Následuje
MS 2020 Itálie

Růžička jako první trenér v extralize dosáhl na tisíc zápasů

Mladá Boleslav - Vladimír Růžička se stal prvním trenérem, který nasbíral tisíc zápasů v hokejové extralize. Třiapadesátiletý kouč dovedl ve čtvrtém utkání předkola play-off Chomutov k důležité výhře v Mladé Boleslavi, na jejíž střídačce stojí František Výborný, s 907 zápasy druhý trenér historické tabulky.

Vladimír Růžička
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

"Docela mě překvapilo, že je to už tisíc zápasů. To je dost. Přitom je ale trochu zvláštní, že to dosud nikdo nemá. Asi už jsem starej," řekl po triumfu v Mladé Boleslavi s úsměvem Růžička.

"Jsem hlavně rád, že ten jubilejní zápas můžu zařadit mezi vítězné, a určitě bych si přál vyhrát i ten další," dodal Růžička, jehož svěřenci si přes úvodní dvě domácí porážky v sérii vynutili rozhodující pátý duel.

Růžička: Nekoukám na to, že to je tisící zápas. Je to play-off

Bývalý vynikající útočník Růžička, jenž se ve své aktivní kariéře stal mistrem světa i olympijským vítězem, se trénování věnuje od roku 2000. Na klubové úrovni vedl jen Slavii, s ní získal dvakrát extraligový titul, a od roku 2015 Chomutov.

"Když se ohlédnu zpátky, je tam hodně zápasů, na které rád vzpomínám. Hráli jsme mnohokrát play-off, vybavím si třeba semifinálovou sérii se Spartou (v roce 2004, pozn. autora), kdy jsme prohrávali 1:3, ale otočili jsme to na 4:3," zalovil Růžička v paměti.

Vedle nejvyššího počtu odtrénovaných zápasů má i nejvíce výher v základní části, nejvíce výher v play-off a nejvíce účastí ve finále extraligy. V letech 2005 a 2010 dovedl Růžička národní tým k triumfu na mistrovství světa. Reprezentaci vedl i na Světovém poháru 2004 a na olympijských hrách 2010 ve Vancouveru.

Výborného pojí s Růžičkou dlouholeté přátelství, přestože stáli na střídačce vždy proti sobě. "Nevoláme si každý den, ale když si zavoláme, má to svou váhu. Je to propojené i tím, že syn David byl kapitánem národního týmu, který s Vláďou na střídačce vyhrál titul mistra světa," připomněl Výborný triumf z roku 2005.

"Franty si hrozně vážím. Považuji za důležité, že máme velmi korektní vztahy. I ve vypjatých situacích play-off se chová úplně normálně. Pro mě je kamarádem, ale i trenérem, který něco dokázal," uvedl Růžička.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy