Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL V Repre

Krupp o Spartě: Když zůstanou všichni v klidu a nechají Grosse pracovat, mají velkou šanci vyhrát titul

Na lavičce Sparty skončil už před více než čtyřmi lety. Přesto ji německý trenér Uwe Krupp nepřestal sledovat a na pražský klub nezanevřel. Kouč Kolína nad Rýnem, jenž sleduje vzrůstající úroveň německého hokeje takříkajíc z první ruky, si udržuje přehled i o bývalých svěřencích v české extralize.

Uwe Krupp
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Vůči Spartě nezahořkl. "Hrozně jsem si to tady užíval, bylo to perfektní. Vím, že už se to v klubu hodně obměnilo, ale bylo vážně hrozně fajn pracovat se všemi lidmi okolo, skvělá spolupráce byla i s Jardou Nedvědem, který mi dělal asistenta. I když jsem byl vyhozený a všechno to skončilo předčasně, myslím, že jsme tady odvedli dobrou práci," uvedl Krupp.

"Odcházel jsem v době, kdy jsme byli třetí v tabulce. I tohle k tomu ale patří, je to součást celého toho byznysu. Tehdy jsem samozřejmě nadšený nebyl, ale s odstupem času vnímám, že je to pro mě vážně pocta, že jsem tady mohl trénovat. Moc jsem si to ve Spartě užil a rád na to vzpomínám," ujistil.

Do Sparty šel, ačkoli měl i jiné zajímavé nabídky. Jako kdyby ho lákala právě výzva působení ve slavném klubu, kde to trenéři mají možná ještě o poznání těžší než jinde. Dobré informace získal zejména od Pavla Grosse, který je shodou okolností současným koučem Pražanů, za Spartu kdysi hrával, a trenérské jméno si následně udělal působením právě v německé nejvyšší soutěži.

"Když jsem Spartu v roce 2018 bral, tak jsem právě Pavlovi volal. Říkal mi tehdy, že je to opravdu mimořádné místo, kde trénovat, že to má svá specifika," připomněl Krupp. Jeho odchod tato slova naplnil. S Grossem zůstává v kontaktu i nadále. "Každý máme svou práci, ale mluvili jsme spolu párkrát, naposledy krátce před startem ročníku, popřál jsem mu do sezony hodně štěstí."

Spartu nepřestal sledovat. "Sleduji doteď její výsledky. Dobře vím, že se jim daří a že je v týmu ještě pár hráčů, které jsem tam měl i já. Vždycky vás zajímá, jak si vede klub, kde jste působil. A podobné je to i s hráči. Takže vím třeba i to, že Lukáš Pech hraje v Českých Budějovicích. Když jednou děláte s nějakým hráčem, tak sledujete i dál, jak se mu daří, jak si vede," vysvětlil Krupp.

"Myslím, že když se podíváte na současnou Spartu, ten tým je o mnoho a mnoho lepší v porovnání s tím, který tam byl tím prvním rokem, co jsem byl na střídačce. V mé druhé sezoně ve Spartě už byl přece jen také lepší. Myslím si ale, že když zůstanou všichni v klidu a nechají Pavla Grosse pracovat, mají velkou šanci vyhrát titul," dodal Krupp.

Kruppa růst německého hokeje těší

I s ohledem na jeho minulost ve Spartě bylo pro něho zajímavé středeční setkání s Jaromírem Jágrem. "Znám se s ním z NHL, spoustu sezon jsme se tam potkávali. On je naprostá legenda. Legenda v Česku, legenda v Evropě, legenda ve světě. Pamatuji si, jak nám dal za Kladno dva góly, to bylo pro mě jako kouče hrozné, nebyl to dobrý zápas," připomněl Krupp s úsměvem utkání z ledna 2020, kdy Jágr dovedl Kladno na ledě Sparty k výhře 8:4 dvěma góly a stejným počtem nahrávek.

"Já si jen říkal, vždyť je tomu chlapovi víc než 47 let... A dá nám dva góly... Pořád ještě hraje. Pomáhá mu, že mu v kariéře celkem drželo zdraví, vedle toho má pořád zápal a vášeň pro hru i chuť na sobě neustále pracovat," dodal Krupp uznale.

Sám vede tým Kolína nad Rýnem, kde nastoupil jen necelý měsíc po odchodu z Prahy. "Bojujeme o to, abychom se dostali do šestky. Úroveň německé ligy je vysoká. Mezi kluby jsou opravdu jen malé rozdíly a mnohdy pak hrají roli skutečně detaily v každém jednotlivém utkání. Pro fanoušky je to napínavé, protože každý může porazit každého," přiblížil Krupp.

Hodně se mu zamlouvá v poslední době působení německé reprezentace, která vybojovala v roce 2018 olympijské stříbro a stejnou medaili má také z loňského MS.

"Abyste uspěli na velké akci, potřebujete vytvořit skutečný tým. V minulých pár letech bylo zřejmé, jak rychle si hráči na sebe zvykli, okamžitě přijali své role, okamžitě si to do sebe všechno sedlo. Myslím, že to je velký důvod toho, proč jsme dosáhli na ty úspěchy. Jasně, že každý by loni v tom čtvrtfinále sázel svoje peníze na Švýcarsko, ale bylo to o jednom utkání. Byl to jeden zápas na šampionátu, nebyla to série play-off," řekl Krupp.

Růst německého hokeje potvrzuje i fakt, že vedle jiných ho v NHL zastupuje trojlístek hvězd první velikosti – obránce Moritz Seider a útočníci Leon Draisaitl s Timem Stützlem. "Je pro nás vážně naprosto něco unikátního, že máme tři takové hráče v NHL. Pro německý hokej je to skvělá věc," uvedl Krupp.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články