Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO 2020 s...

V pátek odstartuje extraliga s několika novinkami včetně prodloužení 3 na 3

Praha – S několika novinkami včetně prodloužení se třemi hráči v poli na každé straně začne v pátek hokejová extraliga. Čtrnáct týmů bude bojovat o 24. titul v samostatné české éře, z historického pohledu však bude nadcházející sezona jubilejní. Osmdesáté výročí si budou kluby i vedení soutěže připomínat v celém průběhu sezony. 

Liberecký Jan Výtisk se raduje s trofejí pro vítěze extraligy
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"I proto bude nadcházející sezona slavnostní. Osmdesátku i letopočty 1937 a 2017 budou v logu ročníku i na dresech hráčů. Oslavy výročí jsme naplánovali na 35. a 36. kolo na začátku ledna," uvedla Jana Obermajerová, ředitelka BPA sport marketing. Majitelka společnosti vlastnící marketingová práva na extraligu již s předstihem prozradila, že fanoušci i odborníci budou například svými hlasy volit nejlepší formace v historii soutěže.

Model extraligy zůstal nezměněný. Základní část bude mít 52 kol, poté bude následovat předkolo play-off, zápasy ve skupině o umístění, play-off a baráž. Dojde ale ke změnám v herním řádu. Ta nejviditelnější bude v prodloužení, které se bude v základní části nově hrát ve třech hráčích v poli na každé straně.

"Slibujeme si od toho větší atraktivitu a věříme, že do hlediště i díky tomu přijde více fanoušků, kteří budou více vtaženi do hry. Pokud zápas skončí remízou, tak to bude atraktivnější a dynamičtější. Hra se bude více přelévat ze strany na stranu a duel bude gradovat," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček. Kluby novinku zavedenou po vzoru NHL schválily jednohlasně.

Je nám líto, video expirovalo.
Nová extraligová sezona přinese novinky v pravidlech

V případě, že rozhodující gól v pětiminutovém nastavení nepadne, budou následovat nájezdy, v základní části nejprve po třech, v play-off zasáhne do úvodní série pět exekutorů. Ve vyřazovací části se však bude stejně jako v předchozí sezoně prodlužovat o 20 minut při plném počtu hráčů na ledě a od pátého zápasu se bude hrát do rozhodnutí. Aby ve většině případů nemohl tým postoupit do další části či získat titul výhrou po nájezdech.

Upraven byl i disciplinární řád soutěže, ze kterého nově zmizel takzvaný trest ve hře, po kterém následovalo automaticky zastavení činnosti na jeden zápas.

Nově bude nejvyšší trest udělený rozhodčími 5 minut a do konce utkání a inkriminovaným zákrokem se bude následně ve zkráceném řízení zabývat disciplinární komise. Už v první instanci bude nově společně se šéfem komise Karlem Holým rozhodovat o případném trestu i Řezníček a Vladimír Šindler, nový šéf komise rozhodčích. "Disciplinární komise tak bude rozhodovat s odstupem a v klidu. Navíc to zjednoduší rozhodnutí sudích, kteří nebudou muset zvažovat dané možnosti," řekl Řezníček.

Kluby zároveň již nebudou moct podat takzvaný odpor proti nejnižšímu jednozápasovému trestu, upraveny byly i specifikace hranic trestů za jednotlivé prohřešky a hráči mohou dostat pokutu ve výši deseti procent platu i za specifikované fauly. Doposud byli takto trestáni jen za nesportovní chování.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy