Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Nizozemsko

Finská legenda Selänne bude v NHL pokračovat

Anaheim - Finská hokejová legenda Teemu Selänne bude v 41 letech pokračovat v NHL. Navzdory červencové operaci kolena se rozhodl pokračovat a s Anaheimem, jehož je nejproduktivnějším hráčem v klubové historii, podepsal roční smlouvu na čtyři miliony dolarů. V NHL ho čeká už 19. sezona.

Teemu Selänne
zdroj: isifa/EPA autor: Larry W. Smith

"Celý červenec jsem si říkal, že to s kolenem nevypadá moc dobře. Je neuvěřitelné, jak rychle ztratíte svaly kolem něj," líčil novinářům poté, co Anaheim ve čtvrtek oznámil prodloužení spolupráce se svou ikonou. Poslední měsíc už ale mohl bruslit bez bolesti a dva dny před začátkem přípravného kempu podepsal smlouvu.

"Už nemám bolesti, to je dobré znamení. Věřím, že koleno vydrží a budu moci hrát na stejné úrovni jako v posledních letech. Kdyby to nešlo, hokej bych si nemohl užívat a nevracel bych se," řekl bronzový medailista z loňské olympiády ve Vancouveru. Pod pěti kruhy si zahrál celkem pětkrát a má tři olympijské medaile.

Teemu Selänne v dresu Anaheimu
zdroj: isifa/EPA autor: Larry W. Smith

V uplynulé sezoně nasbíral Fin, jen o dva roky starší než vracející se legenda Jaromír Jágr, rovných 80 bodů a byl osmým nejproduktivnějším hráčem celé ligy. Jen dva jiní čtyřicátníci v historii NHL zažili lepší sezonu. A právě s Jágrem může Selänne v nadcházející sezoně svést zajímavý souboj o nejlepšího evropského střelce v historii NHL. Český fenomén bude mít v dresu Philadelphie možnost po třech letech v Rusku rozšířit svou bilanci 646 gólů dosažených v 1 273 utkáních, Selänne má na kontě z 1 259 duelů o devět branek méně.

Jágr je celkově dvanáctý, Selänne čtrnáctý a mezi elitními kanonýry NHL jsou jediní, kteří ještě pokračují v kariéře. Selänne naskočil do zámořské soutěže již v roce 1992. O čtyři roky dříve ho draftoval Winnipeg, ale než za něj začal hrát, pokračoval ještě v Jokeritu Helsinky. Hned ve své první sezoně v NHL nasbíral rekordních 132 bodů a získal Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka.

Pak začal šířit slávu Anaheimu a vytvořil hvězdné duo s Paulem Kariyou. V roce 2001 ho Ducks vyměnili do San Jose, pak hrál za Colorado a po výluce v sezoně 2004/05 se do Anaheimu vrátil. Před čtyřmi lety s ním získal poprvé a zatím naposledy Stanleyův pohár. Celkově má na kontě 1 340 bodů, což ho řadí na 27. místo historie.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy