58. Rally Šumava Klatovy

Produktivní Jágr skolil Vary a dotáhl Kladno k svátečnímu vítězství

Kolotoč nejvyšší hokejové soutěže se po reprezentační přestávce opět roztočil a do hlavní role se obsadil legendární Jaromír Jágr. V dohrávce 21. extraligového kola totiž gólem a asistencí přispěl k výhře Kladna 3:2 nad Karlovými Vary. Rytíři sice zůstávají po druhém skalpu soupeře v řadě i nadále předposlední, ale manko na Energii a také na Vítkovice, které ve druhé sváteční dohrávce podlehly Plzni 2:3, snížili na čtyři body.

Hokejisté Kladna v čele s Jaromírem Jágrem oslavují gól
zdroj: ČTK autor: Hájek Ondřej

Navrátilec ze Sparty Zikmund se zařadil na křídlo elitní formace Středočechů s Jágrem a Plekancem a stačilo mu pouze 170 sekund, aby ve staronovém působišti slavil gól. Jágr přidržel puk, parádní kličkou se vyhnul jednomu z hostujících hráčů a předložil ho Zikmundovi, jemuž stačilo trefit odkrytou branku.

"Viděl jsem, jak měl Džegr puk, já byl za bránou a udělal jsem to, co mi vždy říkal, tedy ať si tam najedu a najdu si volné místo. Poslal mi pak kotouč do prostoru a já ho jen zametl. Byla to paráda. Vyhrálo se, takže není nač si stěžovat," pochvaloval si útočník vítězů Ladislav Zikmund.

V 9. minutě nechybělo mnoho, aby si oba role prohodili, ale tentokrát měl navrch strážce hostující svatyně Habal. Hra se následně přelila na druhou stranu a rázem bylo vyrovnáno po Plutnarově zásahu. Střelecky aktivnější Západočeši šli o chvíli později dokonce do vedení, když se z dorážky prosadil Beránek. Zvýšit mohl Flek, sám proti Bowovi však neuspěl.

Krátce před přestávkou už Západočeši slavili znovu, jenže předčasně. Po kontrole situace na videu sudí gól neuznali kvůli zásahu vysokou holí. "Myslím, že kdybychom byli schopní odskočit na více než jednobrankový rozdíl, byl by to určitě jiný zápas. Bohužel se to nepovedlo. Byl to rozhodně jeden z klíčových momentů, ale měli jsme v utkání i několik dalších šancí, které jsme měli proměnit," uvedl asistent trenéra Tomáš Mariška.

V úvodu druhé části Energie nevyužila první početní výhodu v utkání, stejně dopadli i Rytíři. I proto, že Hlava z ideální pozice mezi kruhy těsně minul a další více než slibné šance zlikvidoval Habal. Na začátku 34. minuty ovšem střílel Kubík, sám se dostal také k dorážce a bylo znovu vyrovnáno.

V signalizované výhodě pro hostující tým se mohlo skóre změnit na obou stranách. Po pěkné Flekově akci zakončoval Plutnar jen těsně vedle, vzápětí si ale Karlovarští nerozuměli ideálně a jen se modlili, aby na modré čáře nezachycený kotouč skončil těsně vedle jejich prázdné branky, z níž odjel Habal, aby umožnil naskočit jednomu ze spoluhráčů do pole.

Rozhodující chvíle přišla ve 47. minutě, kdy elitní kladenská formace  jako v průběhu celého zápasu v podstatě pokaždé  zavřela hráče Energie před Habalem. Plekancovu dobře mířenou ránu vytěsnil sice Habal se štěstím hřbetem lapačky mimo, ale tlak domácích pokračoval, právě Plekanec našel lahůdkovou nahrávkou Jágra a ten zblízka nezaváhal.

Velká komplikace pro domácí přišla ještě v čase 57:52, kdy byl za krosček vyloučen Baránek. Hosté umocnili svou výhodu hrou bez gólmana, ale domácí už si cenné tři body nenechali vzít a oplatili Energii porážku ze západu Čech 4:7 z prvního vzájemného duelu v této sezoně.

"Od druhé třetiny jsme se zlepšili a zaslouženě vyrovnali. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo dá gól. Podařilo se to nám, na konci zápasu jsme pak dvě minuty parádně ubránili oslabení šest na čtyři. Musím klukům poděkovat za ty dvě třetiny, v nichž odvedli velice obětavý výkon," řekl asistent domácího trenéra Jiří Burger.

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Zikmund (Jágr, Dotchin), 34. Kubík (Račuk), 47. Jágr (Plekanec) - 9. Plutnar (Redlich, Vondráček), 12. O. Beránek (Hladonik, T. Mikúš). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 2213.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Ticháček, Wood, Baránek, Donaghey - Jágr, Plekanec, Zikmund - M. Beran, Kubík, Hlava - Melka, M. Filip, Račuk - Hajný, Ciampini, Kristo. Trenér: D. Čermák.

Karlovy Vary: Habal - Plutnar, M. Rohan, Dlapa, Parkkonen, Pulpán, T. Havlín, Weinhold - Flek, Kulich, Koblasa - O. Beránek, T. Mikúš, Hladonik - Šik, Kracík, Průžek - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.