Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sám ve vlnách

První dějství dramatu o titul. Liberec s Třincem si vyměňují lichotky

Brzy už bude klid a mír. Ale teď ještě bude led pořádně vřít. Startuje extraligové finále a proti sobě nastoupí opravdu to nejlepší: Liberec a Třinec – dva celky, které ovládly základní část. Výhodu domácího prostředí mají na úvod Bílí Tygři. Po semifinálovém vyřazení Brna je jisté, že soutěž bude mít nového vládce. Přímý přenos vysílá ČT sport a web ctsport.cz od 16:40.

Liberecký Jan Ordoš překonává Šimona Hrubce
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Oba týmy prokazují příslušnost k domácí špičce dlouhodobě. Liberec čeká třetí finále za poslední čtyři sezony, Třinec potřeboval na stejný počet pět ročníků. Jenže zatímco Severočeši, jimž loni narušil sérii finálových účastí už ve čtvrtfinále Hradec Králové, v roce 2016 dosáhli na zlato, Oceláři prohráli rok předtím těsně s Litvínovem. A loni klopili hlavy znovu po porážce s Brnem 1:4 na zápasy.

"Bude to určitě náročné, mají střelce, mají velké beky, silné, takže nebude sranda se prosazovat, ale je to finále," řekl kapitán Liberce Petr Jelínek.

"Ať chceme, nebo nechceme, oni jsou favoriti. My začínáme u nich, možná by to ale mohla být výhoda pro nás," uvedl brankář Třince Šimon Hrubec.

Oceláři už stříbrné medaile přebírat nechtějí. "Těším se na to, jsem strašně rád, že se nám podařilo být dvakrát za sebou ve finále, což už je také známka něčeho. Pojďme se na to připravit a pojďme se na to těšit," vyhlásil Hrubec.

"Jde o podobného soupeře, jakým by byla Plzeň; ofenzivní, organizovaný, bruslivý a nebezpečný. Jak s nimi uspět? Ještě si to rozebereme a připravíme se na ně jako na každého jiného soupeře. Jsme ale sami natolik silný tým, že by se měl spíše Třinec starat o to, jak porazit nás," prohlásil na adresu soupeře liberecký kouč Filip Pešán.

Zvládnuté semifinále s Brnem jeho týmu hodně pomohlo. "Z té série jsme si odnesli sebevědomí, že dokážeme hrát i s nejsilnějšími týmy v lize. Samozřejmě se to nabízí u vítěze základní části, ale play-off je opravdu něco jiného. Kometa byla extrémně silný tým, ale my jsme si dokázali, že když plníme věci, jak si řekneme, můžeme porazit kohokoliv," řekl Pešán.

Rovněž z opačného tábora zaznívají slova uznání na adresu finálového soka. "Bílí Tygři prokazují poslední roky, že jsou kvalitním týmem. Hrají velmi dobře systémově, umí dát branku. Mají zkušené hokejisty, velmi dobře bruslí. Myslím si, že to bude parádní finále a vyústění celé sezony, jak pro náš, tak jejich tým," prohlásil trenér Václav Varaďa.

Trocha statistiky:

- V kádru Liberce je 12 hráčů, kteří s koučem Filipem Pešánem slavili titul v roce 2016: brankář Marek Schwarz, obránci Lukáš Derner, Tomáš Havlín, Martin Ševc a útočníci Michal Birner, Petr Jelínek, Lukáš Krenželok, Dominik Lakatoš, Jan Ordoš, Daniel Špaček, Jakub Valský a Jaroslav Vlach.

- Titul s Oceláři v roce 2011 získali ze současného kádru brankáři Lukáš Daneček, Peter Hamerlík, obránce Lukáš Krajíček a útočníci Martin Adamský, Erik Hrňa, Jiří Polanský a Martin Růžička. Vybojovali ho také jako hráči současný trenér Třince Václav Varaďa a sportovní ředitel Jan Peterek.

- V play-off se Třinec s Libercem utkají podruhé. Dosud svedly souboj jen ve čtvrtfinále v roce 2007 a Liberec vyhrál 4:3 na zápasy.

Nejproduktivnější hráči v play-off: Michal Birner 11 zápasů/10 bodů (6 branek + 4 asistence) - Martin Růžička 11/13 (6+7).

Statistiky brankářů v play-off: Roman Will průměr 1,84 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,81 procenta - Šimon Hrubec 2,09, 92,41 a jednou udržel čisté konto.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy