Následuje
HC Kometa Brno - Mountfield HK

Finové přehráli Švédy díky rychlým brankám v úvodech třetin

Severské derby patřilo domácím hokejistům Suomi, kteří porazili dávného rivala 3:1. Finové těžili z brzkých gólů na začátku první a druhé třetiny, když se nejprve ve čtvrté minutě prosadil Tolvanen a po 50 vteřinách prostřední části na něj navázal Peltola. Na třetí finskou branku Manninena sice rychle zareagoval Pettersson, ale vyrovnat už Švédové nestihli. Finové tak budou v závěrečném utkání na turnaji proti Kanadě usilovat o celkový triumf na Karjale.

Utkání Finsko - Švédsko
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Matti Matikainen

Finové měli výborný nástup do utkání. Už ve čtvrté minutě vybojovali kotouč v útočné třetině, Kontiola našel kousek za kruhy nekrytého Tolvanena a ten propálil gólmana Hellberga. Další průběh první třetiny už více než 13 tisícům diváků v hledišti příliš vzruchu nenabídl. Švédové se snažili o vyrovnání, jenže domácí obrana v čele s pozorným gólmanem Koskinenem pracovala bezchybně.

Právě střelec gólu Tolvanen byl už po 50 vteřinách od návratu na led strůjcem druhé finské trefy. Při cestě za branku našel zpětnou přihrávkou Peltolu a ten zblízka nezaváhal. Švédové pak sice byli aktivnější, ale největší příležitost měli Finové. V 28. minutě se Kemppainen prosmýkl mezi hostujícími zadáky, dostal se sám až před Hellberga, ale gól nedal.

Švédský gólman pak vychytal ještě Koskirantu, ale to už se blížilo jeho účinkování ke konci. V 31. minutě dotlačil po Pyöräläho akci puk do branky důrazný Manninen a zvýšil na 3:0. Výběr Tre Kronor přispěchal s bleskovou odpovědí, když jen 20 vteřin po inkasovaném gólu zkusil Pettersson zpoza branky nahodit puk na Koskinena a ten si jeho pokus srazil za svá záda. Hellberga vzápětí vystřídal Enroth.

Více už Finové svému rivalovi nedovolili. Möller měl v 50. minutě obrovskou možnost ke snížení, jenže Koskinen i vsedě vytrčil proti jeho ráně z mezikruží lapačku a udržel dvoubrankový náskok. Změnu skóre nepřinesla ani závěrečná power play Švédů.

Finsko - Švédsko 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Tolvanen (Kontiola), 21. Peltola (Tolvanen), 31. Manninen (J. Lajunen, Pyörälä) - 32. Pettersson (E. Gustafsson, Nilsson). Rozhodčí: Šír, Hradil (oba ČR) - Sormunen, Neva (oba Fin.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 13 085.

Finsko: Koskinen - Virtanen, Lehtonen, Heiskanen, Jokipakka, V. Lajunen, Koivisto, Kukkonen - Peltola, Kontiola, Tolvanen - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Erkinjuntti, Koskiranta, Savinainen - Manninen, J. Lajunen, Pyörälä - Niemi. Trenér: Lauri Marjamäki.

Švédsko: Hellberg (32. Enroth) - Dahlin, S. Kronwall, Nygren, Bertilsson, Ahnelöv, E. Gustafsson, Fransson, Högström - Möller, Lindholm, Lindström - Axelsson, Ryno, Omark - Everberg, Asplund, Norman - Pettersson, Lander, Nilsson - Cehlin. Trenér: Rikard Grönborg.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy