

Finové jsou úspěšní i kvůli tomu, že výjimečné talenty v brzkém věku nechají otrkat v seniorském hokeji. Jako když například Kakko reprezentoval na květnovém mistrovství světa na Slovensku a vybojoval s kolegy zlatou medaili.

Lambert může jít směle v jeho stopách a za pár měsíců třeba zkusit SM-liigu. "Uvidíme, jak to půjde, zatím nevím. Beru to tak, že se snažím zlepšovat den ode dne," zakončil Lambert povídání naopak nesměle.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy